| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?  (Прочетена 2809 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #15 -: 28 Февруари, 2022, 08:51:51 »
 Дъното тръгна , но не съвсем ....


тоест тръгва ... брои си паметта ... стартира от флопи .. ДОС,  но от хард диск или от XTIDE  ... не може да зареди , 

XTIDE вижда ЦФ картата .... но след това компютъра не я вижда. ... или като сложа МФМ диск , не го вижда също 

почнах да сменям останалите чипове на дъното но за сега без успех , всички които съм отпоил до сега  74лс244 , 74лс245 ... са работещи

не знам дали може някои диагностичен ром да пробвам и дали ще тръгне на това дъно .... пробвал ли е някой ?

http://www.minuszerodegrees.net/supersoft_landmark/Supersoft%20Landmark%20ROM.htm
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #16 -: 28 Февруари, 2022, 21:15:20 »
Зареди от флопито и пробвай с някоя от "малките" версии на Checkit какво ще покаже.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #17 -: 03 Март, 2022, 22:13:53 »
възникна още един проблем ,....  почна да дава PARITY ERROR

но като махнах паметта да я чистя гледам че не всичките  памети единия крак е отрязан ....

той  не трябва да дава контакт  в сокета ? така ли е ?

защото може ... да е почнал да дава, когато съм натискал схемите в цоклите

не мога нещо да намеря  даташит на тези , каква трябва да е паметта там

KM41C1000P-10
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #18 -: 03 Март, 2022, 22:49:45 »
Да, така си е. Липсва едното краче и това си е нормално за всички JUKO-вци, които съм виждал. PARITY ERROR ти дава защото виждам на първата снимка, че имаш само 8 чипа. Проверката за PARITY доколкото си спомням можеше да се изключи с едно от DIP ключетата, но трябва да прочетеш в документацията, че не помня точно.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #19 -: 03 Март, 2022, 23:25:20 »
ще потърся за Жуко дали има нещо  за парити

но значи мога да го "изрежа" съвсем това краче ?  зашото като натисна схемите .... отрязаното краче пак опира в цокъла

аз за жалост не си спомням как добре бяха натиснати там .... но машинално като не работеше .... ги натисках , да не би да не правят добър контакт

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #20 -: 04 Март, 2022, 00:36:15 »
Ето описанието на Juko платката от списание Computer 1/91.
За parity-то отговаря първото ключе от SA.




Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #21 -: 06 Април, 2022, 22:50:14 »
Компютъра работи вече , всичките ИС ги сложих на цокли , но не това е бил проблема , явно хард диска нещо е правил проблем .... , а сега ,  след като форматирах  хард диска му на ниско ниво всичко тръгна.

Благодаря много на rumburak за информацията.

(между другото намерих още памет /намерих -тоест купих/  но като слагам още един чип и включа PARITY пак не се държи нормално ... не си брои паметта до края, така че го оставих както е ... без последния чип и без PARITY)

За сега ще е с VGA карта,  имам един EGA монитор , но не работи .... дава някакво изображение ,ако може въобще така да се нарече , но той ще е обект на друга тема. Важното че компютъра работи. Добавил съм му флопи 1,4 и XTIDE с компакт флаш карта, оригиналния хард диск както казах работи (даже идеално) , но за сега ще го изключа , няма смисъл да се върти ... напразно.
За в бъдеще ще гледам да му добавя мрежа и може би ....  звукова карта , real timе часовник .... 

През цялото време се притеснявах че главния чип на дъното  ...или как да го нареча - "чипсета"  е заминал (тъй като само него няма от къде да го взема) , но за мой късмет не е.

Когато му сложа ко-процесор  , то той грее много , не знам дали е нормално ....
като го сглобя съвсем ще сложа снимка , много му се радвам , вече имам 2 работещи Правеца. Имко4 и Juko (този) , на ред е  XLturbo....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 293
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #22 -: 07 Април, 2022, 12:19:54 »
8087 си грее яко, това да не те притеснява. Ако много държиш може да му лепнеш радиаторче.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Дъно на Правец PCB0099C ... и борба с корозията ?
« Отговор #23 -: 07 Април, 2022, 18:10:22 »
8087 си грее яко, това да не те притеснява. Ако много държиш може да му лепнеш радиаторче.

Така е и аз имам същите наблюдения, грее нептекъснато независимо дали използваш софтуер, който се възползва от него или не.  :writer:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |