| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Часовник восток "Амфибия"  (Прочетена 619 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Часовник восток "Амфибия"
« -: 30 Юли, 2023, 19:25:32 »
Здравейте, тази тема не е много за този форум, но все пак да попитам за накои работи. Въпросния часовник е водоустойчив и сравнително добър, аз съм си фен на стари часовници така, че защо да не си го купя.(качих снимка) Та въпроса ми е, светломасата нанесена на циферблата какъв елемент е? Часовника все пак е от 80те така, че няма как да е радий, четох в интърнет, че някой фирми до 90те са използвали торий? Той пак е радиоактивен, но много по малко от радия, но все пак ако се вдиша става лошо. Дано да се намери някой разбирач да ми помогне защото много странна светломаса има нанесена, сиво-синя и леко жълта по стрелките. Жълтата маса на стрелките предполагам, че е "светломаса с временно действие" била е доста разпространена в СССР и е напълно безвредна. Тревожи ме дали все пак това е торий, който разбира от часовници ще съм благодарен да пише  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник восток "Амфибия"
« Отговор #1 -: 30 Юли, 2023, 19:28:55 »
Мисля, че всичко по него трябва да е от типа с временно действие а не от типа радиеви и други радиоактивни бои, но все пак нека се изкажат по-добре запознатите от мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Часовник восток "Амфибия"
« Отговор #2 -: 30 Юли, 2023, 21:32:32 »
Мисля, че всичко по него трябва да е от типа с временно действие а не от типа радиеви и други радиоактивни бои, но все пак нека се изкажат по-добре запознатите от мен.
благодаря! Дано да е така, защото много ме кефи часовника

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
  • Населено място: Попово
Re: Часовник восток "Амфибия"
« Отговор #3 -: 30 Юли, 2023, 22:15:19 »
Безопасно е. Ето какво са написали руснаците.
О часах Восток. Люминофоры на стрелках и циферблатах — современные абсолютно безопасные и нетоксичные аналоги фосфора. На основе редкоземельных металлов они позволяют светиться с поглощением света.

Неактивен Александър

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Обаст Добрич
Re: Часовник восток "Амфибия"
« Отговор #4 -: 31 Юли, 2023, 05:15:24 »
Здравекте на всички, разбрах вече, че тези часовници восток от 80те са напълно безопастни. Говорих с лицензиран часовникар на Omega който има колекция от стотици часовници Восток, той каза, че не са ториеви а са форма на супер луминова (super luminova) Човека е от англия и даже прави книга за тези часовници!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7210 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
19528 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
12 Отговора
7033 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
2613 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC
2 Отговора
949 Прегледи
Последна публикация 07 Януари, 2023, 08:57:31
от barlog

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |