| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект на късовълнов регенеративен приемник с ниско анодно напрежение с 12Ж1Л  (Прочетена 606 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги
От няколко години съхранявах едно бакелитово шаси от радиоприемник PHILIPS 845A с монтирани на него локтални цокли.Реших да направя опит да създам Регенеративен радиоприемник с ниско анодно напрежение 12 волта DC с радиолампи 12Ж1Л.
В интернет се намериха доста схеми .
Спрях се на схемата  посочена в приложението,тъй като имах  радиолампи 12Ж1Л и готовото шаси с локтални цокли от Филипса.
В  крайна сметка се получи  радиоприемник посочен на снимките.
За мое учудване радиоприемника заработи дори и в светлата част деня със захранване от акумулаторна батерия 12 волта.
За бобината на входния кръг използвах две свързани керамични тела,които купих тази година от изложението на Копринка.
За финно регулиране на регенерацията и избирателността допълнително поставих още един въздушен кондензатор от Селена, паралелно  на основния въздушен кондензатор и потенциометър 10к0м последователно на основния потенциометър посочен.
След като получих удовлетворителни резултати  реших да му направя и кутия с подръчни материали
« Последна редакция: 13 Октомври, 2023, 21:09:26 от dragan »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги
Прилагам още някои избрани снимки от създаването на този радиоприемник.!

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 368
Браво, колега!
Много добър резултат, кутията е оригинална.
Аз винаги съм имал проблем с настройката на станция при регенеративните приемници. Ти явно си решил проблема. Как?
А ако му сложиш и едно лампово крайно стъпало още по добре.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Здравей Иване
Благодаря за подкрепата.
За сега съм поставил електронно крайно стъпало,като съм добавил още един транзистор към оригиналната схема,като се вижда от снимките.На снимките съм показал монтираните допълнителен  променлив кондензатор от Селена и потенциометъра.
Имам от така наречените "стержневые " радиолампи,които са подходящи за крайното стъпало,но това ще бъде други проект.Радиото работи добре,има добра селективност, поне за моите иизисквания и не предвиждам да го модернизирам.Имам принцип,като направя устройство и го затворя в кутия не го пипам повече!Да  си остане така.Имам един приятел който ми подари една кръгла скала и цветно разграфено на квадратчета зелено фолио от оссцилоскоп ,който поставих за скала. Осветява се от зелен светодиод затова изглежда така на снимките.
В момента навивам трансформатор за модернизация свръх регенеративния пиремник на УКВ.
Изчислявам го за анодно напрежение 120 волта -подходящо за 6Ж1П.Идеята е да поставя 6П14П/6П1П/ вместо ЕСС83 и отоплението на всички лампи да е 6,3 волта
 
« Последна редакция: 13 Октомври, 2023, 23:00:26 от dragan »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |