| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател-проблем  (Прочетена 1281 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Лампов усилвател-проблем
« -: 03 Юни, 2022, 11:40:56 »
Здравейте колеги,
Направих си лампов предусилвател с лампа 6н9с и крайно стъпало с 6н9с и 6п6с.
Предусилвателя ми служи за усилване сигнала на едно радио / FM модулче /.
Всичко работи чудесо - но само когато захранвам двесе стъпала с отделни анодни захранващи блокове.
Когато ги захраня с еднин захранващ блок след завъртане на потенциометъра след една трета се получава страхотно самовъзбуждане. Нещо бъркам но не зная къде.
Прилагам и схемата по която съм работил . Рисувал съм я на ръка и не изглежда много естетично за което се извинявам.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #1 -: 03 Юни, 2022, 12:20:08 »
Пусни една ООВ ,  /   RC група /към катода на първата лампа . Или намали захранващото U , към първия триод на 6Н9С . Прехвърлящия кондер  от 1 мкф  , е неподходящ . 0, 1 мкф ., е нормалена стойност .

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #2 -: 03 Юни, 2022, 12:35:02 »
Намаляването на напрежението на първата лампа не помага.Постаянето на кондензатор в катода на лампата няма ли да
вдигне коефициента на усилване на лампата?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #3 -: 03 Юни, 2022, 13:25:24 »
Съветвам да захраниш Ua2 от Ua1 през резистор с прилично оразмерена стойност и кондензатор към маса (поне 10 микрофарада). Така следва самовъзбуждане по веригата на анодното напрежение да стане невъзможно. Но освен това съветвам последователно на всяка първа решетка да поставиш резистор от 1к. Това също си е адекватна мярка против самовъзбуждане. Разгледай и как си свързал отоплението - задължително е единия край на отоплителната намотка да бъде свързан с мясата на схемата. От там също може да стане проблем ако виси в момента.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #4 -: 03 Юни, 2022, 13:47:08 »
U2a разделям с  U1a с резистор 100ома и електролит 47мф но не помага.Отоплението на лампите в момента е от един зах.блок като съм добавил 2/100ома резистори свързани към маса.По принцип на входа на лампата винаги слагам резистор 1к. но тук съм
пропуснал.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #5 -: 03 Юни, 2022, 14:51:18 »
Мисля това трябва да направиш. Също на ръка с пейнта но се разбира. Особено важно смятам са блокиращите кондери но нека другите да споделят също.
157177-0
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #6 -: 03 Юни, 2022, 22:10:17 »
 Колегите преди мен ти дават добри съвети . Все някой от тях трябва да дава резултат . Колегата правилно ти пише за  R-C група между Ua1 и Ua2 . Сложи  R- между 20к и 80к , С - да е между 50 - 100 Mf. Опитай да блокираш анода на 6П3С с 1-2 nF . Един път към маса ,втори към "+". Опитай да намалиш катодното R , като следиш анодния ток . Да не е повече от 2 mA . Друго което се сещам , че всеки усилвател има U вх.мах. Над това ниво сигнала се премодулира . От какъв източник  и с каква сила е входния сигнал ? За този тип усилватели е около 0,3 v Над този праг започва да криви. Това лесно може да го провериш . Подай сигнала директно на потенциометъра , с което елиминираш първото стъпало. Имай предвид ,че тази лампа според характеристиката има усилване 70 .

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 239
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #7 -: 04 Юни, 2022, 09:32:45 »
U2a разделям с  U1a с резистор 100ома и електролит 47мф но не помага.Отоплението на лампите в момента е от един зах.блок като съм добавил 2/100ома резистори свързани към маса.По принцип на входа на лампата винаги слагам резистор 1к. но тук съм
пропуснал.
100 ома е много малка стойност за филтрация на анодно напрежение. От 10 до 100 килоома ще свършат работа. Напрежителния пад не е от значение за предулилвателя, защото амплитудата на сигнала в анода не е голяма. 50 - 100V анодно напрежение стигат. Добре е и на драйвера да се сложи RC група в анода, макар и с по-малко R, няколко килоома. Може двете групи да се свържат последователно, т.е. втората (на предусилвателя) да се захрани от електролита на първата (драйвера). Може да се види как е направено това във фабрични схеми на усилватели и радиоприемници.
Не стана ясно защо са използвани две лампи с по един триод, вместо да се използват двата триода на една от тях.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #8 -: 04 Юни, 2022, 13:54:36 »
Колеги много благодаря за полезните съвети.
Понеже ми се наложи в събота и неделя да не съм в Правец в понеделник ще започна работа по усилвателя.
Ползвам два триода тъй като усилвателя е в стерео вариант.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #9 -: 04 Юни, 2022, 14:51:00 »
Преди години попаднах на статия от руски автор за лампови пред усилватели. Автора е изследвал няколко триодни лампи като една от тях е 6н9с и отзивите за нея бяха много добри. Без кондензатор в катода усилването е 10-12 пъти и за моята цел е добро.
« Последна редакция: 04 Юни, 2022, 15:06:20 от venci »

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател-проблем
« Отговор #10 -: 07 Юни, 2022, 21:04:14 »
А за какво ти е изобщо преда ? Изхода на модула е достатъчно силен, за да го подадеш директно на потенциометъра.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |