Позволете ми малко пояснение.
Доколкото ми е известно, PIC12F683 не може да мери капацитет директно. Може да измерва точно честота/период.
Преди около 25г се появиха LC метри с PIC16F84 и AT89C2051. Те използват сигнал от генератор с компаратор LM311. При известна (еталонна) стойност на индуктивността, изчисляват капацитета. Или при известен капацитет, изчисляват индуктивността. После го представят на LCD екран. С доста голяма точност за любителски цели.
През 90те години си бях направил генератор с 3 транзистора и подбрани кондензатори. При свързване на бобина, измервах квадратчетата на екрана на осцилоскопа, и изчислявах индуктивността, като умножавах по константа. Доста примитивно :-)
След първата генерация PIC16F84, се появи PIC16F628. Той има вграден компаратор, който може да се ползва вместо LM311. И схемата става по-компактна. Тази схема се ползва и от унгарския уред LCM3, който измерва L/C и ESR на електролитни кондензатори. С PIC16F690.
Та според мен руснаците използват същия принцип за мерене на честотата на хетеродина. Дали с външен компаратор LM311/LM393, или с вградения в PIC12F683, принципът на работа трябва да е същият.
Възможно е авторът да е оптимизирал програмата, и V6 да ползва вградения компаратор. А V4 да ползва класическото решение с външен компаратор.
Въпросните УКВ планки измерват честотата на хетеродина, и оттам - капацитета на променливия кондензатор. Защото бобината на хетеродина не се променя. Настройваме станциите с променлив кондензатор.
Колегата LZ2WSG е тествал успешно схемата с външен компаратор.
Въпрос на проба е дали V4 на софтуера ще работи само с вътрешния компаратор.
Авторът на схемата продава записани процесори по 300Р(така пише в един негов файл), но не е ясно дали ще може/иска да ги изпрати от Русия.
LM311 струва 0.2-0.6лв. Което е малко на фона на другите елементи.
PIC12F683, както и всеки друг микроконтролер на пазара, се продава празен. От нас зависи какво ще запишем вътре. Авторът продава записани и заключени процесори, за да спечели нещо за своя труд.