| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Трябваше ми донор, а реанимирах мъртвец...  (Прочетена 880 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
В друга тема описах ремонта на един Kessel от средата на 80-те. За да е завършена картината му трябваше верижка. Не знам, дали аз ги търся или те ме намират, но попаднах на подходящ донор с близка ДНК. Съвместимостта беше над 99% и след операцията старият ми нов часовник е почти готов. Донорът е без капак и едно гумено копче, и първоначално си мислех да го зарежа. Но после размислих, намерих батерия и го пробвах. Оказа се, че почти работи. Казвам почти, защото част от сегментите на дисплея не светеха (пропуснах да го снимам в това състояние), от четирите основни бутони функционираше само този на лампичката, а тя все пак светеше. По контактите на батерията имаше следи от корозия и беше явно, че някой се е пробвал преди това.
Няма да влизам в подробности, но:
  • Разглобих го и почистих всички компоненти
  • Измерих бобината: R ~120Ω (ура, здрава е!). Не съм мерил индуктивност.
  • Проверих транзистора, и той е здрав (ура, ура)
  • Свалих, почистих и изправих контактните пластини на батерията, и ги запоих обратно
  • Калайдисах контактната повърхност на четирите основни бутони. Не се вижда на снимките, защото покрих само тънката вертикална част по дебелината на платката
  • Почистих с телен шмиргел контактните площадки на бутоните в клавиатурата на калкулатора. Оказа че, под липсващия бутон има късо съединение и все едно той е винаги натиснат. Това е била и причината, поради която трите основни бутони освен лампата не работеха.
  • Почистих гумените съединители на дисплея и клавиатурата
  • Направих прозрачен заден капак от тънка пластмаса. Така ще се вижда машинката и батерията ще стои на място.
  • Сглобих го и... мъртвецът оживя (ура, ура, ура!)
Разбира се не мога да тествам музиката (за сега), но не се съмнявам, че ще работи стига да намеря подходящ (същия) капак или да закрепя резонатор под прозрачния "капак". А той свири "Малка нощна музика" на Моцарт, както се вижда на приложеното видео (не е мое). Показаният модел се нарича "Delphi", но както сами може да се уверите, те са почти еднакви, а и всичките им функции съвпадат.
И няколко финални щрихи. "Майсторът" е изчовъркал марката на производителя. Но както се вижда на снимката с клавиатурата, не всичко е загубено. Производителят е Hamamatsu Photonics Co., Ltd. от Хонконг.
Да си призная, резултатът много ми хареса. Символите на екрана са готини, поне по мое скромно мнение, и независимо дали е оригинал или реплика, е бил на върха на гъзарията в средата на 80-те.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Трябваше ми донор, а реанимирах мъртвец...
« Отговор #1 -: 21 Април, 2022, 12:19:06 »
 :good:

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Трябваше ми донор, а реанимирах мъртвец...
« Отговор #2 -: 21 Април, 2022, 20:43:53 »
Браво ! Сега се сещам, че и аз имам един подобен от едно време. Пазя си го някъде из рафтовете, помня че ушите на корпуса се бяха счупили , а преди това и музиката му взе да се чува като изподземята. Моя е Монтана със 16 мелодии пускаха се по 2 една след друга, калкулатора работеше идеално. Ще взема да го потърся и да видя поне дали ще го съживя отново... А иначе от 1995г. до ден днешен си ползвам един без калкулатор, "пеещ с 8 мелодии" също Монтана...

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: Трябваше ми донор, а реанимирах мъртвец...
« Отговор #3 -: 21 Април, 2022, 22:38:40 »
... Моя е Монтана със 16 мелодии пускаха се по 2 една след друга, калкулатора работеше идеално...
Случайно Вашият не ли като този от следната публикация?
Да, часовникът е малко нещо, ако речеш нищо и никакво, но означава толкова много!
Днес не се впечатляваме и не смятаме, че тези малки устройства са нещо особено, но в онези времена беше друго. Гледахме ги като нещо извънземно. Постоянно ги сравнявахме. Виж какво може моя... :о). А ако в час случайно или по-скоро нарочно нещо подобно изписука, всички надигаха поглед. Пропуснах да отбележа, че:
  • Първоначално липсващият бутон беше най-долу в дясно, но понеже той се използва за настройка на часовника, завъртях бутоните на клавиатурата на 180° и той се оказа на мястото на седмицата. Все пак няма да смятам на този калкулатор, въпреки че наистина смята, както трябва :о)
  • Часовникът работи много точно. Вероятно наблюдателните разпознават тример кондензатора до кварцовия резонатор. Явно са го настроили мноооого добре.

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Трябваше ми донор, а реанимирах мъртвец...
« Отговор #4 -: 22 Април, 2022, 20:43:08 »
Да същият е като от публикацията която посочвате. Беше наистина много точен и половината ми ученически живот го носих, и калкулатора му ползвах, докато не се изпотроши корпуса... Пазя го някъде като реликва. Ако сега ги имаше бих си купил и бих си го носил дет се вика докат съм жив вече...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |