| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ за разпознаване на радиоапарат  (Прочетена 12423 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #15 -: 17 Ноември, 2013, 11:37:42 »
Нямам твоите познания и възможности, между другото, сега правя един зелен Пионер, т.е. ще е пръснат в зелено, в памет на червения Пионер , който ти съсипа с коресилин :D

       Зеления Пионер в проектна готовност....от няколко месеца.  Една продавачка изпадна в неУдомение и потрес, като си поисках на зелен лак за нокти :D
« Последна редакция: 17 Ноември, 2013, 11:44:03 от Лъчо Минков »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #16 -: 17 Ноември, 2013, 11:43:25 »

п.п. Бацков, ако помня на всеки чиреп историята, би трябвало ототдавна да са ме затворили я в Карлуково, я в Курило или някое и др. подобно заведение


            Само кажи къде е това мазе, ще направим една комисия, която да го инвентаризира...

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #17 -: 17 Ноември, 2013, 23:17:33 »
Здравейте! Моля за малко помощ от по-запознати колеги за индентифициране на едно радио.
Мога да кажа за него само, че американско производство и на две от лампите му сa 43 и 59, изправителката не разпознах.  :unknown:
Моля, ако някой има снимки, знае коя е марката и модела, година на производство, има схема, или каквато и да е информация за него, да сподели.
Благодаря предварително!
Това е приемникът:



п.п. Моля да бъда извинен за лошото качество на снимките, но са правени с мобилен телефон. При първа възможност ще направя по-добри.
Неизвестно българско радио - самоделна линейка. Съмнявам се лампите да са 43 и 59. И двете са изходни пентоди, което е невъзможно. Едната сигурно е друг номер - навярно е ВЧ пентод. Изправителката трябва да е 80 или нещо подобно. Схема няма, няма и да се намери.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #18 -: 19 Ноември, 2013, 02:50:55 »
Цитат
            Само кажи къде е това мазе, ще направим една комисия, която да го инвентаризира...

Беше вече инвентаризирано (частично). Експертните комисии се състояха предимно от цигани и наркомани, та вече имам опит с подобни дейности.
 Ако пък имаш в предвид помощ, благодаря, справям се засега.  ;)
Когато ми се наложи нещо по-така питам, ограмотявам се доколкото мога и така ...
Омраз!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #19 -: 19 Ноември, 2013, 22:25:13 »
НЕЕЕ, сенчестия индикатор се осветява от обикновена скална крушка и има намотка, която отклонява идна метална пластинка. Някой ми изпрати много подробна статия от Радиомузеум, но това стана в стария Форум.
     А какво стана с темите от стария форум? Май отидоха в небитието, което е алтернатива на битието. ???
       За съжаление всичко изчезна :o
           Ето го Ориона и "сенчестия" индикатор http://www.hupse.eu/radio/frameset.htm?orion_344.htm&ContentFrame

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #20 -: 20 Ноември, 2013, 12:53:02 »
Да, ефекта може да се постигне частично с жълти или бели светодиоди, работата е там че трябва да са за SMD монтаж за да се съберат повече на единица дължина, не знам обаче дали няма да трябва и някаква леща за фокусиране. Управлението вероятно най-лесно ще стане с микроконтролер за да се палят плавно. Но всичко това ми се струва свръх безсмислено, най-добрия вариант за мен е EM84. Иначе би могло да се разглоби стрелкова системка, и да се закрепи такава заслонка, и да се получи същия ефект, но там ще трябват бая умения в областта на фината механика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #21 -: 20 Ноември, 2013, 20:13:59 »
Споделям колегата PDM - лампите са вероятно първата 6А7 или 6А8, втората е 41, 42 или 43 и изправителката съответно 80 или 84. Най често това се ползва поне по мои наблюдения.
Може да се използват примерните схеми на отделните блокове(няма кой знае какви различия между различните линейни радиоапарати с американски лампи) и така да се отреставрира радиото.
Примерна схема на отделните блокове - е схемата е на суперхетеродин, но може да помогне предполагам ;)

http://prikachi.com/images/609/6773609V.jpg
http://prikachi.com/images/624/6773624w.jpg

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #22 -: 20 Ноември, 2013, 23:52:49 »
Най-добре е схемата да се свали от радиото. Първата лампа май е 6А7 - има качулка.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #23 -: 21 Ноември, 2013, 14:42:03 »
като го гледам тоз апарат има 5-6 пасивни елемнта... Слагате нови със същите стойности и сте готови... ако лампите и трафовете са изрядни де..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #24 -: 21 Ноември, 2013, 22:33:11 »
Оги, гледа ся, радиото си бачка. Вече е пуснато, даже вчера Антон ми беше на гости та видя цялата циганиика в нас, ама поне се затвърди мнението, че е нашенско. Това беше важно за мен. Цялата работа мина със един кондензатор, другото се оказа, че си е ок.
Въпроса ми беше да видя да сравня, за едни врътки ( щото не върви да му сложа хромирани едни тип гетобластер, разбираш ли? ), евентуално да разбера дали си е имало заден капак. Повечето от тия години са нямали.
Дали си е имало име, или е било просто "Радио" с някакъв номер, и толкова.
Че не е любителска изработка е ясно, едва ли по това време някой е могъл да намери преса за шасито, и да направи толкова прецизни дупки за цоклите на лампите, говорителя, трафовете и т.н. Просто търсех някое подобно за сравнение.
Като добие завършен вид, ще пусна една фотосесия да се види докъде съм стигнал.
Е това е!
п.п. На Петко и Антон благодаря от сърце за помощта по разпознаването на радиото, както и на всички колеги за оказаното съдействие и съвети.  :hi:
Омраз!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #25 -: 22 Ноември, 2013, 15:58:32 »
За врътките според мен са подходящи всякакви, стига да са чифт еднакви от радио от същата епоха - до 1945г. Мисля, че кафяви или черни от Филипс най-ще му отиват.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #26 -: 22 Ноември, 2013, 16:10:20 »
Имал е капак отзад, за това говорят 2-та винта, които са го държали...

С тоз модерен орнамент върху плата отпред мяза на нещо марково, но какво... Прилича ми на Филипс да е дело орнамента, ако не е добавян после де, което е малко вероятно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #27 -: 22 Ноември, 2013, 16:20:44 »
Стига бе! Филипс със американски лампи!
Пък и знака на Филипс е известен в цял свят! Сбирощайник някакъв ще да е ама ...  :unknown:
Омраз!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Помощ за разпознаване на радиоапарат
« Отговор #28 -: 22 Ноември, 2013, 16:22:34 »
ако декоративния елемнт има вкопаване (жлеб за него) в дървото, си е доста фабрично, да не кажа, че е и красив апарата и дизайна му е доста балансиран.
+ плата прилича на сименсов...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |