| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сингъл енд с ГУ50  (Прочетена 6099 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: Сингъл енд с ГУ50
« Отговор #15 -: 15 Август, 2014, 23:43:58 »
Обяснението е много просто,ако изправитела е с диоди и напрежението е синусоидално след кондензатора ще е вдигнато с около 1.4.Ако е с кенотрон положението е малко по различно,диодната лампа има по голямо съпротивление в права посока.Освен това е и нелинеен елемент,при различен ток през нея съпротивлението е различно.За всеки тип изправителна лампа тия неща ги има под вид на графика и са индивидуално за всеки тип лампи.Нататък е аритметика.
17079-0
Това например е за EZ81,може да видиш по подробно тук

 http://html.alldatasheet.com/html-pdf/229251/PHILIPS/EZ81/291/1/EZ81.html

или тук
http://www.drtube.com/datasheets/ez81-jj2005.pdf

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Сингъл енд с ГУ50
« Отговор #16 -: 16 Август, 2014, 00:40:35 »
ЛЗ2ХЛ, аз съм строителен инженер, ако ти ме попиташ какъв е максималния товар който може да понесе греда с определен профил /примерно ИПЕ200/ подпряна в две точки на разстояние /примерно 4м/  , мога да те пратя да четеш съпромата и да смяташ по един лист формули , след малко мъки може и да намериш максималния огъващ момент, абе все прости неща и сигурен съм че ще  намериш отговора - проста аритметика е.Но мога и веднага да ти го кажа на разбираем език - 2 тона на лм.
Това което ми подаде като линкове ми набута един гаден скрипт, дето ми отне 20 мин да го изчистя, картинката въпреки ,че не бе за кенотрона дет питах  и с очила не я разчетох, рових 15 мин в нета ама  за 5Ц4М не намерих диаграма за  RVtr параметри  и като резултат , стигнах до кривата круша, и пак не разбрах колко да е напрежението на трафа за да изкарам след кеноторона изправено 375 волта ?  :unknown:
....От друга страна от елементарната картинка по долу ,дето руснака е дал за такива кат мен, е видно че ако изправим с двеон кенотрон 5Ц4М двупътно 275 волта получаваме 320волта , а не 380в както би било с полупроводникови диоди, значи се губят 50 волта , тоест по пътя на логиката близко до ума е ,че трябва да изправя 275+50=325 волта за да компенсирам дефицита от 50 волтов пад връз кенотрона, естествено тази сметка има вероятност да е така , но не съм 100% сигурен, затова попитах за да сравня теорията с логиката ...
« Последна редакция: 16 Август, 2014, 01:00:23 от Fisher »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: Сингъл енд с ГУ50
« Отговор #17 -: 16 Август, 2014, 13:52:21 »
Въобще има резон в това което пишеш понеже това е теория и инженерни изчисления за проектант :)
За скрипт не знам,при мен се отварят нормално.Дадох като пример EZ81 понеже за нея се говореше :)
То колко точно ще падне божа работа и на товара също ;) гледай сега там в описанието на лампата дават за дросел след нея препоръчителна стойност 1Хенри.Е да ама него може да го навиеш и с проводник един милиметър и с 0.2 мм и пада ще е различен :) 50 волта е долу горе оптималното за натоварен с номинален ток.
5Ц4М е функционален аналог на 5Ц4С,Конкретно тая лампа не е добър избор да захранваш нещо мощно.Конструктивно иска малък кондензатор след нея.Не може да слагаш голям кондензатор след нея.
Въртешното съпротивление е много голямо 3.3к за 5Ц4М и 4.7к за 5Ц4С
17110-0
17112-1
Цитат от тук http://forum.vegalab.ru/showthread.php?t=54823

"Re: Блок питания лампового однотактника 5Ц4С
    Кены типа 5Ц4С имеют недоброе свойство делать фейерверк при прогреве, когда ёмкость банок берётся по принципу чем больше тем лучше.
    В этом плане 5AR4 куда крепче, или 5Y3GT, красавицы лампочки. 5Ц3С тоже гут, но лошадиные размеры смущают. "

В
« Последна редакция: 16 Август, 2014, 14:00:02 от lz2xl »

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Сингъл енд с ГУ50
« Отговор #18 -: 16 Август, 2014, 16:58:37 »
Виждам че темата е станала интересна.Венци,с 5ц4м пробвах,при 120 ма,каталожният и максимум,напрежението падаше с около 60 V,а с EZ81-30-35 V..Другата причина - 5Ц4М прави ефект бенгалски огън при претоварване,не "трае" електролит примерно 100uf.Иначе и тя си е харно ламбе с доказани качества.Относно разликата в свирнята,не намирам разлика между 5Ц4М/С/ и EZ81!  Разлика усетих примерно с AZ12,AZ4,5Ц3С,от тези с директен катод,гласеца на усилвателя става изразено кадифе. ;) Та по темата-за кенотрон 50-60 V повече на вторичната ,което е достатъчно и за пада в дросела!  :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |