| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как се смята разтвор?  (Прочетена 785 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Как се смята разтвор?
« -: 08 Октомври, 2023, 20:55:04 »
Да питам един лаишки въпрос. Питаха ме как да си приготвят 10% разтвор на ферихлорид който е на прах. Замислих се.... не бях си задавал въпроса как е правилното. Във "ен" грама вода слагам "екс" грама прах ферихлорид за да стане пропорцията или, във "ен" милилитра вода слагам "екс" грама прах ферихлорид? Въпроса ми е принципен и няма връзка с конкретния случай дали ще промени нещо в разяждането на платките. Моля за принципен отговор без лирични отклонения по тема разяждане.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #1 -: 08 Октомври, 2023, 21:02:04 »
Иване,ферихлорида каша ли е или прах.Ако е прах реакцията е меко казано бурна и се слага праха във водата.Бавно се изсипва и се разбърква.Нагрява се силно и не всеки буркан ще издържи.За праха е ясно,10 гр прах на 90 мл вода.Един литър вода е грубо около килограм.За кашата зависи колко вода има в нея като за тегло,там няма особено значение вода в кашата или каша във водата.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #2 -: 08 Октомври, 2023, 21:06:44 »
Не е важен ферихлорида. Спора между нас възникна принципно как трябва да се смята пропорция когато единия компонент е прах и може само да се претегли а другия е течност която има и тежина и обем. В същия смисъл може да става въпрос за спирт или някаква течност съотносима към някакво прахообразно вещество.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #3 -: 08 Октомври, 2023, 21:15:33 »
Разтвора е смятан тегловно. По трудно е смятането например на син камък, заради допълнителните молекули вода. Но при ферихлорида си е тегловно 90мл вода и 10 г. сух ферихлорид. Ако използваш спирт з асметката, при тегловният метод влиза друга променлива - плътност. След нея отново на тегловният принцип.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #4 -: 08 Октомври, 2023, 22:38:56 »
HAL2000 Как ще го сметнеш тегловно ако е на каша,обикновено така го продават.Не знаеш колко вода има в кашата.Няма смисъл ако правиш разствор за печатни платки.
Иване за това има везни,мериш и смесваш.Превръщаш тегловни единици в проценти.Обикновена аритметика.Ще смесва с вода :) един литър дестилирана вода тежи 1 кг при 4 градуса по целзий :) Уроци по химия от 7-ми или 8-ми клас :)
Да винаги разстворите се изчисляват тегловно.
Все пак не си фармацефт и нужда няма от голяма точност.Понеже тука често става като във фейсбук,мога да предложа електронна везна с точност 0.01 гр :) На работа има лаборатория с везна с точност 0.001 гр :) като за особено упорити педанти :) мога да помоля да ми дестилират и вода "дестилирана,чиста за анализ" Виж химически чист  ферихлорид нямам :) Шегичка,ама не съвсем :)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #5 -: 09 Октомври, 2023, 00:18:54 »
Съгласен съм но не забравяй къде съм. На германец не може да му отговориш както го направиш става. Той такъв отговор не приема. За това писах още в началото въпроса е принципен не как се смесва ферихлорид. Да от 7ми клас е ама като съм забравил, нито съм химик нито фармацевт. И исках да си изясня как се прави по учебник, за да мога да се аргументирам като му отговарям. Това е  :hi: той може изобщо да не смесва нищо просто да си чеше езика, че той знае а аз не, например.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #6 -: 09 Октомври, 2023, 00:35:19 »

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #7 -: 09 Октомври, 2023, 11:18:44 »
HAL2000 Как ще го сметнеш тегловно ако е на каша,обикновено така го продават.Не знаеш колко вода има в кашата.

Сега след като я докарваме до педантност :):
 1. Тази каша има етикет и там пише колко е водата в нея. :)
 2. Взимаме от химическият магазин ферихлорид, който е хексахидрид на FeCl3(FeCl3.6H2O) и правим една сметка/или проверяваме в нета/ колко е моларната маса на хексахидрида 270,295 г/мол и колко е на нехидридният или чист FeCl3 - 162.204 г/мол. Правим едно просто тройно правило и определяме колко грама хексахидрид ни трябват за 1 грам чист FeCl3. Отмерваме толкова от хексaхидрида и правим с него тегловно воден разтвор :)

Тази сметка се прави за всички хидриди иначе при смесване с вода става друга концентрацията. Успехи с точните разтвори, аз ползвам едно към гьотере, омазвам всичко и се заричам никога да не ползвам този продукт всеки път.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #8 -: 09 Октомври, 2023, 13:27:33 »
...
Успехи с точните разтвори, аз ползвам едно към гьотере...
...

Аз пък гледам да съм точен и наливам вода точно до ръба: цък!  :D

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #9 -: 09 Октомври, 2023, 18:07:23 »
Аз пък гледам да съм точен и наливам вода точно до ръба: цък!  :D
Точно :good: ама пак греда,пише Разпродаден :)

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 368
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #10 -: 09 Октомври, 2023, 19:36:09 »
Точно :good: ама пак греда,пише Разпродаден :)
Иване, иди до пречиствателната станция, там имат с тонове - ще ти дадат две кофи без пари 😁
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Как се смята разтвор?
« Отговор #11 -: 09 Октомври, 2023, 19:56:18 »
Първо не съм Иван,а за пречиствателната станция........обясни по точно.Че нещо.....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |