@ kaizzersozze
Добре Дошъл във форума. Темата е почистена от препирните.
Както каза gruyo , Снимки, снимки пусни, най-малко, пък защо не и някое видео на усилвателя? Да го чуем как работи, да изплакнем око с каквото има вътре...
Повече хора ще ти помогнат ако предоставиш повечко информация... Така де, да е интересна за разглеждане темата.
Рекапването, ако не си го правил, ти препоръчвам на техника дето няма стойност да се научиш как се прави.
И казвам да се научиш , не случайно, много хора с опит с поялника просто не им стигат нервите или времето за нещо такова.
Представи си, че имаш едно 60-80 електролита да смениш- това са 120-160 спойки. И всичките трябва да са перфектни и изпълнени бързо, което налага:
-Използване на хубав припой, Полския на синя макара е най-ниския възможен клас за такава дейност. Ако решиш да ползваш китайски припой от евтинджоса две неща ще се случат
-- всички спойки ще са по-лоши от оригиналните и след 1-2 месеца работа устройството ще почне да дава -"студени"спойки.
-- Китайски припой + отделно колофон, Ще ти отнеме 2-3 седмици работа само едно устройство + почистване с ацетон на платката после, което трие надписи итн...
-Използване на що го де читав поялник. Тия от магазин за левче, стават за ремонти и тн, ама температурата им не е постоянна + че човките се износват хипер бързо, и след 1-2 устройства с тая дейност оставаш на практика без поялник, ако не е изгорял още на първото от работа без прекъсване. ( едно е да го пуснеш за 10-20 минути за някой ремонт) Друго е да работиш 6-8 часа постоянно.
-Купи си поялник с терморегулация от елимекса примерно +отделно скъпа Човка за поялника, която да струва колкото целия поялник и си я монтирай още в магазина. Оригиналната човка я свали и я забрави. Така няма да мислиш що не ми вдига припоя, що се е стопила и тн...неудобства дето при тая дейсност ядат много време и само създават нерви.
-Препоръчвам поялниците с Гайка, а не тези с винтче, понеже има хубави човки за тях.
-Аксесоари за поялника: - Хубава стойка с държач тип пружина, препоръчително заболтена към работната маса на удобно място. За 2 минути поялника ми влиза и излиза от стойката 2-4 пъти като изобщо не я гледам къде е, просто го хвърлям като дартс в нея. Особено необходимо е , когато рекапваш , НЕ разкачени платки от устройството и често ти се налага да са ти свободни и 2 те ръце.
-Телче за миене на чинии в стойката за поялника, върши същата работа като помеднените такива само дето струва стотинки, почиства човката иделано и е вечно.
Мерене на ЕСР и капацитети: Да доста е полезно. В момента е много модерно да се мери ЕСР. Но при рекапването Процедурата е друга : свяляш 10 тина кондера- мериш капацитет и ЕСР. Ако капацитета е избягал много и на еднакви по тип се различава много или има прекъснали, просто вадиш всичките и подменяш с нови. ЕСР в тоя случай не те интересува.
Рекапването се прави , един след друг, махаш-слагаш. Понякога има объркани солдер маски , но в завода се инструктират работниците къде има грешки по маската, та поляритета на кондензаторите се следи постоянно и се съобразяваш с монтажа а не с маската.
След рекапване обикновенно лъсват проблемите на устройството... Проблеми по активните елементи и схемата... които после трябва да решаваш.
За това е важно рекапването да се извърши качествено и бързо, за да имаш време после да оправиш каквото не работи или е проблемно по платката.
Рекапване с Елктролити- Fujicon за сега са ОК като качество минимум. За по-високо качество, гледай да не попаднеш на ментета, че ги има мноооооого.
Рекапване с Тантали ( капсулован електролит) вместо обикновенни електролити. Аз лично съм много доволен от резултата след едно такова. Проблема тук е, че оригиналността просто заминава.
Ако си решил да го правиш за търговия- не си заслужава. Цената времето и работата просто са прекалено много за устройство което ще продаваш после. Не излиза сметката.
Помпа за припой си купи, та даже и ръчна за 5лв. На 20тата бройка се научаваш как се ползва и разбираш що е толкова полезно да са чисти монтажните отвори( щото не повдигаш писти при монтажа на новите)...