| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: риаа коректор куца  (Прочетена 5283 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
риаа коректор куца
« -: 17 Януари, 2014, 00:48:15 »
ситуацията е следната:
вградил съм си риаа в грамофона, схемата съм я свалял от един страхотно свирещ, но днес я открих и в нета, оказа се на дуал TVV46, захранването по схема е 24в, на този от който я свалях беше 50, при мен е на 16, толкова имам налични.
драмата е че звучи калпаво, за проба я захраних с 30в. и звука стана убийствен.
поиграх си с режимите на транзисторите, звука все си е смотан, а на високо захранване е чудесен. въпроса ми е такъв: някой има ли смислено обяснение, не базирано на мистика и заклинания, защо схема работеща с входен сигнал от 4мВ, и с изходен 0.8В свири кофти с 16В захранване и отлично с над 30, като пак подчертавам че си играх да подменям резистори за да променя адекватно режима на транзисторите. ефект- никакъв.
а електрониката не е мистична наука, не съм аудиофил който си купува транзистори с позлатени крачета щото това влияело по незнамкакъв си начин на 42-рия хармоник на третата съставна, но факт е че шиб....а схема работи страхотно с високо захранване и посредствено с ниско. решението е ясно, ще сложа още едно трафче и ще и дам искания волтаж, ама защо по дяволите е необходимо???

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: риаа коректор куца
« Отговор #1 -: 17 Януари, 2014, 12:20:59 »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: риаа коректор куца
« Отговор #2 -: 17 Януари, 2014, 13:43:42 »
Ясна е причината, особено в схемите с транзистори където усилването без ООВ е малко и ООВ са плитки, колкото по-малка част от динамичния диапазон използваш, толкова по-линейни са схемите, следователно по-качествен е звука. Аз лично използвам този предусилвател:
http://my.ece.ucsb.edu/York/Bobsclass/2C/Tutorials/App%20notes/an-346.pdf
Много съм доволен от работата му, просто не мисля че има какво да се желае.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: риаа коректор куца
« Отговор #3 -: 17 Януари, 2014, 19:27:01 »
Не мога да разбера за какво става дума:RIAA коректор е едно предусилвателно стъпало в грамофоните,за какви 24 или 50 в. говорите?
0878640251

близо до София

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: риаа коректор куца
« Отговор #4 -: 17 Януари, 2014, 21:51:55 »
дамм, интерсно четиво, което обяснява доста :)
ориго, само да уточним ползваш схемата на фиг.3 от линка ли?
ще реша как да постъпя, най-вероятно просто ще добавя едно трафче и ще филтрирам допълнително захранването на първия транзистор. схемата съм я правил с bc239, дават му Uce max 25в., ама нито един от транзисторите няма статично над 15 в. на колектора, така че няма да е проблем. ще трябва да сменя кондезаторите на филтъра че са 25 волтови.
пробвах с умножител на напрежение от наличния траф, но вкарва доста брум както и да филтрирам.
а и аз така реагирах на откритието че високия волтаж помага, ама явно е така :)
вероятно част от проблема може да е модулирането с честота около 10Hz, очевидно идваща от резонанса на рамото, която да изважда предусилвателя от " обхват", може да пробвам да добавя и нискочестотен филтър, макар че трудно ще го реализирам без сериозна преработка, а в такъв случай по скоро ще направя изцяло нова схема.
благодаря за ценната информация

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: риаа коректор куца
« Отговор #5 -: 17 Януари, 2014, 23:05:40 »
Да, става въпрос за фиг.3.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: риаа коректор куца
« Отговор #6 -: 04 Март, 2014, 21:31:57 »
едно допълнително трафче, ц-р-ц-р-ц филтър, малко игра с положението на трафа, един 100 нф между масите на предусилвателя и управлението на мотора и нещата си дойдоха по местата с 46 волта :)
остана да разменя червения и черен чинч, че най левашки съм разменил каналите, ама това са си бели кахъри ;)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: риаа коректор куца
« Отговор #7 -: 05 Март, 2014, 20:38:57 »
ц-р-ц-р-ц филтър

Сори за спама, ама това е все едно да напиша лампа уцх21. Как изглежда?  :)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: риаа коректор куца
« Отговор #8 -: 06 Март, 2014, 19:15:27 »
мислех че е разбираемо, C-R-C-R-C, т.е. кондензатор, резистор, пак кондензатор, пак резистор и един последен кондензатор, броено от греца след трафа към платката ;)
изглежда грозно, наистина, ще внимавам да не пиша пак така
стана ми навик от пискането по други форуми, че е позволено писането САМО на кирилица- готово, ето само кирилица :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: риаа коректор куца
« Отговор #9 -: 06 Март, 2014, 19:27:27 »
За технически термини какъв проблем е латиницата :)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: риаа коректор куца
« Отговор #10 -: 10 Март, 2014, 20:17:57 »
не е, така е, затова и се извинявам :)
ще бъда по - педантичен в бъдеще ;)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |