| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: как тествате паметите на Правец 8?  (Прочетена 3027 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Възникнаха няколко въпроса ....  и моля да споделите своя опит

Как тествате паметите на Правец 8?

Тествате ли ги (могат ли да се тестват) когато не са поставени ?

Има ли програма която да ги тества на вече работещ компютър ... ?

Гледах една платка с запоени вече памети и забелязах че на няколко памети им е отрязано едното краче и после е запоено , което ме наведе на мисълта че някой ги е рязъл нарочно , не може просто така да са се счупили или прекъснали .... знаете ли защо са го правили/как се прави тази диагностика с .... рязането ? :)

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #1 -: 25 Май, 2018, 13:07:00 »
Здравей,
4164 ахрдуерно тествам с Arduino. От около 30 памети намерих 5 които не минаха теста.
Мисля, че това беше проекта, дано не бъркам.
http://forum.defence-force.org/viewtopic.php?t=1699

Софтуерно - да кажат колегите по-запознати с 8-ците. Аз не знам :)
Поздрави.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #2 -: 25 Май, 2018, 15:22:10 »
Ха, браво imagination - радвам се, че поне един човек има полза от тестера.
Гледам, че съм пуснал информацията преди година и половина, а там няма и един отзив...
Та да я пусна и тук:
95905-095909-1
Системата работи добре. Когато покаже, че чипа не става - можете да го изхвърлите - гаранция, че е изгорял. Иначе може да мине теста, но на конкретния Правец да не иска да работи - рядко се случва.

Иначе TheHungry има по добър тестер, който оценява (донякъде) и скоростта на чипа.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #3 -: 25 Май, 2018, 15:41:08 »
... а за софтуерно тестване има много програми за Правец-8Х - например тук.
Проблема със този вид тестване е, че е необходимо зареждане на ДОС, а това пък значи, че паметта все пак трябва "малко-от-малко" да работи - един вид 'параграф-22'.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #4 -: 25 Май, 2018, 16:29:30 »
На мен ми стана навик май да давам линкове към чужди сайтове на членове на форума :D
Аз го реализирах на бредборд, понеже нямам много неща за тестване. Отнема около 10-20 минути. Ако се появят други - мога да го метна на платка.
За сега тестваните чипове работят на моят имко 4, преди да изхвърля неработещите даваше грешка още по време на POST.
help40, ако иакаш пиши на ЛС ще ги тествам.
Поздрави.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #5 -: 25 Май, 2018, 16:37:33 »
Ха, браво imagination - радвам се, че поне един човек има полза от тестера.
Гледам, че съм пуснал информацията преди година и половина, а там няма и един отзив...

Системата работи добре. Когато покаже, че чипа не става - можете да го изхвърлите - гаранция, че е изгорял. Иначе може да мине теста, но на конкретния Правец да не иска да работи - рядко се случва.

Иначе TheHungry има по добър тестер, който оценява (донякъде) и скоростта на чипа.

OO не знаех че е твоя , не се бях загледал там е пише БГ .... , браво на теб, на няколко места иначе намерих за ардуино и 41256 и пише че могат и 4164 да се тестват , но не знаех как преди да видя този тестер (може би защото съм електронен профан)
веднага ще сглобя един ...  (не толкова красив като твоя , но ... няма значение  )  :drinks: :drinks:

бях купил от ВИКИВат  нови памети (докато имаше в наличност преди няколко месеца .. сега гледам няма)  и  се оказа че поне една не работи , защото правеца пълни екрана с ЮЮЮЮЮ  като я сложа .... , та това ме подтикна да търся начин за тестване , дори и нова от магазина може да не работи , а да ги вадиш и слагаш просто така ... не е работа май.

А за скоростта , ако са едни и същи модулите няма ли да са с една и съща скорост ? Какво влияние оказва скоростта на паметите на Правеца ?

 и още един така да се каже офтопик ...  има ли някъде оописано как се прави това увеличаване на паметта на 8ц дето се слагали по 2 чипа един върху друг ли как било там ? дано да го има някъде обяснено като за глупаци
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #6 -: 26 Май, 2018, 15:04:36 »
много полезна вещ! 

Проверих си всички чипове и намерих няколко неработещи ,някой от тях екземпляри от най-добре изглеждащите на външен вид ...

 :bravo: :bravo:
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #7 -: 26 Май, 2018, 18:28:06 »
Супер! Много добре се е получило и най-важното, че върши работа. :)
Определено може да се подобри ако писането и четенето се напишат на асемблер и се оптимизира тук-там,
така ще може да тества и времето за достъп на чиповете.

Та за скоростта - препоръчително е всичките да са с еднакво време. По принцип се срещат 10,15 и 20 nS.
Аз си играя само с Правец-8Д и най-добри резултати имам с 15 nS. (т.е. машината си е много претенциозна и дори по-бързите 10 nS, които би трябвало да са ОК дават по-нестабилана работа от по-бавните - просто така е проектирана).

Относно Правци 82, 8С и другите от тази серия - дано колегите могат да помогнат...

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #8 -: 27 Май, 2018, 18:46:44 »
Цитат
По принцип се срещат 10,15 и 20 nS.

Най-вероятно от невнимание колегата е сгрешил, времето на достъп е 100,150 и 200ns. 100-те са много рядко срещани при 4164, има и версии със 120ns време на достъп.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #9 -: 27 Май, 2018, 19:55:21 »
Разбира се става дума за 100,120,150 и 200 нс! По инерция съм написал по-малките числа, защото така се маркират на чипа (4164-15) :). Извинявам се ако съм заблудил някого.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #10 -: 27 Май, 2018, 22:32:31 »
поръчах от Китай един ZIF сокет , че този след 30 слагания почти се разпадна едното му "гнездо" (за едното краче имам предвид) , но за временно решение свърши работа,

така че ако някой си прави , взимайте си ZIF като е направил колегата ... по 2-3лв струват 16 пиновите в Китай, тук не знам колко са (сигурно тройно)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #11 -: 29 Май, 2018, 11:36:38 »
В Елимекса е 2 лв. Не им правя реклама - гадни са, ама са наблизо и са 2 лв :)
http://elimex.bg/product/82241/tsokal-zif-16kr.html

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: как тествате паметите на Правец 8?
« Отговор #12 -: 09 Септември, 2018, 08:45:20 »
Благодаря на Иван за проекта 'DramArduino'! От 65 памети, които проверих за час и половина, 8 ги даде с грешка на различни адреси, наблюдавайки ги в конзолата. От дефектните 6 бяха български. Интересното е, че чиповете на mitsubishi  минаваха проверка по-бързо  :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |