| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ за български стерео усилвател 2X35W (незнаен модел)  (Прочетена 8172 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Здравейте :hi: искам да ви помоля за малко помощ по ремонта на въпросния усилвател.
 Абсолютно всякаква информация за него ще ми бъде полезна, но най-добра работа ще ми свърши схемата на усилвателя моля ако някой я има и има възможността да я сканира (ако има желание разбира се) да я постне ще му бъда много благодарен.

Снимки: http://blacklord.snimka.bg/radio-amateur/tehnika.757090

Ето и надписите от табелката на долния капак: СТЕРЕО 2x35 УН-1-СТ СР1-БДС 11431-73 ЗАВ. "ЕЛЕКТРОАКУСТИКА" Михайловград фабричен номер: 002\1975 г 220V 50HZ 180VА

А сега на кратко какъв му е проблема:
Дадоха ми го малко преди Коледа послушах го около месец и проблемите започнаха:

–Първият проблем който се появи беше бързо нагряване на трафа (нагряваше се до много висока температура за много кратко време) естествено нагряването беше в резултат на много голям ток беше пробил диод от изправителя,а диода е EFR135. подмених го и се управи.
-Изкара около месец и отново имаше проблем на лице.
Изгоря бушона отворих усилвателя смених бушона и усилвателя тръгна да ама трафа взе пак да нагрява пак проверих греца имаше пробил диод смених го.... Следващата ми стъпка след смяната на диода беше да включа усилвателя без подаден сигнал и товар на изхода при включването видях че  един резистор на десния канал подпуши веднага изключих усилвателя и помислих от какво може да е, но естествено само с мислене и гледане на повредения усилвател нямаше как да стане и пак включих усилвателя за да видя изправен ли е поне левия канал подадох сигнал и включих говорител на изхода в резултат говорителя гръмна като пиратка :o реших да меря променливо напрежение на изхода нямаше прехвърлих на постоянно и уредчето ми отчете 50V!!! :o  бях се отчаял съвсем, но реших да не се предавам (всичко или нищо) бях писал тема в друг форум  преди pichaga933 да ме светне за "сандъците" на който благодаря, а ето и темата от форума http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?21265-%D0%9F%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BE-2x35W-%28%D0%BD%D0%B5-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%B2-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB-%D0%B5%29

А ето и хронология на ремонта:
-Първо смених тенекиените електролити в захранването, нямаше никаква разлика след смяната им...
-Подмених греца вместо диоди сложих блокче след слагането на това блокче имаше подобрение звука в левия канал беше факт свиреше както преди.
-Включих десния канал имаше някакво бучене доста ми биеше на 50Hz като от мрежата и от там изчезна и звука в левия канал и забих до тук.....


                                                                                                                      Благодаря! :drinks:
« Последна редакция: 05 Юни, 2013, 15:17:32 от BlackLord »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/studio_2.html
Тази схема трябва да е подобна.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Няма ли някаква разлика? Неговият е с германиеви транзистори.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
До колкото разбрах само диодите са германиеви. Не пише нищо за крайните транзистори.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
  преди pichaga933 да ме светне за "сандъците"
Аха! След шесте страници в DIY да ни помъчиш и нас.  :D

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
До колкото разбрах само диодите са германиеви. Не пише нищо за крайните транзистори.

Крайните са BDY20...

По въпроса с това че съм решил да ви мъча :D нищо такова няма просто предполагам че тук в (Сандъците) е възможно да сте запознати с въпросния усилвател...

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Имаш опукани транзистори.. Стъпалата ги прави едно по едно и ги проверявай 1 по 1, ако беше здраво все още поне 1-то бих ти предложил да сваляш транзисторите и да ги сравняваш с тия от другото.

Тия кондензатори не са били най-проблемното нещо в случая.. Имал съм техника с повредени кондензатори, но тя не e спирала да свири, просто филтрацията намалява и се получава бръм. Поне си научил да не пускаш техника без предпазители.

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Проверявах веднъж транзисторите нямаше изпукали :unknown:, но пак ще прегледам.. Това от което ме е страх при смяната на греца или електролитите да не съм вързал някъде нещо където не трябва!!! :-[ За това ми се иска да му изнамеря схемата, вярно е че ще е доста глупаво ако съм объркал нещо при свързването, но понякога се допускат грешки...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Цитат на: LK=
Ако си разбрал правилно усилвателят не се нуждае от преглед или да му смениш 1-2 чарка. Нуждае се от сериозна диагностика, защото е на 30+ години, а не е направен от много качествени компоненти. Ще ти напиша какво аз бих направил:
1. Разделяне на крайните стъпала от захранването.
2. Разделяне на трансформатора от захранването.
3. Измерване на тока на празен ход на трансформатора.
4. Смяна на филтриращите кондензатори.
5. Проверка на диодите, евентуално смяна с грец или силициеви.
6. Свързване и пускане на трансформатор + изправител + филтър.
7. Включване на лампа 60W последователно на първичната намотка.
8. Захранване на едното крайно стъпало. Премерване и установяване на постояннотоковите режими - офсет на изхода, ток на покой на крайните транзистори.
9. Захранване на другото крайно стъпало. Премерване и установяване на постояннотоковите режими - офсет на изхода, ток на покой на крайните транзистори.
10. Махане на лампата, включване за 30 минути без сигнал и мерене на постояннотоковите режими.
11. Ако всичко е ОК подаване на сигнал.

Не бих прескочил нито една точка. Ти действай както намериш за добре.

Колегата от другия форум подробно е обяснил както трябва да се направи,ако си го изпълнил какъв е резултата от измерването

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Тоя съвет не го е послушал преди 2 месеца, вече ми се струва, че трябва да се увеличат точките от плана..

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
До точка 7 всичко ок после на 7 и 8 нещо все се омотавам и не мога да довърша измерването нещо не съм съвсем на ясно с установяването на ПТ-режимите....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Този усилвател не се състои само от транзистори,там не бива да се заменят детайли по инерция.Това е грешка която се прави често от непознаване на техниката.Измерванията в тоя точки 8 и 9 са важни.Без тях няма какво да правиш освен да сменяш части на посоки и да правиш още повреди

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
В момента чета за токовете на покои утре ще направя нови измервания.

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Така и не каза колко волта е пада върху крушката след :
До точка 7 всичко ок после на 7 и 8 нещо все се омотавам и не мога да довърша измерването нещо не съм съвсем на ясно с установяването на ПТ-режимите....

С две думи свети ли силно поне кажи!

Неактивен BlackLord

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Не свети въобще!!! Направило ми е само силно впечатление че при включване на усилвателя за стотна мигва и това е, между другото вчера ми хрумна идея да меря тока който евентуално консумира крайното стъпало, понеже плюса и минуса от изправителя  се включват директно в крайното стъпало прекъснах кабела на минуса и включих амперметъра не ми отчете дори 1μА тоест няма никакъв ток...
Аз ли бъркам нещо се чудя не знам... За това и търся схема така имам чувството че работя на "тъмно" един от даскалите ни уж щеше да ми изнамери, но какво стана....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |