| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпроси за Респром Студио 2  (Прочетена 7161 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Въпроси за Респром Студио 2
« -: 03 Януари, 2014, 17:44:09 »
Някой има ли си на представа колко трябва да бъде тока на покой на крайните румънски транзистори по спомен май беше от порядъка на 30мили ампера и на колко волта са филтриращите кондензатори на захранването до колкото четох в едно списание са 5000мф 35 волта но на първите студиа на студио 2 по новите са 4700 мф заводските но на колко волта са не знам,все се каня да ги сменя но не остават финанси и си забравям та викам сега през ваканцията преди да тръгнем на училище да го стегна като хората :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #2 -: 03 Януари, 2014, 18:11:54 »
Благодаря тази тема я бях чел отдавна и се каних да правя смяната и регулирането на тока но така си остана всичко .. Намислил съм да сложа тези за филтриращи ..  13лв на брой .. :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #3 -: 03 Януари, 2014, 18:37:48 »
То добре,ама ако си работи защо ще го ровиш :)

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #4 -: 03 Януари, 2014, 18:52:34 »
То ако работеше нямаше да се пипа.
1.Както знаем заводските електролитни кондензатори са на много години и са изсъхнали и капацитета им е намалял
2. Реших да сложа термо паста на крайните транзистори 2н3055 , но какво стана . Сложих само на левия канал на 2то 2н3055 и започна яко греене като е увеличен до край десния е студен хайде леко топъл като се слуша докрай дълго, а една песен не мога да изслушам и левия направо пари и мисля, че пастата ми е вкарала високочестотно възбуждане или е от ток на покой.Махнах пастата намаля греенето мога малко по дълго да послушам докрай и да започне да пари и това само при левия и това стана след като сложих пастата преди нямах проблеми.Така махнах бушоните по 1,6 ампера първо единия сложих на 200 мили ампера сложих сондите на мястото на бушона и отчете 0,00 ампера така направих и със другия на левия канал и със 2то на десния навсякъде показва 0,00 мили ампера пробвах и на 20 мили ампера пак същото, а заводски давали да е от 10 мили ампера до 12 .. И не знам вече помагайте ..
« Последна редакция: 03 Януари, 2014, 19:26:36 от Radiotehnika »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #5 -: 03 Януари, 2014, 21:05:49 »
Леко студен леко топъл :) има по точни измервания,милиампери.......миливолти.Освен това  не си чел това което ти дадох като линк.



Какво за кондензаторите,били изсъхнали,а мерили ги или така реши понеже някой друг е писал че изсъхват?Ще е жалко.Поредното убито Студио 2 във форума второ или трето за година време.Ето ти схема  http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/studio_2.html Друго какво да помагаме!

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #6 -: 03 Януари, 2014, 22:27:47 »
Студиото си го пазя като очите. Внимавам много като работя по него .. Спокойно няма да замине не бързам и не правя нещо за което не съм сигурен..

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #7 -: 03 Януари, 2014, 22:31:15 »
Прав си не съм сигурен дали са изсъхнали заводските електролити, но все пак го взех втора употреба и са на много години и сега го възстановявам .. Според мен това ми е началото както при всеки стар усилвател смених и на радиотехниката ми у101 и разликата от тук до небето ..

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #8 -: 03 Януари, 2014, 23:10:15 »
Разлика разбира се има,и то в полза на Студио 2 :good: Това че е на почтенна възраст не е причина да са скапани кондензаторите.Българските кондензатори от това време са известни с високото си качество.Често пишат във форума "абе смени кондензаторите".Това е някаква психоза :D Това не са китайските кондензатори правени с нищо ;) Не пишеш измерил ли си нещо някъде по усилвателя.И двата канала ли са изпушили,имали я средната точка...........т.н. офсет.Ако го няма е кофти и ще убиеш високоговотителите.Аз не знам какви са възможностите ти и опита,като начало взимаш мултицета и мериш тока на крайните транзистори.Не на предпазитела!Ако е голям взимаш и проверяваш всички транзистори и диоди в стъпалото.Ако не е по силите ти тая физкултура виж някой от форума който е от София да ти помогне.Иначе резултата ще е печален,уви случвало се е тук.Този усилвател не е сложен и много приятен и лек за ремонт обаче иска определени познания.

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2014, 10:38:05 »
Кондензаторите са германски електролитните 4700мф 35 волта .. Нямам нищо изгоряло студиото си върви в момента повече от перфектно но усиля ли до край и левия канал почва да грее много повече от десния и това стана след като сложих пастата после пак я махнах, но не знам сигурно се е появило високочестотно възбуждане ще пробвам да сложа на едни места кондензаторчета и ще видя дали ще се оправи, ток на покой е регулиран и нямам проблем с него .. И пак повтарям не е изгоряло нищо по студиото и всичко си е заводско няма нищо сменено и затова споделих дали да сменям филтриращите или не ... Защото по добрата филтрация на захранването ще е по добре за самия усилвател ..

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #10 -: 20 Юли, 2021, 22:08:08 »
Здравейте, темичката е стара, но е по моя въпроса.
Имам два усилватела студио 2 и 3. Студио 2-то е с моторолските транзистори, а тройката е с бета транзисторите. Има ли откъде да намеря моторолски за тройката? И двата усилватела са 2×35 вата, но студио 2 свири осезаемо по добре и по силно. Дали е възможно да има разлика в трафовете при двете студиа? Студио 2-то е 82 година квадро, а тройката 96 година стерео

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #11 -: 03 Август, 2021, 21:01:16 »
 :master2:  Проблема беше в тримерите за тока на покой

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Въпроси за Респром Студио 2
« Отговор #12 -: 01 Юли, 2023, 22:27:22 »
Има и друг проблем. Студиото няма термична връзка между елементите, които формират преднапрежението, отпушващо крайните стъпала и самите крайни транзистори. Така след като се позагреят крайните транзистори, токът на покой започва да нараства, защото съпротивлението им намалява. Логично е в такъв случай на радиатора на поне единия краен транзистор да бъде монтиран някакъв елемент с отрицателна температурна характеристика, който, свързан по подходящ начин, осигурява съответното намаляване на преднапрежението и оттам поддържането на тока на покой относително еднакъв при студени и при загрети крайни стъпала. Да, ама инженер Ганев е над тези неща. Що ли му трябва да се вживява с този ток на покой, или да прави защита с релета, като може да натвори други излишни простотии, като напълно излишните псевдо квадро и презенс филтър и да прасне потенциометъра <усилване> след входния предусилвател и тонкоректора, тоест да изкриви входния сигнал, пък после да го намалява. Гений!
Но да се върнем на тока на покой. Ако не искаме да доработваме схемата, единствено можем само да зададем ток на покой не повече от 5-6 милиампера, което е малко, но тогава токът на покой не скача драстично. За усилвател клас Б типичната стойност е 10-12 mA, но ако на Студиото се зададе такъв ток на покой, той за няколко минути ще нарасне до 100 mA и ще продължи да нараства, което може да причини прегряване на драйверните транзистори и изгарянето им.
Токът на покой не се мери директно на бушоните, а се изчислява по закона на Ом, като се мери напрежението върху емитерния резистор на крайния транзистор.
Студиото може да стане супер усилвател, но иска много доработки.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |