| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: опит за съживяване на RAM640  (Прочетена 1614 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
опит за съживяване на RAM640
« -: 03 Юли, 2021, 04:07:50 »
както се вижда от заглавието това е  опит за съживяване на RAM640

имам 2 такива карти , взех ги като ...."нетествани" и както се предполагаше и двете са неработещи

и двете са с памети  от типа на CM8164 

проверих всички памети , намерих няколко неработещи , замених ги , но картите не оживяха

след това реших да махна всички логически чипове и да ги проверя *които мога, а другите да ги сменя с нови ... с надеждата да тръгнат

но има ПРОМ, който не знам как да запиша , намерих тема във форума в която има дъмп , но как да го запиша като намеря празен ???
с какъв програматор ?

дъмп тук  https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11744.0


след като махнах чиповете видях че има грешка в надписа на едната интегрална схема май май ...

вместо  245  пипе 254   D48  . поне и на двете ми платки е 245

също така забелязах че ключетата от 5 до 8 .... просто не се използват за нищо
значи единствения начин да се тества примерно само с 64М рам е да се извадят другите памети ?

тук в тази тема правилна ли е схемата на банките памет ?

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6012.msg42004#msg42004

ооо и без малко да забравя

проблем ще бъде не само ПРОМ-а , а и тази  "закъснителна линия (ШП01-200) '  от къде мога да си купя такова нещо знае ли някой ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #1 -: 04 Юли, 2021, 12:38:49 »
От написаното не виждам дали си настроил правилно ключетата.
Те настройват две неща - от кой адрес нагоре се разполага тази карта и колко памет/кои банки от нея работят.
т.е. ако вече дъното има(или има друга платка с памет) 256к - то тази която слагат трябва да започва от 256к нагоре.
Също така ако ако няма никаква памет то тази която слагаш трябва да започва от 0. Ако допълниш с друга то тя трябва да има други настройки на ключетата а не като първата.
По нета мисля че има описание на ключетата
 

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #2 -: 04 Юли, 2021, 15:03:52 »
пробвах различни настройки за това "от кой адрес нагоре се разполага тази карта" , слагах я сама и с друга карта ....

но имам чувството че ти не си прочел това което съм написал

колкото до "колко памет/кои банки от нея работят"
ключета  5,6,7,8  НЕ СА свързани никъде на тази платка  (за разлика от РАМ256 където са свързани и работят)  то тук те не са свързани
виж картинката и  отзад е същото , няма никакви пътечки

за това по горе направих извод, че единствения вариант да се ползва само част от паметта е да се сложат само тези чипове за определената банка памет ?  но това е само предположение , не знам ще работи ли така

така че мога да систематизирам нещата които ме мъчат и моля уважаемите читатели да ми помогнат в решението ...

1) ПРОМ  - как аз да го програмирам .. ако някой знае
2) закъснителна линия ... и всичко свързано с нея ... от къде да си взема, има ли аналози , как да я проверя
3) ако сложа само банка1 памети , може  ли да работи картата (при положение че всичко друго ще е изправно разбира се ...

разбира се всякакви предложения са добре дошли

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #3 -: 04 Юли, 2021, 15:41:14 »
От това което си написал разбирам че проблема ти е да ги оживиш и след това си тръгнал в посока да търсиш проблема ПРОМа, закъснителни линии и т.н.
Моя отговор е че картите може да са ОК, просто да не си настроил ключетата правилно.
От пост-а ти не се разбира как си ги тествал - на какво дъно, с колко памет и т.н.
Даже и платката да е сама и да няма други памети(на дъното или като платки) началния адрес е важен - той се конфигурира от крачета 1-4. Единствената опция да ги подкараш при сама платка е да ги настроиш да почват от адрес 0 и ключета да са в състояние в зависимост от банките (виж стр.13 https://www.sandacite.com/biblio/files/original/8/131/_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86-16a,_%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82,_%D0%98%D0%A2%D0%9A%D0%A0_%D0%91%D0%90%D0%9D,_1988.pdf)

Ако чиповете по всичките банки са ти CM8164 то значи че имаш 4х64к и вярнака конфигурация на ключета 1-4 е 0110.
От горния документ се вижда че само 1 банка от 64к няма да стане, но една от 256к (ако подмениш чиповете) ще стане.


Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #4 -: 04 Юли, 2021, 20:53:22 »
благодаря за този документ и специално за страница 13 ...таблицата , аз настройвах ключетата по аналогия на РАМ256 .. но тук е по различно
за съжаление не тръгна едната , а другата в момента е на операционната маса ... , след като извадя чиповете ще комбинирам и ще видя дали ще тръгне

ПРОМ-а може да се опитам да го прочета . има теми как се четат с "TL688"

ще пиша скоро с развитието , но това не пречи някой ако знае да каже как може да програмирам ПРОМОВЕ ....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #5 -: 04 Юли, 2021, 22:38:45 »
Поне на снимката която си дал, всички памети са ти на цокъл, което е добре. Настрой ключетата според таблицата (за 4 банки по 64к- OFF ON ON OFF) и има голяма вероятност да заработи. Но ти препоръчвам да тестваш картата на дъно ИМКО4 (разбира се работещо), което няма РАМ на дъното. Тези които имат вградена РАМ, може и да ти правят проблем когато махнеш всички чипове от дъното и да те заблудят. Освен това, относно тестването на чипове с разни програматори и тестери - въобще не им се доверявай  ???. За РАМ памети горе долу стават, но за логики са ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ!

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #6 -: 04 Юли, 2021, 22:42:10 »
Според мен програмирането на ПРОМове не е проблем с верния програматор. По-скоро проблема е да намериш празни ПРОМове.
Имаш ли заготовки?

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #7 -: 19 Октомври, 2021, 16:52:09 »
за сега не е оживяла картата ... и мира не ми даваше че компютъра ми е с 512  рам

наложи се пак да запоявам ...
за сега реших проблема ето така ...

150795-0
150797-1

но опитите да подкарам картата не са спряли

между другото на тази лилавата съм включил само 640 , нямах време да прочета какво се прави като имаш повече от 640
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #8 -: 27 Октомври, 2021, 22:13:41 »
На 1-вата снимка изглежда че краката на c51 са усукани (окъсени), най-малкото и 2-та електролитни кондензатора са брутално кривени и може да са натикани/разместени краката спрямо корпуса, най-добре ги смени профилактично все пак това са карти по към на 30 години и вероятно кондензаторите са изсъхнали. на мен ми подариха 1 такава карта и 1 от керамичните кондензатори (между паметите) беше със счупен крак... добре че съм маниак на перпендикулярни компоненти и докато ги изправям се виждат такива работи...

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: Sofia
Re: опит за съживяване на RAM640
« Отговор #9 -: 10 Септември, 2022, 22:07:17 »
както се вижда от заглавието това е  опит за съживяване на RAM640...

Ако имаш нужда мога да ти подаря една платка за донор.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
2959 Прегледи
Последна публикация 15 Октомври, 2022, 15:08:02
от pizza

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |