| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тежък и опасен радио рецидив  (Прочетена 1404 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Тежък и опасен радио рецидив
« -: 30 Октомври, 2021, 14:27:25 »
Да се ходи на софийския битак в сегашната ситуация не е най-разумното решение, но понеже за един мой друг проект спешно ми трябва трансформатор от лампово радио или телевизор, реших да  посетя този култов обект. Помислих си, че за по-малко от един час ще приключа, сложих  5 - 6 лв в джоба и тръгнах.
За съжаление, когато търсиш нещо на битака, обикновено го няма, за разлика от друг път, когато може да видиш някои неща едва ли не на всяка сергия. И така, оказа се, че няма трансформатор… обаче, както се разхождах увесил нос от отчаяние, видях един National Panasonic и като ми казаха цена 2 лв, веднага го хвърлих в торбата. След това видях  едно лампово радио „Романс“, но си помислих, че е глупаво да купувам цяло радио заради трансформатора. Започнаха тежки пазарлъци и след като цената падна от 10 на 8 лв го взех. После  едно автомобилно радио от сергията „Всичко по един лев“, после един видеосендер и „динг – донг“ звънец за по 50 стотинки.
Това беше тежък рецедив, изхарчих 12 лв и купих неща, които не ми трябват - трансформаторът няма две отоплителни намотки, Panasonic e на къси и средни вълни (невъзможни в София), автомобилно радио, видеосендер и звънец. 
Добре, че идва зимата и може да си поиграя с малко ремонти на радиоапаратите, но определено повече няма да купувам радио неща... :)


Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #1 -: 30 Октомври, 2021, 16:13:32 »
Ех колега, позната история. И на мен се е случвало, но пък ще си имаш занимавка зимата. Пък за Панасоника предлагам, като мен, да си качиш една mini-whip и си решаваш въпроса, предполагам, че и насред София? Не че ще слушаме на СВ, ама тръпкатаа..
Сега се усещам, че бях обещал нещо на радиото..
0888981645, 072365106

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #2 -: 31 Октомври, 2021, 11:24:13 »
...една mini-whip...
Здравей,
Интернет е пълен с този вид антени и няколко пъти съм ги разглеждал, но винаги с резерви, особено за приемане в големите градове.  Ако не е „Top Secret”  :), по коя схема е твоята антена?
Този неработещ Panasonic дразнещо ми се набива в очите и искам да го ремонтирам, така че една антена ще ми е от полза.
При бързо търсене в интернет не открих схема на радиото, което е много странно, но ето от къде започвам:


Неактивен lyubo_sr72

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: Радомир
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #3 -: 31 Октомври, 2021, 13:26:34 »
...  Ако не е „Top Secret”  :), по коя схема е твоята антена? ...
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11633.msg81536#msg81536

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #4 -: 31 Октомври, 2021, 14:24:15 »
Здравей колега, няма секрет! За mini-whip има сигурно 10 публикации в Сандъците. Колегата Lyubo_sr72 ме изпревари да те насоча към точния човек. Това е styrshel, който ми изпрати направените от него платки, а аз само ги монтирах според правилата. Така че за съвети се обърни към него, но трябва да изчакаме малко да се оправи човека, защото в момента има проблем с ковида.
Само всички да му пожелаем скорошно оздравяване!
0888981645, 072365106

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #5 -: 11 Ноември, 2021, 16:36:23 »
Този радиоприемник  Panasonic е бил ремонтиран по един брутален начин, но в крайна сметка го подкарах.
Бях решил да правя активна антена, но случайно сложих до радиото кабелa от друга антена (J-pole 144 MHz) и… ако на някой му се гледа 4 минутен видеоклип, ще чуе около 12 радиостанции на КВ.



Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #6 -: 12 Ноември, 2021, 12:32:31 »
Браво колега, бърз си, не дочака зимата?!☺
Но имам въпрос: по кое време на денонощието е правен клипа? Направи ми впечатление, че има някакво приемане по цялата скала. При мен, само с телескопичната антена, пробиват някакви късовълнови станции, но в различните диапазони различно,в зависимост дали е денем или нощем, лято или зима.
Иначе, активната антена ми върши работа най-вече за СВ и ДВ и ми беше интересно насред София какъв ще е ефекта?
0888981645, 072365106

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Тежък и опасен радио рецидив
« Отговор #7 -: 14 Ноември, 2021, 13:21:24 »
Направи ми впечатление, че има някакво приемане по цялата скала.

Записът е направен в 16.30 ч., а обхватът SW2 при този модел e доста разтеглен – от 7 MHz до 22 MHz. Вероятно поради това изглежда, че скалата е „пълна“ с радиостанции. Нямах време да включа късовълновата антена (обърнато V), a и нямам земно, цялата ВиК инсталация е пластмаса :)
Активната антената ще я направя, но J310 го няма в кварталния магазин на Елимекс и се чудя, с какъв да го заменя.
Имам една Селена, която съм опаковал за бъдещето (примерно, да оцелее около 100 - 150 години), но може да я извадя да видя ефекта от тази активна антена. 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |