Има информация много. Трябва да се превежда. Ето тук кратко.
Историята на металните гайки и болтове.
Широкото разпространение на металните гайки и болтове се дължи на развитието и иновативността в инженерството и металургията. Възприемаме ги като даденост, но тези крепежни елементи и инструментите към тях имат своята история.
Преди болтовете да бъдат създадени и възприети като универсален и стандартен тип крепежен елемент е трябвало да се развият коването, щамповането и машинните техники.
Метални винтове.
Металните болтове и винтове се появяват за първи път в Европа през 1400 г. Въпреки това те стават често употребяван крепежен елемент едва през 18-и век, когато са създадени и машините, които да могат да ги произвеждат. Между 1770 и 1798 г. британският създадел на инструменти Джеси Рамсден, британският инженер Хенри Маудсли и америаканският изобретател Дейвид Уилкинс патентоват режещи стругове за направа на винтове и шпилки. Ранните винтове са произвеждани със заоблени глави. Резервните болтове са произвеждани по поръчка и не са били налични в големи количества, за да станат широко разпространени.
Стандартизация
Болтовете с квадратни глави са били често срещани с ранно приложение, защото по онова време съществували инструменти, метали и техники, с които по-лесно се произвеждали. Квадратните глави изисквали по-малък точен толеранс, така че гаечен ключ, който не е със същият размер на болта, но близък до него, е можел да го завие. Квадратните глави са големи и изискват повече пространство, за да се завъртят. През 1841 г. британският създател на инструменти Джоузеф Уитуърт и неговият американски колега Уилям Селърс от Франклинския Университет са предложили да създадат система от стандартизирани резбовани винтове. Скоро тези винтове били последвани и от стандартизирани болтове и гайки, чиито създатели открили нови техники за увеличаване на количеството им, в което да се произвеждат.
Между 1856 г. и 1876 г. британският металург Сър Хенри Бесемер създава т.нар. бесемеров метод, който представлява начин за масово производство на мека евтина стомана. Когато машинистите използвали чугун и груби форми на стомана, квадратните болтове били лесни за направа. В синхрон с развитието на по-малки и компкактни машини се появила и необходимостта от болтове с по-компактни глави.
Масивна продукция
През 1830 г. Джеймс Насмит, асистент на Хенри Маудсли, създава първата фрезована приставка от струга на пейката на Маудсли, за да направи голяма партида шестостенни глави на болтове за макет, който изграждали за Лондонския музей на науките. До 1840 г. изстудяващите машини стават много разпространени за щамповане на метал. Отнема време до 1880 г., когато стоманените фрези на Бесемер започват производството на нова мека стомана с определена дебелина и количество, преди изстудяващите машини да започнат да изстрелват шестостенни гайки. Тази иновация означава, че щампованите чрез машини гайки от плоски метали, могат да бъдат завинтени в болтове. Големите шестостенни гайки бързо заменят квадратните болтови глави в тежки индустриални приложения.
Военни обстановки
Двете големи войни на 20-и век, екипирането на огромни армии и тяхната поддръжка форсира още повече стандартизацията на материалите на производителите. Шестостенните болтове и гайки и тяхната затягаща система стават важен момент не само във войната, но и обземат виртуално всеки аспект от нашият живот.
Днес различните видове болтове и гайки са масово разпространени и използвани в редица сфери на индустрията.