| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Глупав терминал от Правец8М  (Прочетена 673 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 73
Глупав терминал от Правец8М
« -: 15 Януари, 2023, 10:12:00 »
Здравейте,

реших да опиша процеса как Правец 8М да стане сериен терминал към съвременна машина. Не намирам информация на български за това, а и на английски е доста разхвърляно. Отне ми няколко месеца да го направя и е добре знанието да остане описано на български, затова го споделям синтезирано тук.

Имам Правец 8М с Епълската Super Serial Card. Благодарение на този форум подкарах и българската 80 колонна карта.

1. 80 колонната карта е сложена в слот 3
2. Серийната карта е сложена в слот 2

Настройки на серийната карта

Ако нямате null modem кабел, сложете терминалният блок със стрелката сочеща нагоре, към Модем. Това кръстосва rx/tx вътрешно в картата.

Ако имате null modem кабел, обърнете терминалният блок със стрелката надолу, към Терминал. Тогава ще трябва да имате null modem кабел към сървъра.

Ключетата съм ги настройил както е описано в ADTPro тук: https://adtpro.com/connectionsserial.html

Дясно ключеs(sw1): 1001111
Ляво ключе(sw2): 1101100

Хубаво да са настроени така, за всеки случай, но реалните настройки ги правим софтуерно после.


1.След буутване на Правеца, натискаме MK+RST за да влезе в бейсик режим
2.Пишем IN#2 за да активираме серийната карта
3.Натискаме MK+A за да влезем в режим на подаване на команди към серийната карта. На номинтора би трябвало да излезе "Apple SSC:". Картата очаква команда.
3. Подаваме софтуерна настройка като пишем "14B" което задава скоростта на комуникацията на 9600 baud:
   MK+A, 14B

4. И тук вече идва това, което ме измъчи :) Поради разликите в това как Правеца и сървъра(съвременните компютри) интерпретират ASCII кодовата таблица, трябва да зададем следните настройки в серийната карта на Правеца: 7 bit + 1 stop bit,  като parity bit-a трябва да е SPACE ( винаги 0)

За тази цел подаваме следните команди към серийната карта:
   а. MK+A, 1D (7bit data, 1 stop bit)
   б. MK+A, 7P (parity bit SPACE)

5. Междувременно 80 колоната карта е сложена, но ако я активираме с PR#3, не можем да ползваме серийната карта, защото тя не знае за съществуването на 80 колонната. Затова трябва да сложим още една настройка на серийната карта:

   MK+A, 3S

Това казва на серийната карта, че 80 колонната карта е в слот 3 и пренасочва display изхода на текста към този слот.


Това би трябвало да е всичко от страната на Правеца

Връзваме кабела между Правеца и Сървъра.


Настройки нa сървъра

В моят случай ползвам Macbook Pro, но подобни настройки трябва да вървят на всеки линукс вкл. и Rasberry Pi

1. Отварям терминала(аз съм на iterm2)
2. Пускаме screen така:
   screen /dev/cu.usbserial-2140 9600

   където /dev/cu.* е вашият сериен интерфейс

3. След като влезем в screen натискаме Ctrl+A за да активираме командния режим, после натискаме ":" (двуеточие) и пишем следната команда:
   exec ::: /usr/libexec/getty std.9600

Това трябва да активира серийната конзола на въпросният интерфейс. На екрана на Правеца би трябвало да се появи текста за логин.

   За линукс, командата в screen е следната:
   exec ::: /sbin/agetty -L -n 9600 ttyUSB0 vt100

като пак съобразявате името на usb серийния интерфейс (ttyUSB0)

164320-0

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Глупав терминал от Правец8М
« Отговор #1 -: 15 Януари, 2023, 13:15:24 »
Браво за резултата и полезното описание!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |