| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ремонт на стерео усилвател сони  (Прочетена 1451 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Схема на усилвателя : https://dox.abv.bg/download?id=851b53b22d

Здравейте. Усилвателят го имам от две години, с повредата, която ще опиша по долу. Купих усилвателя с подменени неоригинални крайни транзистори, и работеше около 3-4 минути и двата канала изгоряха.
Закупих добри аналози на крайните 2SJ200/2SK1529, а именно irfp240 irfp9240.
Подмених крайните транзистори, подмених и драйверните транзистори 2sa1383/2sc3514, няколко 100 омови резистора (r620/r621, r520, r521), също и Q513/1613 (макар, че бяха здрави). Завъртях тримерите за настройка на усилвателя по обратно на часовниковата стрелка и включих усилвателя. Лампата изгасва, всички релета сработват, но не мога да настроя усилвателя. Както и да въртя тримерите RV500/RV600 резултата е 0мв (тримерите са здрави). Имам проблем с едно отричателно напрежение, което според схемата трябва да е -2.5 волта, а про мен е 0.7волта, по цялата верига (прикачам снимка). Това ниско напрежение присъства и на двата канала. Останалите напрежения са коректни по целия усилвател. Кондензатори C508/C517 са подменени.
Въпроситеми са, възможно ли е причината, за да не мога да настроя усилвателя да е това ниско напрежение от 0.7в. Каква би могла да е причината за това ниско напрежение?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен rikrastev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Burgas
Re: Проблем с ремонт на стерео усилвател сони
« Отговор #1 -: 27 Април, 2021, 19:06:16 »
Зравейте,
скоро не бях влизал във форума. Ако още се сте решили проблема ще се опитам да помогна. Това напрежение -2,5V трвбва да е колкото е описано на схемата иначе изхода няма да се балансира, но малко не ми се вярва само там да е разликата, би трябвало и напрежението отгоре +2,5V да се покачи (примернO +3V или 3,5V). Свали само крайните полеви транзистори, те се управляват по напрежение и виж дали има разлика в напреженията.Постояннотоковия режим не би трябвало да се промени.Какви крайни транзистори са били сложени.Да не би да са променяли и други елементи ако не са могли да го вкарат в режим. Коя лампа изгасва? 0mV къде ги мериш и спрямо какво ги мериш?

Поздрави

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с ремонт на стерео усилвател сони
« Отговор #2 -: 13 Юни, 2021, 15:39:36 »
Здравей. Вече го разглобих за скрап и ще го ползвам за части, ако въобще ми послужат някога.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремонт на стерео усилвател сони
« Отговор #3 -: 14 Юни, 2021, 10:01:29 »
Ако беше прочел тая книга нямаше да го разглобяваш. Погледни и само съдържанието! Глава Четвърта е крайни стъпала с MOS... https://knizhen-pazar.net/sold_products/books/1024050-moshtni-niskochestotni-usilvateli             Свали си я от тук:
 http://karadev.net/nachinaesti/Other/%D0%9C%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%B8%20%D0%9D%D0%A7%D0%A3.pdf
« Последна редакция: 14 Юни, 2021, 10:20:20 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 71
  • Населено място: Асеновград
Re: Проблем с ремонт на стерео усилвател сони
« Отговор #4 -: 27 Юли, 2021, 23:48:34 »
Моето скромно мнение на човек, занимавал се с MOS-FET транзистори е:
IRFP240 и IRFP9240 не са добри аналози на крайните 2SJ200/2SK1529.
2SJ200/2SK1529 са латерални, а IRFP240 и IRFP9240 не са.
2SJ200/2SK1529 оригинални са по 10-11$ чифта, а има и в Али-то
по 1.5-2$ чифта неоригинални.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |