| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Почистване на въздушен кондензатор  (Прочетена 4980 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mmichailov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Здравейте колеги,
Моля да споделите опита си по почистване на въздушен кондензатор който е стоял на влажно, има бял налеп от алуминиев окис и отлагания на ръжда. Кондензаторът е трисекционен и си заслужава труда,понеже е от радиоприемник произведен през 1931 г.Благодаря предварително за съветите.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2015, 14:28:59 »
WD40 , разделя разни окиси, ръжди итн  от носещата ги основа, пробвай. Само без механични намеси. Някои от перата са фабрично закривени- това им е настройка, не се лъжи да ги изправяш... Ако допират някъде, самос подвиране между перата и основата  на тънки листи - хартия или фолио и раздвижване докато спрат да опират.

Аз съм тествал с амоняк от аптеката,  почти успя да ме тръшне при това на открито и бях с маска , ефекта беше средна работа.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2015, 18:35:43 »
             Пробвал съм с оксалова киселина върху алуминиев чайник - беше започнал да корозира яко. Ефекта е доста груба, но оксидирана повърхност. Не мисля, че ще е подходяща процедура за променлив к-р. В стъклен съд се загрява вода около литър и се поставя една чаена лъжичка от киселината. Тя се използва в строителството за полиране на различни видове камъни.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #3 -: 28 Януари, 2015, 20:18:53 »
С препарат за почистване на печки от силните се чисти добре алумин също.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #4 -: 28 Януари, 2015, 21:17:38 »
            Не съм пробвал, но Халумина издържа на киселина, но не и на основа. Преди години, вероятно с препарат менте, пробихме тръбния нагревател на печката и неясно защо, той престана да нагрява :rofl:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #5 -: 28 Януари, 2015, 22:19:49 »
И аз ще споделя малко личен опит.
Разглобявам внимателно въздушния кондензатор, пръскам го с меглио обезмаслител и изчаквам 2, 3 минути.
После с мека четка разтърквам където е по мръсно и измивам обилно с вода.
Останалата стара грес задължително почиствам с кореселин защото реаргира с обезмаслителя и става на сапун.
Много внимавам да не изгубя съчмите, държа ги в кутйка.
После смазвам с грес, лепя съчмите с грес за да не ги търся после и зглобявам.
Следва проверката за късо. Имам траф за влакче пико подавам от него напрежение на двете плочи, въртя, слушам и гледам. Ако има късо се появява искра, така много лесно се разбира къде е късото.

Относно основите и алуминия, алуминия рергира с основи. При кратко задържане алуминия добив страхотен блясък, процеса съм чувал да го наричат просветляване.

Дано съм бил полезен.

Неактивен mmichailov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #6 -: 30 Януари, 2015, 23:25:08 »
Колеги,
Благодаря за съветите.Моля още колеги за мнение по темата,добавям снимки за състоянието на приемника.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #7 -: 31 Януари, 2015, 17:22:57 »
Моя скромен опит:
Въздушните кондензатори чистя с специализиран промишлен препарат за почистване на външните тела на климатиците./също от алуминий/Препарата се разрежда 1:10 с вода ,кисне се 5-6 минути в разтвора и се плакне обилно.Излиза като ново.Във всеки средно читав сервиз за климатици го ползуват .Не знам как се казва но тубите са по 10 литра.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #8 -: 31 Януари, 2015, 17:54:22 »
Мале, това под вода ли е съхранявано  :o

Кутията е мнооооого яка. заслужава реставрация  ;)

Пробвай с WD40... напръскай да видиш дали ще има ефект. Ама тая бясна ръжда по алуминиевите ламели ме навежда на мисълта, че не са алуминиеви, може би са били с алуминиево покритие...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #9 -: 31 Януари, 2015, 23:21:25 »
Напълно съм съгласен с Pichaga933. Алуминий или алуминиева сплав не може да ръждяса така. Така че забрави за почистване с киселинен разтвор. Във всички случаи, за да го почистиш ще трябва да го снемеш и като начало пробвай с WD40 , а ако не се справи има преобразователи на ръжда по магазините, може и да се справят. Но не се мъчи докато е на шасито.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #10 -: 31 Януари, 2015, 23:25:28 »
Определено, това не е алуминиев променлив кондензатор, не знаех че са правени от други материали, но съвсем очевидно този си е от чиста проба калайдисана ламарина. Не знаех че са произвеждали такива. Не знам до колко успешно ще е почистването му... а и след това трябва да се калайдиса някак, че пак същото ще го сполети. Най-реално е да се намери подобен трисекционен (намират се) и да се замени. Вече не знам с какви параметри е този, но най-много ме притесняват размерите му, сигурно е голям, и при замяната му с друг ще е грозно и ще се загуби автентичния вид.
P.S. Оо ама аз сега виждам че той е четирисекционен ти си писал трисекционен и си помислих че е трисекционен, но сега виждам 4 секции, като последно колко секции има. Ако е 4 секционен, такъв едва ли ще се намери.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #11 -: 01 Февруари, 2015, 00:21:47 »
Принципно е  ремонтируем:

Сваля го, разфасова го на основните РАЗГЛОБЯЕМИ( не заварени)елементи( вероятно целия е на точкови заварки),
после пясъкоструене, за падне ръждата( като гледам цялото шаси няма да му се отрази зле пясъкоструя) ,
после студено поцинковане на спрей.
Сглобяване и монтаж
« Последна редакция: 01 Февруари, 2015, 00:30:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #12 -: 01 Февруари, 2015, 08:16:46 »
Може да се използва и преобразувател на ръжда. И аз като гледам, кондензатора сякаш е метален, не алуминиев, мисля, че няма да е толкова трудно почистването му.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Почистване на въздушен кондензатор
« Отговор #13 -: 02 Февруари, 2015, 10:31:13 »
За да не гадаем провери с магнит дали са стоманени ламелите на кондензатора.Като начало свали от шасито и накисни ПОД ВОДА продължително време.Ръждясалите болтове на жабките за интернитовия водопровод водопроводчика раздвижваше с почукване и мокрене в локвата с кална вода на изкопа.За пясъкоструя забрави ако искаш да имаш кондензатор.Алуминия проявява амфотерни свойства което значи реагира с киселини и основи.От личен опит мога да кажа за сода каустик -един рефлектор за печка "Лъч" издъних на няколко места,а като общо дебелината на лъмарината беше станала като весник.Препаратите за сваляне на мазнини и почистване са с основна съставка сода каустик в малка концентрация.За преобразователя за ръжда:двуфосфорен пеотоокис така мисля беше се свързва с железния  окис като образува комплексна сол която набъбва и ще пречи механично.Ако успееш да разглобиш кондензатора след продължително стоене под вода опитай с финна шкерка да обереш окиса между ламелите,нови съчми и сглобка.От мен това.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |