| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: NEO 27" LCD прави каквото си иска  (Прочетена 2408 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
NEO 27" LCD прави каквото си иска
« -: 15 Октомври, 2015, 10:35:55 »
Здравейте, имам едно телевизорче което ме дразни със своя "нрав" За какво става въпрос. Преди 2 седмици баща ми /той го гледа почти денонощно .../ ми се оплака че нещо сменя каналите нагоре - надолу. Отворих го и гледам че няколко кондензатора в захранващия блок са цъфнали като майски рози. Смених ги, и в резултат телевизора работи безотказно на входовете /DVD и PC/ но на тунер прави каквото си иска. Приема правилно и изпълнява всички команди от пулта за дистанционно управление, но като си работи сам си мести канала /обикновено надолу/ или се самоизключва и включва произволно. Посъветваха ме да сменя де що има електролит из него понеже тези телевизори си греят и има вероятност да са изсъхнали. За съжаление не разполагам с осцилоскоп за да проверявам. Питането ми е дали да тръгна да сменям всички кондензатори "по домова книга" в захранващия модул. Възможно ли е проблема да е извън него?
Предварително благодаря на отзовалите се.
:)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #1 -: 15 Октомври, 2015, 10:49:05 »
Попринцип е възможно проблема да е както електролитен кондензатор така и лоша спойка някъде, може би може да се опиташ да разбереш дали е свързано със спойка ако при почукване по платката се наблюдават съответните хаотични явления. Относно електролитите - възможно е да се причинява и от електролит в захранването и от такъв извън него, аз лично не препоръчвам смяна наред, защото доста често кондензаторите които се продават в момента са по-некачествени от тези които са вътре в уреда. Аз лично те съветвам да си направиш един много полезен уред - измерител за вътрешно съпротивление на кондензатори:
http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_esr_tester.html
Ето и оригиналния източник:
http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/15_lab/06_esr/
Лично аз си направих този уред преди 5-6 години по съвет на мой приятел и колега и от тогава насам винаги го споменавам с добро, просто това е безценен уред за диагностика на електролитни кондензатори. Измерва вътрешното им съпротивление без да се разпояват от платката. С този уред за 10 минути измервам всички електролитни кондензатори в един телевизор и веднага се виждат повредените. Не един е случая когато благодарение на него в рамките на 10 минути съм откривал повредения (изсъхнал) електролит и съм ремонтирал уреда от раз, а не по метода на конеца. Уреда е по-добър в диагностиката дори от измерител на капацитет защото когато тръгнат да изсъхват електролитните кондензатори първо им се повишава вътрешното съпротивление преди капацитета да е започнал да спада. Та стига толкова реклама на уреда, това е, или електролит или лоша спойка или лош контакт в цокъл или слот, на това залагам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #2 -: 15 Октомври, 2015, 11:09:14 »
Благодаря за бързия отговор. Ще взема и аз да направя едно такова приспособление. Гледам че не е кой знае какво вложение, а и явно върши добра работа и се очертава да е доста полезно.
:)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #3 -: 15 Октомври, 2015, 11:28:19 »
имах такова нео, всичко що е електролит трябва да се смени, до последния. аз ги сменях на групи. първо захранване, после захранваща филтрация на основна платка, после около процесорите, накрая около вхйодовете.  Със смяна на всяка група по няколко проблема изчезват.  препочвам ти  фуджикони от комет за електролити- от тия за по-висока температура.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #4 -: 15 Октомври, 2015, 13:12:04 »
Тези които сложих са 105 градусови.
Вътре наистина има 1 торба с кондензатори.
Явно доста ще трябва да вися над платките.
Иначе приспособлението за резистивността на кондерите вече е на "чертожната дъска"
:)

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #5 -: 15 Октомври, 2015, 13:31:01 »
Опитай с изключена локална клавиатура, дали пак ще прави каквото си иска. Може би има бутон с утечка.

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #6 -: 15 Октомври, 2015, 14:00:27 »
Това ми мина през ума, но не знам защо го "отсвирих" като причина.
Довечера като се прибера ще пробвам без клавиатурата.
Благодаря за съвета
:)

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: NEO 27" LCD прави каквото си иска
« Отговор #7 -: 19 Октомври, 2015, 11:21:18 »
Вече трети ден работи безпорблемно без клавиатурата. Забелязах че кабела и е бил примачкан от краката на стойката. Ще сменя бутоните и кабела, и ще я монтирам да видя какво ще стане.
:)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7617 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
7198 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
12862 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
3 Отговора
7201 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
19500 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |