Разпоих симистора BTB12-800CW (големия, монтиран на радиатора) и го включих първо на 9V към една крушка (работеща на 120V - ползвам я като резистор) - лявата схема:
Последователно свързах и амперметър за да наблюдавам тока (крушката не свети).
Когато свържа управляващия електрод към A2 симисторът се отпушва и протича около 100 милиампера. Падът на напрежение върху симистора е 0,78V. Симисторът продължава да е отпушен и след като пусна "бутона" (всъщност допирам един крокодил до управляващия електрод - не ми се търсеше бутон).
При включване към мрежата (около 230V) по дясната схема и натискане на въображаемия бутон (пак крокодила), крушката (40W 220V) светва (и разбира се, изгасва при отпускане на въображаемия бутон - защото напрежението е променливо). При резистор 24KΩ напрежението на крушката е 170V, а при резистор 10KΩ - 219V (напрежението между двата анода е 10V). Не съм го пробвал с по-малки резистори.
Измерванията ги правя с евтин мултицет (вероятно не мери особено точно ефективната стойност на напрежението), но смятам, че опитната постановка е напълно достатъчна за да потвърди, че симисторът работи.
Има едни релета, които също ме съмняват, че може да правят проблеми (HF3FD 012-Z3F(088)). Мислех да ги вадя, обаче като видях как трудно се разпояват (безоловен припой, голям топлинен капацитет) и реших да не рискувам да прецакам релетата (ако работят) и платката. Само ги презапоих с оловен припой. Не се виждаха с просто око недостатъци на спойката, но вместо да търся лупа/микроскоп просто ги презапоих.
Върнах платката в пералнята, сглобих я, пуснах я първо на програма да извхърля водата - помпата работи. После я пуснах да центрофугира - също работи. Сложих малко дрехи, пуснах я да пере на една кратка програма (девета) и току що свърши с прането успешно.
Утре ще я тествам пак на обичайната (осма) програма.
Нещата, които направих до момента и вероятно са повлияли на резултата:
1. Смяна на трите кондензатора:
2. Извадих две монети от мястото, предвидено за почистване (наложи се да обърна пералнята на 90 градуса, защото монетите бяха заклещили капачката).
3. Почистих двигателя. Продухах го със стара прахосмукачка „Тайфун ПН-600“ (с вкаран обратно маркуч, така че да духа -
върши ми страхотна работа при почистване на компютри) и търкане с памучен тампон и клечка "за уши" на ротора (беше се замърсил с графитни прашинки). Смазах лагерите, но това не промени специфичния звук на раздрънкани лагери.
4. Смяна на диода D7 (1N4936 400V 1A), сложих 1N5819 (това доведе до покачване на захранващото напрежение, което се ползва за релетата 12V, от 11,6V на 12,27V).
5. Презапояване на големия симистор (монтиран към радиатора) и релетата, имащи нещо общо с двигателя (проследих пътечките).
Най-вероятно проблемът е бил в кондензаторите и диода. Диодът изглежда нормален когато се провери с омметър, но е възможно да се увеличава пада на напрежение при натоварване. Новият диод има по-малък пад на напрежение (според спецификацията).