| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възможен ли е ремонт на STK  (Прочетена 3918 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Възможен ли е ремонт на STK
« -: 16 Октомври, 2017, 17:15:45 »
Дали ще може да се побългари едно STK? Става дума за STK4241V
Единият канал е здрав, а на другия според мен са изгорели само двата крайни транзистора. Тия пред тях смятам че са здрави.
Захранващото напрежение е е +/- 70V и двата транзистора са NPN с какви дискретни мога да ги заменя? Мисля си за 2SC5200
Дефакто в STK то ще влязат само два проводника за двете бази емитерите и колекторите излизат на крачета на STK то.
Всичко това е с учебна цел, ако някой знае откъде мога да си купя читаво STK4241V да казва.


Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #2 -: 17 Октомври, 2017, 08:52:18 »
Това е едното, другото- изчегъртване на оригиналните транзистори- много внимателно- и подмяната им с подходящи такива. Виждал съм преди години колега от Варна да ги вкарва в чипа директно на мястото на старите. Но за 4241 май май няма да стане иначе освен да се монтират новите извън корпуса. 2SC5200 наистина са добър вариант.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #3 -: 17 Октомври, 2017, 13:05:21 »
Аз поръчах от комет транзистори и ще пробвам, че тия дето ги имам са от алиекспрес и на тия напрежения май не работят.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #4 -: 17 Октомври, 2017, 17:55:22 »
Ето как изглежда и STK4241II отвътре ако на някой му е интересно, аз тайно се надявах да съм сбъркал като съм я свалял и тя да е здрава. ама не.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #5 -: 17 Октомври, 2017, 22:35:51 »
 :D ,това е 100%-во менте.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #6 -: 18 Октомври, 2017, 10:48:42 »
Очевадно менте е, вижда се, че е една платка с SMD елементи и само крайните са бондирани някак. И виж с колко тънки проводници са бондирани, нямат шанс просто. Не случайно после такива ментета горят доста по-лесно от истинските. Сигурно и елементите са с по-ниски работни напрежения и токове. Та явява се не аналог на STK а буквално заместител не отговарящ точно на параметрите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #7 -: 18 Октомври, 2017, 13:40:40 »
Да тя разликата е очевадна, нямам спомен кога и от какво съм я свалял.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #8 -: 18 Октомври, 2017, 14:58:13 »
100%менте?!?!Как го определихте?!?На външен вид как се определят параметрите на елементите?Моля да ми разясните!Това,че елементите нямат покритие не променя параметрите им към по-лоши.Активните елементи които имат корпус не им трябва защита.Защитата е за кристала и фиксилане на изводите.Хибридните интегрални схеми никога не са блестяли с качество на звука.Евтин вариант на масов  усилвател.Не съм чул да се използват при професионални апаратури.Ако греша моля да ме поправите с аргументи.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #9 -: 07 Ноември, 2017, 14:38:11 »
След доста чудене, се отказах от опита за ремонт на STK то и си взех една платка от разработката в bgaudioclub
и се получи добре според мен. Работи отлично и май е по добре дори от оригинала  :)

Ето как изглежда ако е интересно на някого, като цена с куриерите излезе около 40лв. всичко.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Възможен ли е ремонт на STK
« Отговор #10 -: 07 Ноември, 2017, 16:14:34 »
Към Ангел Симеонов:
Не си разбрал, менте е втората STK която е публикувана в темата и не отсъствието на корпуси на елементите в първата е проблема, а наличието на корпуси във втората. Именно поради причината че обикновено оригиналните фабрични хибридни схеми са с поставени и бондирани директно кристали. При втората са използвани стандартни транзистори в корпус SOT-23 което ме навежда силно на мисълта че е китайско менте. Видимо по-тънките бондове на крайните също говорят за неавтентичния произход. А следващите разсъждения по отношение на по-ниски работни напрежения и токове са следствие от впечатленията които имам от ментетата STK. Как се различават по външни белези - не знам, някои са по-запознати. А че са компромис в звученето - факт е, никой не го оспорва, както и монолитните интегрални НЧУ са компромис.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |