| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: JVC XL-P60 не чете дискове  (Прочетена 788 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 439
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
JVC XL-P60 не чете дискове
« -: 28 Септември, 2022, 19:49:03 »
Решил съм да се поровичкам с това плеърче. Проблемът е, че не иска да че те дискове. Започнах с почистване на лещата, изчистване и смазване на шейната, след това проверих оборотите - около 500 са. Закачих го накрая към осцилоскопа - амплитудата на сигнала ми се струва, че не е достатъчна. На видеото осцилоскопа е на 0.5в/дел. Гледайки на око е около 0.8в. Според сървис мануала трябва да е 0.9-1.1 (стр.21). Проверих набързо лазера с камерата на телефона и изглежа, че излъчва нещо, но няма как да разбера дали е достатъчно. Електролитните кондензатори са Елна и започвам да се чудя дали може те да правят нещо. Визирам главно С2 от схемата (стр.40). Другото, което ме притеснява е и формата на сигнала - подозирам, че може да има и проблем с тракинга. И накрая нещо, което може би няма връзка, но подсветката, както и светодиодите на бутони не светят. Вече запоявам да се изчерпвам от към идеи. Тестовете ги правя с матричен диск.


Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: JVC XL-P60 не чете дискове
« Отговор #1 -: 28 Септември, 2022, 22:39:26 »
Проблема често е в самия лазер,деградира и лъча става по широк и започва да покрива повече от нужното.Спасение няма.Сменяш ако има с какво.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 439
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: JVC XL-P60 не чете дискове
« Отговор #2 -: 30 Септември, 2022, 09:46:31 »
Снощи неволята ме хвана и реших да разглобя пикъп-а. Преди това реших да сменя С2, за всеки случай, но без резултат. Призмата, огледалото и лещата от въртешната страна изглеждаха безупречни, но все пак реших да ги почистя със клечка за уши и спирт. Доста резервирано сглобих всичко и с изненада открих, че плеъра работи. Отново е в джаза, буквално.  :D Закачих осцилоскопа и вече се вижда “eye pattern”. Интересното обаче е, че амплитудата все още е 0.8-0.9в и е доста не отчетлив.  Но понеже плеъра работи, най-вероятно осцилоскопът има нужда от профилактика. След още тестове установих, че като смениш трак-а и след това не намира следващия. Най-вероятно е финната настройка на тракинга, явно не съм запомнил точната позиция на тримерите. Ще трябва допълнителна настройка по сървис мануала. Също така не чете и CD-R дискове, но това ще са екстри.  :D Какъв е извода - поредния плеър , на който проблемът е в механиката или оптиката. Електрониката си остава най-надеждна.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |