| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Подкрепа за възстановяване на радиоприемник PHILIPS 890A  (Прочетена 3173 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Браво Драгане! Илюстрация на приказката за дудовата (черничева) шума и коприната.. :bravo:
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Благодаря Слави
Като има човек инструменти има и кураж да се пробва за разни неща.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
      Страхотно! Очите се плашат, ръцете го правят. :bravo:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Ето как изглежда новата скала

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Браво, но защо е позеленяла!? Или имаш съображения? :)
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Радиото е вече готово .
Буквите на снимката изглеждат зеленикави,но това е обработка със златист перманентен маркер след лазерното гравиране.В действителност изглеждат много добре.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Ех Драгане, мислех да те похваля, ама май само критики ще ти отправя. Уникално радио, върховен модел за времето, толкова труд за кутията хвърли, скала прави, врътка изработи и накрая... Защо не смени плата, шасито да беше освежил... Разглобявай и отначало!  :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Е Иване, бих казал, че радиото и така изглежда страхотно! Може би Драган е искал максимално да запази автентичните решения, които са в поносим вид? А относно скалата, просто полюбопитствах защо е станало така, но явно не е могло да се възпроизведе оригиналното оцветяване, но и в зеленикаво изглежда много добре.
0888981645, 072365106

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 921
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Стършел, ти чувал ли си за Хомункулус? Досега поне не бях те включвал в групата на пловдивските-има и софийски- пресъздатели и почитатели на WIMA.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
На мен радиото на dragan ми харесва.

Преди много време правих скали по пределно проста технология – калиев бихромат се смесва с  поливинил алкохол, нанася се върху стъклото, после негатив, осветяване, изплакване и боя. Скалите (вкл. емблемите) ставаха 1:1 с оригиналните.
Как правихме бакелитени копчета изобщо няма да споменавам, че да не стана за смях на младите – вече има 3D принтери и аз също ги използвам.
Времената се менят, преди години бях член на сектата, която с високомерие гледаше на всичко реставрирано, в което има дори един неоригинален винт  :D

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Колеги Благодаря на всички .
Приемам всякакви критики.
Шасито само го почистих с пинсета ,кухненска хартия и спирт.Реших да го оставя в този му вид, както го намерих.Нещо което работи не го пипам.Изолацията на проводниците  направо се рони.
Сглобяването на шасито със скалата беше много трудно.Бях сложил говорителя предварително,но се оказва че пречи при монтажа на скалата със скалния механизъм и трябваше да го сваля.Шасито се вкарва частично в кутията заедно със скалния механизъм. След отва се монтира скалния механизъм с подвижната част към кутията. монтира се говорителят -влиза на една страна. След това шасито се премества до заемане на определеното му място.
Плата не исках да го сменям.Има малко протрито,но мен това не ме дразни.Всичко тези неща  са свидетели на времето.Кутията стана много добре.Глака е като кадифе.Отново я намазах с масло .Копчето което правих прилегна добре към механиката.Доволен съм от псебе си,че спасихме радиото.
Все още няма мнение, каква е функцията на втората изправителна лампа свързана към изводите на изходния трансформатор?.Без тази лампа радиото не иска да работи?!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Доколкото виждам по схемата, тази изправителна лампа ще задейства релето, което захранва при амплитуда на сигнала (и съответно изходна мощност), по- голяма от някаква зададена стойност. При това ще се включи друга верига на 'минуса' на анодния изправител, която ще осигури по-голяма мощност (аноден ток), но на цената на по-лоша филтрация. С други думи - при малко усилване ще има хубава филтрация, а при силен звук - добра мощност и по-лоша филтрация, което няма да е от значение при такава сила на звука...

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Драгане, честито! Хубаво радио. Хвърлих бегъл поглед и прочетох набързо, не съм се задълбочавал в схемата. Става дума за автоматичната фина настройка реализирани с втората AL3, AZ1 i релето. Тук  е описано всичко. В pdf файловете.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна

Тук е описано, явно  това радио е имало гъдели!  :) :) :)


    Automatische afstemming

De Philips 890A is een radio uit de "Symphonische serie",

Deze radio heeft een automatische afstemming. Dat bestaat eruit dat als er een station gevonden wordt, de radio zelf bepaalt wanneer het signaal het sterkst is en dan de afstemming vastzet. Dat gebeurt met een relais, die met een soort van magnetische klem de afstemas vasthoudt. Hier een stukje van het schema van de 890A:

   

(scans: Piet Blaas)

Het is niet zo"n heel erg duidelijk schema ... Ze hebben zelfs een aparte AZ1 voor dat grapje ingezet. Dat naast de 1561. Heeft iemand zijn ervaringen met deze radio? Werkt die automatische afstemming inderdaad, of is het alleen maar een van de  Philips marketingtrucjes?

Piet Blaas

Die automatische afstemming werkt heel aardig als alles goed afgeregeld is. Bij de MF buis wordt een brom op het schermrooster gemoduleerd bij het stil afstemmen. Verder wordt het MF signaal ook aan een kring met een hoge Q-faktor toegevoerd zodat bij de beste afstemming een zeer sterke brom aan het LF-deel wordt toegevoerd (de luidspreker is hierbij uitgeschakeld). Deze spanning wordt door de AZ1 gelijkgericht en laat het stille afstemming relais opkomen waarbij ook de magneet om de afstemknop vast te houden wordt bekrachtigd. Door een slimme schakeling met een EBC3 is de werking redelijk onafhankelijk van de sterkte van de ontvangen zender. Om het fijne te weten moet je de documentatie lezen.

Henk Kramer

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
3154 Прегледи
Последна публикация 14 Април, 2016, 10:20:10
от origo
7 Отговора
3910 Прегледи
Последна публикация 23 Декември, 2018, 16:24:03
от GRIDLIC
51 Отговора
7941 Прегледи
Последна публикация 19 Декември, 2018, 23:18:47
от ivcho1996
4 Отговора
766 Прегледи
Последна публикация 23 Май, 2019, 15:40:34
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |