| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Японско лампово радио с UKW  (Прочетена 1141 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Японско лампово радио с UKW
« -: 04 Август, 2024, 15:06:18 »
Попадна ми този мъник.Интересното е,че отоплението на лампите е последователно и са спестили захранващ трансформатор.Направено е много икономично със 6 лампи.Важното е ,че радиото работи на UKW и то доста добре.Набора от лампи го има на снимките.Лошото е ,че япончето от много икономии е изпълнил врътката за станцийте от пласмаса.Тя ,в резултат на дългата употреба се е счупила и кордата е пропаднала и се е прекъснала.Какъв съвет ще ми дадете за тая врътка?Ако я оправя ще възстановя кордата.Диаметъра е 6 мм.Ще трябва да търся стругар.Само ,че не знам ,дали не е имало макаричка,за да не се мести кордата по оста?Някой има ли такова радио и дали има желание да ми помогне със снимка.Какво мога да използвам за корда?

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #1 -: 04 Август, 2024, 17:09:15 »
За да е по-ясно за какво става дума:
https://www.radiomuseum.org/r/unknown_wien.html

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #2 -: 04 Август, 2024, 17:52:04 »
Благодаря за схемата!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #3 -: 04 Август, 2024, 21:49:23 »
Поздравления за придобивката.
Копчетата налични ли са?
Какъв е вътрешният диаметър на най-долната втулка  в коята вероятно е била оста?
Всичко може да се направи. Успехи Чавдаре!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #4 -: 05 Август, 2024, 11:04:59 »
Значи,като се  е счупила оста,копчето заедно с част от оста е изпаднало и го няма.Вътре във водача на оста е останало парче ос,със диаметър 6 мм,но е по-хубаво да е 6,1 заради износване на гнездото.Това е за сега,като се раздвижат нещата ще пиша.
Чудя се ,как може да сме толкова различни с тия японци!Казали са им да направят радио от нищо,и те без да разсъждават са го направили.Взели са стари американски лампи ,които имат ток на отоплението  0,150 А и са ги подредили някак си.То ако е за Щатите или Азия е лесно ,там на много места напрежението е 115 волта.Ама за Европа напрежението 220 в.Не могат да го намалят със мощен резистор,защото кутията е пласмасаи ще се разтопи.Затова са сложили автотрансформатор ,да пасне напрежението за гирлянда от отопления и да не топли много.Сигурен съм,че в изпълнението за Щатите няма автотрансформатор.Използват изправителен диод/може да е селенов стълб/ за изправител на високото напрежение.Всичко е компактно и много икономично направено .Тенекията няма и половин кило.Потенциометрите не са пристегнати с гаика а с изкривено тенекиено ухо както е при Юнасть.Ама ако не бяха направили оста от пласмаса,надали щях да видя нещо старо японско.По това време ние и Цяла Европа не може да се разделим от добрата AZ80.Нашите са решили проблема с топлината в "Комсомолец" като са направили кутията от бакелит,но е доста по неугледна.А този има и УКВ.Другите две копчета за усилване и обхвати са при мен.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #5 -: 05 Август, 2024, 16:21:03 »
За ос пробвай ос от стар потенциометър,като я фиксираш относно втулката със зегерки.Ако хлабината е голяма тогава пробвай с опашка от  свредло над 6,0мм или познат стругар да ти направи такава ос.
Като гледам снимките може направо да демонтираш втулката и да сложиш потенциометър,като го  освободиш от ненужните неща  и запазиш пръстена за осева фиксация.За тази цел са моного подходящи потенциометрите от тонкоректорите на Мелодия.
Вероятно остта е  водеща и на нея се разполагат 2-3 навивки от кордата.
Ако с шублер си измерил по-голям вътрешен диаметър на втулката, вероятно размерът е в инчове.
Какъв е диаметърът на другите оси за сравнение?
На американските радиоапарати и на някое други модели, осите на потенциометрите са над 6,0мм и са в инчове!
Лампите наистина са много редки.Може би са ги поставяли в автомобилните радиоприемници.
Имам американски радиоприемник в чийто мрежов захранващ кабел е интегрирано съпротивление,за да се осигури необходимия спад на напрежение. 
« Последна редакция: 05 Август, 2024, 16:42:01 от dragan »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #6 -: 05 Август, 2024, 18:25:58 »
Благодаря за съветите,Драгане!Поздрави на съпругата от мен и от моята съпруга.Ще се боря с японеца.Мисля,че някъде имам една корда от чешко голямо радио-трябва да стигне.За ос ще прегледам всички потенциометри които имам.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #7 -: 07 Август, 2024, 10:04:53 »
Темата има развитие и щастлив край.По съвета на Драган издирих подходящия двоен потенциометър и го разглобих.Работата заспа:малко по-дълъг и със жлеб на необходимото място.Дългото се скъсява.Опитах да подменя кордата ама не става .Моя вариант приплъзва.Завързах скъсаното и регулирах вързалката да не е на отговорно място.За мой късмет авторите бяха оставили резерва от корда близо до пружинката.Копчето не е точно това,ама това е.На слух имам чувството ,че има кондензатор за подмяна,но няма да го пипам.Нека следващия собственик да си направи удоволствието.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #8 -: 07 Август, 2024, 12:50:21 »
По въпроса за корда, ползвал съм дебел хирургически конец за ветеринарни цели. От ветеринанрната аптека и става.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #9 -: 07 Август, 2024, 15:27:00 »
Щом ги рекламираш,сигурно стават.Ще се заинтересувам.Благодаря за съвета!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #10 -: 09 Август, 2024, 12:27:29 »
Радиото има нов собственик.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Японско лампово радио с UKW
« Отговор #11 -: 26 Август, 2024, 13:32:25 »
Това си е оригиналния собственик.Аз само го прегледах.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |