| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: TA7229P аналог  (Прочетена 1264 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
TA7229P аналог
« -: 25 Юли, 2021, 13:07:29 »
Привет, имам един касетофон а този чип и е опукал. Гледам струва 20 кинта. Дали не мога да го заменя с нещо по-евтино. Това е НЧУ 2x3,9 вата на Тошиба. Мога ли да си взема нещо друго или кит да вградя.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: TA7229P аналог
« Отговор #1 -: 28 Юли, 2021, 17:22:46 »
Ами тоя чип е много стар,затова е скъп .Виж къде го има,модела на касетофоните,където е монтиран,пък аз ще видя на" легендарния" битак в Шумен в събота какво има.Ще гледам до 5–6 лева.Другото е наборче.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: TA7229P аналог
« Отговор #2 -: 28 Юли, 2021, 17:28:39 »
Ами идеята ми беше ако някой знае нещо евтино, защото не си заслужава да давам толкова пари. Ако не стане хвърлям го и аз на боклука. Той целия касетофон струва толкова. Това е някакъв японски модел немска сглобка с нарисувани резистори върху платката. Пълна отврат, само за спорта искам да го оправя. Няма да влагам в него средства.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: TA7229P аналог
« Отговор #3 -: 29 Юли, 2021, 09:16:11 »
Еквивалента (не 100%) го има в Елимекс: AN7158N

Пинаута обаче е различен! Прикачам и дейташийтовете.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: TA7229P аналог
« Отговор #4 -: 29 Юли, 2021, 16:31:44 »
Много благодаря за отговора купих си последните 3 в магазина. Взех и един кит като вариант.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: TA7229P аналог
« Отговор #5 -: 01 Август, 2021, 12:23:06 »
Само едно уточнение, чипа който е имал в предвид колегата е ТА7227 а не ТА7229. Има разлика в изходната мощност и корпуса. Но пък си заспа на радиатора. Този е 7 вата, но и с него ще стане. Той ми излезе евтин и е оригинален. Явно са останали в елимекса. Само трябва да видя как да огранича изходната мощност за да не опукат високоговорителите не за друго. Ще му намаля захранващото напрежение или ограничение по входен сигнал с едно тримерче и ще заспи. А и има малко части около него, лесен за правене. Грешката се оказа удачна мисля този път.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: TA7229P аналог
« Отговор #6 -: 01 Август, 2021, 13:40:36 »
Чукнал съм на грешния дейташиийт - моя е грешката. Ето правилния.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: TA7229P аналог
« Отговор #7 -: 01 Август, 2021, 15:33:47 »
Момчета, изходната мощност не зависи от крайното стъпало. Тя зависи само от захранващото напрежение на касетофона. Може да стане по-голяма само ако вместо обикновено стъпало сложим тип BTL, тогава мощността нараства 4 пъти, но трансформаторът няма да може да даде толкова. Ако сложим по-мощно кр. стъпало, то няма да отдаде повече мощност, а просто ще работи по-далеч от максималния ток, който може да даде. Това ще намали вероятността от изгаряне на стъпалото. Ако сложим по-слабо, мощността пак ще си е същата, но вероятността за изгаряне поради претоварване ще нарастне
При замяна на крайното стъпало в обикновен касетофон с друго, с друг пинаут и схема на свързване, трябва освен да го свържем по правилния начин, да се погрижим усилването на стъпалото да бъде същото като на оригиналното стъпало. Тоест - не да слагаме тримери на входа за да намаляваме нивото на сигнала, а така да подберем съпротивленията на обратната връзка, че при максималното ниво на входния сигнал да стигнем до ограничение на изходния поради достигане на насищане кр. транзистори

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: TA7229P аналог
« Отговор #8 -: 01 Август, 2021, 17:45:30 »
Касетофона е Santo 570. Не можах да му намеря схема. Някъде намерих таблица под колко много имена се е произвеждал. Захранва се с 16В така пише на капака поне. Та при това напрежение ще си даде максимума. Сега на ясно съм, че тока се ограничава от трансформатора. Той има някакъв запас от мощност също. Но винаги има пикови моменти. До колко ще устискат говорителите.... И те са дадени с някакви номера нямат написани параметри на тях. Нека не спорим имам тру РМС и ще измеря изходната мощност като го направя. Не мисля да си губя времето с това нещо, което взех от улицата и се продава за 20 евра работещ. Мисля както казах да го възтонвя за спорта, а и тези нарисуваните резистори със сребърни рисунки за връзка.... без коментар. Сега понеже възбудих любопитството ви да кажа болката. Касетофона не включваше. Установих изгорял ключ на он-офф бутона. Явно дърпа много ток. След като го окъсих тръгна хваща станции, но някак свири по слабо и смачкано. Като пипнах радиатора на чипа пари. Сега не съм се задълбочавал повече, не си струва. А и чиповете ги взех по 1.5лв. какво да говорим, оригиналния струва 20лв. А пък ако не стане няма проблем да го върна там от където съм го взел. И после мангалите ще ви го докарат по битаците да се главоболите  :D :D
« Последна редакция: 01 Август, 2021, 17:51:51 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |