| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Къде са ми детските книжки?  (Прочетена 3549 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #30 -: 27 Юни, 2021, 15:40:56 »
Мерака е на място, но липсват някои фактори, които е имало едно време, като например металната водо и топлопреносни мрежи. При DVS ВСИЧКО е пластмаса, а антена има за 20М на КВ. Земното му го няма практически, а и не му е трябвало такова при добре направена антена и балун. Галенита е много симпатичен, но по чуствителност отстъпва на точковите. Поне съм му дал АНТИКИ ...  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #31 -: 27 Юни, 2021, 21:44:06 »
За да стане съвсем по детски като за начало земното може и в саксия да си направи.  :)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #32 -: 29 Юни, 2021, 09:01:57 »
Малко сяра и оловни стружки в стъклена епруветка, спиртна лампа...

Меракът е тук, ама няма жица за бобината. Всичко отиде в кофата, но надежда все пак има - преди време в Youtube гледах един руснак, който се оплакваше, че в забутаното му сибирско селце нямало медна тел и затова си правеше проводник от копейки, а после го изолираше с конци.
Набавих си материалите и може да забъркам един диод тези дни, а пък за бакъра ще мисля после  :D


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #33 -: 30 Юни, 2021, 18:02:42 »
Днес завъртях стария струг и направих една чашка, после забърках материалите и сега вече имам Galena. Става въпрос за ​PbS, а не за една дама, известна в определени среди - да не стане някакво объркване, аз слушам метъл :D

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #34 -: 30 Юни, 2021, 21:37:17 »
А аз навъртях една бобина по технологията и с данните от ahedproductions, но с лакиран проводник 0.51мм.
Индуктивността е 240 микрохенри.
В следващите дни ще направя сравнение  м/у въпросната бобина и цилиндрична такава. :master2:

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #35 -: 01 Юли, 2021, 15:57:28 »
А аз навъртях една бобина по технологията и с данните от ahedproductions, но с лакиран проводник 0.51мм.
Индуктивността е 240 микрохенри.
В следващите дни ще направя сравнение  м/у въпросната бобина и цилиндрична такава. :master2:

При мен изчислената индуктивност се получи малко над 180 мH. Нямам жица, но съм хвърлил око на един трансформатор :D
Това са заготовките за бобините:


Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #36 -: 01 Юли, 2021, 17:18:09 »
За бобината най добре въздушна сърцевина. За най добър Q фактор. Аз моята на времето я направих от 0,25мм. проводник върху прешпанова тръбичка мисля беше 10см. дебелината. За диод ползвах парченце руда бях намерил в къщи и другия електрод от пружина от химикал. Монтирах ги в една тънка спринцовка. И стана, с въртене на пружината намирам точното място.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #37 -: 01 Юли, 2021, 22:38:51 »
Там пише -картонен цилиндър. Навиваш картон за рисуване намазано с канцеларско (може и дърводелско) лепило върху цилиндтична заготовка фи 40. После като навиеш 90 те навивки от 0.51 и 30 те връзка режеш с ножица картона от страната с повечето навивки на по 6 мм и на толкова дълбочина квадратни сектори, подгъваш под прав ъгъл и ето ти основата която лепиш върху шасито. А за шаси ползваш подгъната под прав ъгъл дебела корица от книга и на лицевия панел конензатора и буксите.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #38 -: 09 Юли, 2021, 11:32:18 »
... нещо ме кара да си направя един детекторен приемник.
Може и нещо еднолампово.
И един АМ предавател...
При мен смущенията на СВ са много силни и през деня не се чува нищо, а вечер тук-там прониква някоя  радиостанция. На СВ през деня мога да чуя само личния си АМ-предавател.
Някой пробвал ли е детекторен приемник за къси вълни ?

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #39 -: 12 Юли, 2021, 15:19:41 »
При мен смущенията на СВ са много силни и през деня не се чува нищо, а вечер тук-там прониква някоя  радиостанция. На СВ през деня мога да чуя само личния си АМ-предавател.
Някой пробвал ли е детекторен приемник за къси вълни ?
Щом си направил приемика, значи доста си напреднал.
Аз още търся жица за бобината. Бях се загледал в един старинен звънчев трансформатор, но ми стана жал да го съсипвам. 
Когато завърша детекторния приемник, мисля да ходя на гости на един прител във Видин. Той ми вика "Няма проблем! Заповядай, яденето и пиенето от теб, от мен антената". Какво да се прави, ще напълня дисагите и заминавам до някой MW предавател  :D

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #40 -: 12 Юли, 2021, 20:31:54 »
Повредено PC-захранване не ти ли се намира? Марково, по-тежичко ... с голям дросел, като на снимката от нета по-долу). Дроселът тежи примерно 200 гр. (ако искаш може да развия един и да проверя колко метра медна жица има в него ::) ).

Въобще заниманието: от повредено и/или неподребно устройство да сътворим друго устройство (и то ще е непотребно рано или късно :crazy:, само че за хобито е приятно и безценно занимание!) отдавна вълнува: с компонентите от лампов телевизор конструираха приемо-предаватели (CW, АМ ...), в телевизор на транзистори има компоненти за цяла радиостанция, от приемници за СВ, КВ -> приемници в любителските обхвати ... Защо не и с компонентите на компютърни устройства (дефектни вече при това) да сътворим нещо за хобито :).
« Последна редакция: 12 Юли, 2021, 20:44:08 от veso74 »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #41 -: 13 Юли, 2021, 20:54:18 »
Цитат
Въобще заниманието: от повредено и/или неподребно устройство да сътворим друго устройство .

Винаги ми е било интересно, как хора, които не се познават и никога не са се виждали, могат да стигнат до еднакви и сходни мисли. Аз също съм си мислил, че е интересно от непотребно устройство да се направи нещо друго.
Задръж тази идея до края на м. август – като се върна от морето, може да обсъдим един странен проект :D
Ето схемата на един усилвател с транзистори и части от китайско импулсно захранване, предполагам някои са го правили…


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #42 -: 03 Август, 2021, 18:33:38 »
Ето това е първият ми DIY трансийвър, който направих A long time ago.
После направих други фантастични неща, но това ми е любимата конструкция и вероятно едно от нещата, които няма да изхвърля.
Вижте снимките и се спукайте от смях, а ако имате по-грозни неща, моля, качвайте снимките им   :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Къде са ми детските книжки?
« Отговор #43 -: 09 Август, 2021, 11:29:48 »
Това е само прототипът, като "свирне" ще мисля дизайна :-)
Капацитет на променливия кондензатор: (12 – 368)  pF + допълнителен 18 pF = (30 -386) pF
Диапазон MW : 531 – 1602 kHz
Изчислена индуктивност: 240 µH
Измерена индуктивност: 237.5 µH
Диапазон на покритие: 526 kHz – 1887 kHz

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |