| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Напълно оригинален ТУЛАН  (Прочетена 4535 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Напълно оригинален ТУЛАН
« -: 13 Март, 2014, 13:21:29 »
Това е вторият ми апарат от този тип, който от вчера е част от моята сбирка. Нямах големи очаквания по отношение състоянието му, даже ако мога да си позволя израза  "нежелано дете", защото на майтап се включих в едно наддаване за което бях забравил и чийто край ме изненада със съобщение , че трябва да давам пари за още един сандък , за който трябва да търся и място за евентуално постоянно пребиваване. Първият Тулан купих от тукашен колега, който уж го продаваше правейки услуга , в сравнение с  новия беше два пъти по- скъп и претърпял под шасито сериозни заменки. От снимките които следват можете да видите как е изглеждал отдолу  Тулан ,излизайки от  не знам къде  най-точно да пиша - да кажем фабриката.Има сменен  само един книжен кондензатор паралелно на първичната намотка на мрежовия трансформатор, мога да го махна за да не нарушава автентичността на която държа изключително, но мога да му сложа и оригинален- от онази епоха кондензатор. Лампите с изключение на AZ1 от 1964г. са оригинални. Този е с преобразователна лампа AK3 ,за разлика от другия, при който е ECH4. Всички копчета са налице, оригинални ,скалата му е перфектна - ако иска Мано мога да я сканирам и сложа да обогатява колекцията. Е, има и кусури- няма заден капак,конеца, всъщност телта на скалата виси , но мисля че това е решим проблем.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #1 -: 13 Март, 2014, 13:28:17 »
Честито за хубавата придобивка .  :bravo:  Скалата наистина е запазена и ще е добре да се сканира .

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #2 -: 13 Март, 2014, 13:49:09 »
На Туланите скалите им са запазени защото представляват хартия залепена на стъклото и прорязани отвори за да се вижда стрелката.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #3 -: 13 Март, 2014, 13:51:36 »
Честито! Видях този Тулан, но реших, че имам достатъчно. Радвам се, че е попаднал в подходящ човек.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #4 -: 13 Март, 2014, 14:50:50 »
Не каза само от къде го купи и за колко пари?Кутията в какво състояние е?

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #5 -: 13 Март, 2014, 14:58:23 »
Здравей, нямам нищо против да сложа скалата му на сайта при другите, стига да имаш възможност да я сканираш. Просто ми драсни едно Л.С.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #6 -: 13 Март, 2014, 14:59:37 »
Има и още една замяна- единия от електролитите вместо Хидра е Тесла. Друго което пропуснах от бързане да отбележа - повечето от от кондензаторите във в.ч. веригите са стъклени тръбички с навит проводник-електрод. Могат да променят капацитета си чрез развиване предимно (намаляване) и по този начин донастройване. Приемника не почистван-това предстои- но всички винтове безпроблемно се развиха,макар че имаха ръжда. Кутията е доста запазена, има само три дупки от дървояд от горната страна. Не знам дали е прелакирана, доста е червена, почти махагон.С нея ще се занимавам накрая. За всички колеги които се интересуват от покупки на подобни апарати- преди да го прати продавача ми се обади и ми каза  че имал около 200броя и имал уговорка да купува още20 вчера. Позициониран е в аукциона- не му правя реклама-PDM писа че е видял този, но вероятно е видял че предлага в момента и поне две откровенно ментосани позиции.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #7 -: 13 Март, 2014, 15:11:20 »
Продавачът е докопал някаква колекция и я разпродава. Има интересни неща, има и пълни боклуци - с една дума за всекиго по нещо. Цените обаче са доста брутални,  а някои колеги в желанието си да се сдобият с някое радио надуват доста балона на цените.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 922
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #8 -: 14 Март, 2014, 13:49:34 »
Ако бях започнал нова тема щях да я именувам "Всеки с дерта си ----с ТУЛАНА си". Както вече писах този не ми е първи,а ако се разровите в архива ще откриете мои много ядосани писания за един Бралт и декларация ,че никога повече няма да дам пари  за български предвоенен апарат, а ще си избирам само германски. След като горе -долу прегледах въпросния и започнах да го почиствам настроението започна да ми се повдига .Тъй като има ограничения по отношение обема на всеки пост,без да имам намерение да пиша дисертация за Тулана, защото тя няма да ми донесе пенсионни надбавки, но и без да досаждам на колеги по- напред с материала имам намерение да сложа няколко поста , свързани с тази тема. Правя го с мисълта , че все пак някой може да добие или прибави нещо допълнително към представите си за родната радиоиндустрия от периода на 40-те години на миналия век.Започвам с конкретика относно използвани технологии- много добре проектиран и изпълнен скален механизъм; технологията за изработване на скалата,както писа друг колега е много по-добра от ситопечата и по-издържлива във времето,покритието на ламарината на шасито- много добра като вид и издържливост във времето;връзки с престижни производители на градивни елементи-Philips,Ducati, NSF, Dralowid,използвани и в западните апарати от този период ; система за контрол по време и след гаранционния период.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Напълно оригинален ТУЛАН
« Отговор #9 -: 14 Март, 2014, 14:05:34 »
Така е, "Тулан"-а е добро радио, и аз имам един напълно оригинален. Но трябва да кажа, че други български довоенни радиа, предимно самоделките, са доста зле правени, въобще не може да се сравняват с германските, холандските и т.н. от онзи период.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |