| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Плиска първо включване  (Прочетена 13207 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #15 -: 17 Март, 2013, 19:39:13 »
Не само спуканите мисля всички неполярни и по-малките електролити да сменя преди да го включвам .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Плиска първо включване
« Отговор #16 -: 17 Март, 2013, 19:39:46 »
Какъв е смисъла да сменяш безразборно кондензатори,това е за хора с ниска техническа култура :) Намираш дефекта и го отстраняваш.Няма смисъл да създаваш нови.
Това че не работи не е толкова страшно,тук не е форума на гилдията на професионалните техници и няма да си намираме кусури :D Кондензаторите че са сцепени не е задължително условие да са дефектни.Това обаче е неприятно,покрити са с нещо средно между пластмаса и асфалт и с течение на времето се пука.Полека полека ще го оправиш ако имаш мерака.Гледаш схемата и мериш напрежения,това е рецептата :) Отоплението на всички лампи е последователно,по схемата проследяваш и намираш проблема.Успех :drinks:

http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_pirin.html

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #17 -: 17 Март, 2013, 19:48:46 »
Другата събота и неделя ще го започна лека полека само да вземе да се позатопли малко времето защото работната ми маса е на балкона ,зимата радиата ги чопкам вътре ,но да го тропна тоя прашен сандък на масата в хола ......

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Плиска първо включване
« Отговор #18 -: 17 Март, 2013, 19:58:22 »
Пожелавам успех :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #19 -: 17 Март, 2013, 20:15:46 »
Имам пълен комплект кондери свалени от Пирна. Не съм ги мерил и няма да ги меря, ако ги искаш да си редиш стари, директно ти ги давам...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #20 -: 17 Март, 2013, 20:22:32 »
Имам пълен комплект кондери свалени от Пирна. Не съм ги мерил и няма да ги меря, ако ги искаш да си редиш стари, директно ти ги давам...

Ще ги подменя с нови ,вярно че автентичността се губи но поне ще е работещ ( да се надяваме ) :D

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Плиска първо включване
« Отговор #21 -: 17 Март, 2013, 21:52:17 »
Така е форума не е за професиналисти . Но това не означава че не трябва да се използуват уреди и да се чете. Например най нормални стрелкови мултицети . Не съм съгласен с колегата по въпроса за смяна на кондензаторите. В полицията като влезеш първо бият после питат. По въпроса с кондензаторите аз споделям техния опит но наполовина . Първо ги сменям а не ги меря . Ще дам пресен пример с Операта която възстанових оставих само един електролитен кондензатор несменен в честотния детектор .Повече гледах да оправя автоматиката на хор развивка. Като оправих всичко естествено кондензатора беше сменен и всичко точно. Е как няма да смениш бостерния кондензатор зареждащия и то като ги видиш напукани. То минали повече от 35 години . Това да не е правено в Германия във фирмата на Грундиг. И там да са сложили Вимавокс. Не зная дали сте отваряли някога Орион 53Т816 аз там за кондензаторите изобщо не бих се притеснявал. Фирмата Дукати когато ги е правила е мислила достатъчно по въпроса. Пък като толково го боли за тези боклуци ами да ги мери на първия Електролитен кондензатор със стрелковия мултицет дано открие някой който не е ликажен. Сменям на Операта катодния блок на PCL82 за вертикалната развивка . Аз го отпойвам от катода той се чупи в другия край. Селеновите токоизправител и децата знаят че живота им е свършил изобщо не мислете да ги съживявате .

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Плиска първо включване
« Отговор #22 -: 18 Март, 2013, 12:58:42 »
Ей вие да не го правите златен този телевизор. Чак пък фарнел. В София няма ли Викиват? Виж на снимките какви съм сложил грам ликаж нямат . Най важното за жълти стотинки . Забравих да ви пиша внимавайте с платките . Техния гетинакс също има трайност.Телевизорите с обемен монтаж нямат такъв проблем.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Плиска първо включване
« Отговор #23 -: 18 Март, 2013, 13:22:52 »
Щом не свети отоплението на нито една лампа без да откачаш нищо включваш в мрежата и без да вадиш лампите мериш на 4-5 крак на волтметър на обхват 300 волта например променливо.Където ти излезе 220 волта-там е прекъснатото отопление.Виш и голямото жично съпротивление около селена по същия начин.Почни първо от двете лампи в металния кафез до тхото.Най вече PY88Тънката лампа с качулката.Високоволтовата лампа не се вижда когато работи отоплението.Когато имаш звук или шум а нямаш осветен екран доближаваш изолирана отверка към качулката на високоволтовата лампа или направо към изолацията на кабела към качулката.Ако се появи лилаво сияние значи имаш променливо високо напрежение.Тогава откачваш с изолирани клещи качулката от кинескопа и доближаваш към маса лалето.Ако се появи лилав разряд не търси проблем с високото.Можеш да провериш като доближиш отверката до качулката на рл500.Трябва да има разряд.Ако има съвсем малка искра заменяш бостерния кондензатор.За сега направи тези проби и докладвай за да те насочваме.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #24 -: 18 Март, 2013, 21:15:57 »
Да, точно така добър съвет и аз бях писал същото сутринта ма нещо се бъгна нета и се загуби па фърлих мишката и го заебах :) Да кажа относно селеновия стълб. Наистина няма две мнения че срока му е минал, и е за смяна. НО аз имам Пирин и Акорд с отлични селенови изправители, все още на заводски параметри, така че е хубаво да не се маха просто а да се премерят захранващите напрежения, ако са занижени с 5-10 процента може и да не се сменя, ако е повече вече е за смяна. Защото явно от завода са излезли някои хубави бройки които още си ги бива пък зависи и от начина на съхранение и т.н. Защото смяната е голяма разправия. Принципно има няколко индийски фирми които произвеждат селенови изправители по поръчка, и от там може да се поръча нов стълб но не знам колко ще те одерат и въобще дали ще искат да ти продадат единична бройка. А подмяната му с диод и гасящо съпротивление за мен лично е голяма мъка - страшна душевна борба започва дали е възможно така да приема телевизора после...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Плиска първо включване
« Отговор #25 -: 19 Март, 2013, 09:08:49 »
Пак ще напиша  какво трябва да се направи за да се диагнаостицира този възел наречен ТХО дали работи. Взимаш едно стрелково уредче с обхват 1000в . Взимаш схемичката на Пиринчето или там Плиска ако щеш. Но  трябва да си видял първо дали двете лампи PY88 PL500 светят. Да си проверил предпазителя в катода на PL500 така наречения предпазител№1 дали е здрав.Включваш уреда на волтметър  и на обхват 300в измерваш на 9 краче на  PY88  какво има. Това е захранването на това стъпало по документация го дават 230в ако го имаш измерваш напрежението на втора решетка на лампа PL500 6и7 крак трябва да е 170в след това се прехвърляш на 1и2крак това е отрицателното напрежение на лампата. Трябва да е отрицателно 50в ако всичко това е налице трявва да се измери волтодобавъчното или както му викат бостерно напрежение.То се получава от извод на товарната бобина с включен кондензатор С410 ще го видиш един бял много се различава от другите. Тук трябва да измериш 900в Всякакви отклонения от таза стойност говорят за проблеми в този възел. Не забравяй че тук участвуват  и отклонителните системи .По високото напрежение говори за лошо настроена автоматика прекъснат VDR  R326  пр ниско такова трябва да се проверят  товарите . Това са отклонителна система и останалите елементи към нея линеализираща бобина С 411 0,22мф при това съм имал много чест дефект изгорял куплунг на отклонителните системи.  Ако R 327 иR328 са прекъснали  или тримера за хор размер е повреден  тогава VDR  R326 не получа захранване от бостерното напрежение което вдига отрицателното напрежение на PL500 и тогава много майстори се хвърлят в излишен труд да сменят повишаващи бобини. И на мен ми става смешно как бързо без нищо да измерите давате мнение за дефектна пов. бобина. Това нещо лесно се проверява като се даде за кратко VDR  R326  накъсо тогава автоматиката се изключва и лампата лаботи на пълна газ.Ако VDR  R326  е прекъснат С502 дефектен или дори сама крайчето от ТХО да е откачено R325 2,2мом прекъснало се получава изключване на автоматиката и бостерното се вдига над1000в и тогава повишаващата бобина бог да я прости. А може и по сложни работи да станат дори товарната бобина да се стопи и ТХО да се подпали. Ами има случай когато ТХО работи и кинескопа пак не свети . Трябва веднага да го набедим ли ? Не трябва да проверим с уредчето дали получава екранно напрежение и фокусно ако ги има проверяваме дали не е запушен . Какво напрежение има на 1 решетка и катода разликата ако е над минус 30в клони към запушен кинескоп тогава за кратко време даваме на маса анода на PCL84 така катода на кинескопа остава без напрежение и ако по някаква причина киното е запушено сега задължително светва. Проверявайте тези неща и мерете с уреда анализирайте следете схемката прочетете как работи този възел може да нямате такова образование и опит но човек се учи докато е жив .  Ако тези неща не ги правите точно не чакайте работа от този телевизор. Забравих да добавя много често при разглобяване на ТХО между феритите има две хостафонови лентички някой майстори забравят да ти слагат и този телевизор никога няма да влезе в синхронизация.
« Последна редакция: 19 Март, 2013, 09:13:05 от pana »

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #26 -: 23 Март, 2013, 20:06:56 »
Днес малко се позанимавах с Плиската имаше спукана спойка на отоплението на една от лампите .Оставих го да загрее 90 мин и въпреки ,че има спукани кондензатори не можах да се сдържа да не го пусна ето и резултата :
http://vbox7.com/play:47e841c0c3
 На един канал хванах БНТ без звук на друг само звука ,а на трети хващах УКВ станции
Утре ако е хубаво времето ще позамеря какви са напреженията .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Плиска първо включване
« Отговор #27 -: 23 Март, 2013, 20:09:07 »
 :good:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |