| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ригонда моно: спря да работи на ДВ  (Прочетена 760 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Здравейте,
имам радиото от много време, даже съм го конвертирал в стерео вариант и работеше супер. Не го бях пускал от година и повече и сега като го пуснах наскоро - изненада - ДВ не работят. Всички други обхвати са ОК, само на ДВ не се приема нищо. Понеже пострадах с ръката преди време искам да се подготвя по най-мързеливият начин за ремонт. За целта проверих дали хетеродинът генерира на ДВ - това направих като използвах друго радио (цифров тунер по-скоро) и доближавайки го до Ригондата и изчислявайки приблизително честотата + междинната установих, че генерира. Значи вероятно проблемът е във входния кръг. Лошото е, че не успях да видя нещо разпоено или с прости измервания да установя проблем. Някой може ли да даде акъл дали няма някакъв прост дефект, който е характерен за Ригондата?

*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен morski

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
  • Населено място: Варна
Re: Ригонда моно: спря да работи на ДВ
« Отговор #1 -: 30 Март, 2021, 22:20:59 »
Колега, здравейте.
Аз бих започнал с проверка чувствителността на входа на антената на ДВ.Ако там няма чувствителност бих проверил с отверката на първата решетка на смесителната лампа, където постъпва сигнаала от входящият кръг и най вероятно проблема да се окаже в превключватела на обхватите, който трябва да развъртите и напръскате с електроклин или притиснете пластините с отверката.
Желая ви успех.
Донко

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Ригонда моно: спря да работи на ДВ
« Отговор #2 -: 01 Април, 2021, 13:26:54 »
Мерси за съветите, ще пробвам идните дни...
Поздрави, Андрей!
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Ригонда моно: спря да работи на ДВ
« Отговор #3 -: 02 Април, 2021, 20:54:37 »
Здравей колега . Напълно съм съгласен с колегата писал преди мен . Ако С.В. работят нормално , най вероятно е клавишния блок . Но , аз не толкова за аварията ,колкото ако ти се занимава от любов към спорта . Пишеш ,че си го направил стерео . Предполагам Н.Ч.У. само . Имам за този модел разработките на стерео декодер . Не ,че ще върши някаква работа... ама за "спорта" .
 Успех !
И ако се решиш ,обади ми се , ще ти ги пратя .

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Ригонда моно: спря да работи на ДВ
« Отговор #4 -: 08 Април, 2021, 20:43:47 »
Мда, колегата морски се оказа прав - клеясали превключватели. Странното е, че са тези на КВ1 или КВ2 - след раздвижването им се оправиха ДВ. Като гледам пътя на външната антена - има логика. Но защо и на ФА не работеха ДВ? Не мога да си го обясня. Въобще схемата е доста особена - ФА "работи" и на КВ или поне има влияние за този обхват - за пръв път виждам такова нещо. Както и да е, сега си приема отлично на всички обхвати.

@yoo - да, имам интерес! Даже си бях приговтил "китче" със съвременен стерео декодер, но съм го забутал някъде. Иначе "конверсията" е много приятна, защото всички писти на платката са прокарани за стерео варианта, има дупки на шасито за допълнителното стерео копче, както и заготовки за втората платка на УНЧ-то. Лесно си "сглобих" и допълнителния ключ - взех гетинаксова пластинка от друга платка, разпоих пластинките, които ми трябваха за стерео превключвателя, запоих ги на новите места и си стана съвсем като заводски. Само дето на стъклото не пише "стерео"
Другото, което трябва да се пипне при тия Ригонди и оправя много качеството на УНЧ - разпоява се еднин кондензатор, който е част от тонкоректора но прави положителна обратна връзка и омазва доста звука. След махането му, смятам,  корекция по ВЧ все още има, но доста по плитка и естествена.
ЕДИТ: ето едно видео на Ригондата с работа на УКВ: https://photos.google.com/share/AF1QipNPRvktff2xLnx70yGMW-vnFK56jtw_nddR0TEk5mU6bIINhhLd-9TUMREidtp8yQ?key=aXluZ0RGWTRqblRUV0JXZm9oVUxsSDlpczlEVVhB
« Последна редакция: 08 Април, 2021, 20:58:06 от bxd »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |