| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Запояване на високоговорител. Как го правите ВИЕ???  (Прочетена 1133 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Проблемът се състои в следното:
Радиокасетофон Хитачи,високочестотния високоговорител е кондензаторен,от някакъв материал,тип алпака.Единият извод е разпоен.По стандартната технология не иска по никакъв начин да се запои.
Дайте акъл как да си запоя извода.
« Последна редакция: 06 Юни, 2020, 15:10:20 от Gabo »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #1 -: 05 Юни, 2020, 21:49:39 »
Продаваха едни малки шишенца с флюсове за подобни спойки, нямаш ли. Бяха в различни цветове шишенца, зелено синьо. Има точно за запояване на желязо и подобни неща. Иначе с малко солна разредена разбира се трябва да стане.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #2 -: 05 Юни, 2020, 22:21:46 »
Ако е неръждаема стомана:
Цитат
става много добре с флюс 2-3 части глицерин + 1 част амониев хлорид (нишадър) - има ги в аптеките
Неръждаема стомана не съм запоявал. Това изрових от Интернет...

Сплав алпака е нещо съвсем различно. От алпака бяха изработени перата на телефонните релета. Запояват се много лесно само с флюса, който е в тинола. От тях съм запоявал много...

Цитат
Алпака̀ е търговското наименование на сплав от мед, цинк и никел, със съдържание на никел най-малко 5 %.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #3 -: 05 Юни, 2020, 23:06:16 »
 :D
Първо кажи кой извод искаш да запоиш. Положителният, който обикновено е мембраната на Вг, е лесно - както казаха колегите, почистваш хубаво, слагаш паста или флюс, и се получава. Отрицателният обаче, ако вече от керамичната плочка е отлепено металното покритие - няма как да стане. Там обикновено е нанесен по електрохимичен начин покритие, което обикновено отгоре посребряват. Би трябвало когато се почисти старателно, и се обезмасли, да се запои с колофон,или дори флюса който е в самия тинол, не трябва да се работи със много силен поялник, защото покритието много лесно се отделя и говорителят става неизползваем.
Ами ... това е! Пожелавам успех, и ако мога да помогна с нещо - насреща съм.  :hi:
Омраз!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #4 -: 05 Юни, 2020, 23:53:11 »
:D
Първо кажи кой извод искаш да запоиш. Положителният, който обикновено е мембраната на Вг, е лесно - както казаха колегите, почистваш хубаво, слагаш паста или флюс, и се получава. Отрицателният обаче, ако вече от керамичната плочка е отлепено металното покритие - няма как да стане. Там обикновено е нанесен по електрохимичен начин покритие, което обикновено отгоре посребряват. Би трябвало когато се почисти старателно, и се обезмасли, да се запои с колофон,или дори флюса който е в самия тинол, не трябва да се работи със много силен поялник, защото покритието много лесно се отделя и говорителят става неизползваем.
Ами ... това е! Пожелавам успех, и ако мога да помогна с нещо - насреща съм.  :hi:


Има начин, отделената метализация от пиезокристала може да се възстанови със зъболекарска амалгама. Тази, от която правеха пломбите преди много години и вече не се използва поради живака, които съдържа. Вероятно още може да се намери... И проводникът не трябва да се запоява, а се залепва с амалгамата.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #5 -: 06 Юни, 2020, 08:47:13 »
В КОНРАД продават продават сребро съдържаща течност за корекции на такива неща. Миналата седмица синът ми възстанови с нея лентов кабел , участък от който беше протрит изцяло. Имаше и пукнатини по самата мембранна клавиатура. Това нещо аз го бях отписал още като го видях. Хлапакът обаче е инат, вижда и се захвана. И нещата станаха. Интересното е че докато не изсъхне нанесения пласт омметъра не засича връзка. Та каква е идеята ми- нанася се слой от този сребърен лак да го наречем на мястото от което е отделен извода, като се покрива малко по-голяма част, и се оставя да изсъхне добре. След изсъхване се поставя самия извод на мястото му и се фиксира механично някак си- хартиена лента например. Нанася се от "лепилото" върху сглобката ислед изсъхване и на втория пласт се фиксира с капка двукомпонентно лепило или нещо от тоя род. Ако има съмнения, нанасянето на сребърното лепило може да се повтори и потрети. Има и графитни смеси такива, но за тоя случай мисля, че среброто е по-доброто решение. Скъпичко е- около 15 лева за 2 mL, но според мен си струва. Разходът е много малък за подобни възстановителни процедури и гарантира успех. За флюсовете искам да спомена- запояването на повечето метали не е проблем. Добро механично почистване ако е възможно, флюс и малко умения с поялника. Споменатия флюс с глицерин и нишадър върши идеална работа, но е силно агресивен и иска старателно измиване на мястото на спойката! Аз го ползвах навремето за големи детайли и никога за елетроника! Особено за многожични проводници! Гадорията тръгва по жичките навътре в изолацията, миеш, триеш, ама след известно време започват проблемите. Така че много внимавайте с него. Иначе, пак казвам, много по-добър е от гасена солна киселина, аспирини и други подобни боклуци.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: как го правите ВИЕ???
« Отговор #6 -: 06 Юни, 2020, 09:16:56 »
От моята практика знам, че:
неръждавейка /а и доста други сплави/ се запояват с ортофосфорна к-на /може и фосфорна/,
алуминий се запоява чрез смес - разтопен калай и цинк /не помня съотношение, но потапяхме края на парче поцинкована ламарина, в стопения калай /или композиция/.

Когато се използват киселинни флюсове, е добре после да се измие спойката с натриев бикарбонат /сода за хляб/, после с вода и така , до голяма степен, се удължава живота на спойката.
Содата има алкална реакция и с киселината става неутрализация. Содата може да е в по-голяма концентрация, тя не е агресивна, за разлика от киселината.

Успех!  :hi:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Проблемът ерешен.
Колегата Regreed е прав-керамиката е покрита със сребро,силно окислено,и нищо не хваща.
В Комет,срещу 22 стотинки нови керамични звукови преобразователи и сега пее.
Благодаря на всички отзовали се.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |