| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Настройка грамажа на доза-как?  (Прочетена 2070 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Настройка грамажа на доза-как?
« -: 11 Октомври, 2020, 10:57:24 »
Колеги по стечение на обстоятелствата се оказах с два не лоши грамофона, и двата с директ драив, единия е сансуи FR-Q5, другия е някъв комбайн на грундиг studio 3010, с радио усилвател и касетофон, голем звер много му се радвам. Обаче имало чалъм как да се настройва грамажа на иглата, не че имам някакви кой знае какви качествени плочи но все пак. Кажете как се определя колко да "тежи" иглата върху плочата :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #1 -: 11 Октомври, 2020, 12:21:59 »
Виж какъв тип са дозите , за всяка има препоръчителна тежест дадена от производителя.Тежеста не е важна само за плочата ,иглите са по-скъпи като резервни части от дозата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #2 -: 11 Октомври, 2020, 19:12:15 »
Ако има разграфяване на противотежестта и информация от производителя на грамофона какво тегло отговаря на едно деление процедурата е следната:
1. Монтираш и центроваш дозата по всички правила (това е много обширна и важна стъпка!)
2. Въртиш противотежестта докато вкараш рамото в идеален баланс, при което иглата почти докосва плочата, но реално не се допира в нея.
3. Забелязваш на кое деление на противотежестта си, ако има възможност за завъртане на скалата я завърташ така, че да си на 0.
4. завърташ в правилната посока необходимия брой деления и си готов.

Ако няма данни от производителя на грамофона, или няма разграфяване изобщо купуваш една такава точна везна:
http://steinberger.bg/product/4970/vezna-300-g-0-01g.html
Демонтираш платера или по друг начин правиш така, че блюдото на везната да е на височината на която е повърхността на плочата при просвирване.
Изключваш антискейтинга ако има такъв и внимателно сваляш иглата да легне на блюдото. Мериш, вдигаш, регулираш и така до постигане на точния натиск.
При реглаж по първия начин, не пречи да се провери за достоверност по втория.
Поздрави и успех с грамофоните!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #3 -: 12 Октомври, 2020, 10:58:30 »
Това е на Грунидка, дозата е М75 а шасито дуал 1225, ето една снимка, това топче от зад няма никво разграфяване, много непрофесионално ми изглежда дори резба няма, рамото е навито в него без втулка с резба ами направо в гумата. Сансуя ще го снимам като съм при него :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #4 -: 12 Октомври, 2020, 13:20:45 »
Хайде и аз да се изкажа.
zero, колегите по принцип са прави, но конкретно за Дуала, според мен, стъпките трябва да са:
Монтираш си дозата с иглата.
Нулираш двете врътки. Едната ти задава натиска, дето е до шарнира на рамото (изпълнява се от пружина), другата е на шасито (това е антискейтинга).
След това местиш рамото така, че иглата да е над някаква стара плоча и започваш да местиш противотежестта с леко въртене и местене напред-назад (да, не е резба) докато рамото застане в равновесие без иглата да опира в плочата (с приятелите му казваме "на кантар"). Аз лично го проверявам с подухване с уста докато започне рамото леко да се полюлява около равновесието.
Задаваш необходимия натиск с разграфената врътка на рамото. За М75 не съм гледал колко е, предполагам около 2 грама. После завърташ и антискейтинга на същата стойност. И това е.
Все пак, да кажа. Особено когато местиш тежестта с едната ръка придържаш рамото за шела, без иглата да опира в плочата, докато с другата местиш тежестта. Просто всичко трябва да се пипа много внимателно, защото...
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #5 -: 12 Октомври, 2020, 16:25:32 »
Да, точно така Слави отлично ти е описал каква трябва да бъде процедурата по настройка за Дуала. Вече относно препоръчителния натиск и диапазона от натиск за дозата - първо пробваш в средата на диапазона където най-често е препоръчителния за дозата натиск. Ако там не свири добре пробваш с увеличаване и намаляване в рамките на допустимия за дозата диапазон от натиск и на слух оставяш там където е най-добре. Например на Shure m92e при препоръчителен натиск 1.25 грама за мен свиреше зле на моите плочи, пуснах я на максималния допустим от 1.6 грама и свиреше добре. Та има си и експерименти за достигане на най-добрите резултати. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #6 -: 12 Октомври, 2020, 17:09:06 »
Пропуснах нещо. Това за меренето с везничката дето origo предлага. Според мен, не е лошо да се свери натиска с такава везна спрямо предписаната за дозата, защото това е някаква спирална пружинка, която с времето може да са и "мръднали" характеристиките и може да няма съответствие на показанията на скалата спрямо реалния натиск?
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #7 -: 12 Октомври, 2020, 18:56:09 »
Да, има някакви шансове поради умора на материала на пружинката да има някакво отклонение. Все пак, вероятно то ще бъде в рамките на нормалните вариации. Едва ли ще предизвика проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #8 -: 14 Октомври, 2020, 23:54:44 »
Хайде и аз да се изкажа.
zero, колегите по принцип са прави,......

Адаш (и аз съм Слави :)) благодаря за разясненията, всъщност точно така го направих, със врътката от зад накарах рамото да седи на кантар нито да щръква нито да пада, после зададох 1,5 грама от врътката и според мен си свири добре, пробвах и на 2 грама но явно нямам ухо да усетя разликата все си свири добре :) Анти скеитинга в момента го зарязах на средата между червената и черна скала, така и не му разбрах ролята ама как да е :)
Още веднъж Благодаря на всички за помоща :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #9 -: 15 Октомври, 2020, 10:51:32 »
То точно това е смисъла на настройката на натиска. Над една стойност не трябва да чуваш значителни разлики. Важно е стойността да бъде в диапазона от препоръчан натиск за конкретната доза и игла. Противно на логиката по-нисък от препоръчания натиск е също доста вреден за плочите.
За антискейтинга:
Поради това, че рамото е с извита форма, силата която действа на иглата при въртенето на плочата напред, не е съосна със силата с която и противодейства окачването на рамото. Поради това, възниква резултантен вектор който сочи към центъра на плочата. По тази причина, при отсъствие на антискейтинг иглата се притиска по-силно във вътрешната стена на браздата. За противодействие на това, обикновено е предвидена пружина или противотежест с лостова система, която  оказва на рамото сила която го извърта навън. При точна настройка тази сила почти напълно се компенсира със силата действаща навътре. Проблема е, че тази сила се настройва трудно, защото за различните форми на иглите, тя трябва да бъде различна. Но като за начало се настройва на стойност равна на работния натиск. Аз лично се ориентирам дали е правилно настроена, като пусна игличката внимателно в началото на плочата така, че да попадне между браздите. Трябва да се плъзга по повърхността на плочата без сама да влиза навътре или да излиза навън. Това е груба преценка с уговорки, защото съпротивлението което се оказва на иглата в браздата е по-голямо от това когато тя трие в гладката повърхност, но то като цяло анти скейтинга не е толкова критична настройка.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #10 -: 15 Октомври, 2020, 18:24:56 »
Адаш, радвам се, че съм помогнал, а пък origo ти е изнесъл цяла лекция за антискейтинга и добре, че не го мързи да пише?! Той винаги си е бил такъв, да помогне на колегите, които ги мързи да търсят и четат... ;)
Иначе, не знам защо така си оставил настройката на антискейтинга? То стойностите си ги пише на двете скали, само не ме карай да чета вместо теб ръководството червената и черната за кой случай са (беше нещо в зависимост от вида на иглата-елиптична, конусна и т.н.). И origo е прав, че тези настройки са малко субективни, относителни и въпрос на вкус, особено в нашия случай с пружинките (и двете настройки), но все пак трябва да се придържаме към препоръките на производителя.
0888981645, 072365106

Неактивен zero

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Plovdiv
Re: Настройка грамажа на доза-как?
« Отговор #11 -: 17 Октомври, 2020, 07:57:28 »
Еиии енциклопедии сте и двамата, Благодаря много, знаеш че с четенето е така на всякъде, кога четем кога не, е примерно и аз в авто форумите през ден повтарям едни и същи неща на питащи, не ми тежи, понякога нещо написано от някои с два реда може да ти спести 2 дена търсене в нета, пък и контакта с хората въпреки че е виртуален пак е по добре от гугъл. Е сега ако го бях търсил да го чета щях ли да се срещна с вас :) . Затова и е едно голямо Благодаря на вас и останалите взели участие в темата.
 Адаш аз настройката на антискеитинга не съм я пипал, както се появи грамофона с нея така си седи, врътнах я за проба ама видях че нищо не се случва и си я оставих така :) Едно обаче му се чудя, има някви смешно оригинални тонколони с него, дето са си му в комплекта, приличат пласмасови, тънки, никъв обем, все едно от китайския магазин а как свири с тях не е истина, слушам и не вярвам на ушите си, аз имам и амфитонки ама имам чувство че при нормална сила не могат да извадят същия звук :)Мислех да го продам ама май ще си ми седи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |