| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на променлив кондензатор  (Прочетена 4757 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Преди няколко дни изрових един кондензатор, беше доста мръсен прашен.. Днес реших да опитам да го почистя, имаше и късо между пластините.
Тук е разглобен и в процес на почистване с накакъв доста агресивен препарат срещу котлен камък.





Тук е вече сглобяването, то е малко по-трудно. Намазах с някаква смазка лагеруващата част колкото да се задържат съчмите.


Изравних разстоянието между пластините с ламели от някакъв траф разглобен преди време.


Това е постановката. В кутията от приставка за ТВ има регулируемо токоизправителче. 2-те половини ги правих по отделно. Когато светне лампата с един ламел леко побутвам пластините докато изгасне.


Накрая лампата изгасна.


Поздрави, Кирил!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #1 -: 06 Май, 2013, 19:10:53 »
 :good:  Когато възтановявам някое радио, винаги проверявам да не окъсява подвижната с неподвижната част. Вместо крушка обаче, ползвам един мултивибратор с малко говорителче. Този тип кондензатори обаче са по-трудни за настройка тъй като долната им част е почти закрита и не може да се види къде се допират пластините. Другите кондери ги насочвам срещу светлината (слънцето примерно) и се вижда къде опират.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #2 -: 06 Май, 2013, 19:12:36 »
Отлична работа. Явно тоя кондензатор е с редуктор. Няма ли го или просто не си го поставил?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #3 -: 06 Май, 2013, 19:14:12 »
На първата снимка се виждат двете зъбни колела свалени  :) .

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #4 -: 06 Май, 2013, 19:24:25 »
Редуктора не го бях поставил още, кондензатора няма да се използва за сега, просто реших да опитам и зе че се получи, а бях го отписал :unknown:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #5 -: 06 Май, 2013, 19:42:02 »
Аз 2бр.от пионер оправих -трудно беше но при мен се виждаше искричка където опират пластините.
През пробна лампа 36в го пускам.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #6 -: 06 Май, 2013, 20:28:47 »
Аз 2бр.от пионер оправих -трудно беше но при мен се виждаше искричка където опират пластините.
През пробна лампа 36в го пускам.
Това е лоша практика. Така се нарушава повърхността на ламелите, защото това си са минизаварки. Аз лично ползвам просто омметър.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #7 -: 06 Май, 2013, 23:19:30 »
На мен с лампичката ми се струва най-лесно. Завъртам леко и като светне лампата с ламел от траф леко побутвам пластините докато изгасне.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Ремонт на променлив кондензатор
« Отговор #8 -: 15 Май, 2013, 11:30:09 »
Аз имам един тежък случай. Преди месец намерих на плажа в морето половин веф. Контейнера за батериите и въздушния над него. Някой го беше счупил и хвърлил. Прибрах кондера разбира се. Блестеше като нов от престоя в морето но беше нагъчкан от всякъде с песачинки добре застопорени от вълните. И аз го разглобих за да го почистя. Остава ми да си намеря подходящи алуминиеви нитове или тел за да мога да занитя контактите на роторната част които също и центрират положението на въртящата се част.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |