| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Шилялис 405Д  (Прочетена 1843 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Шилялис 405Д
« -: 26 Януари, 2020, 14:15:46 »
Здравейте, някой може ли да ми каже кой пин от зад за какво е дето влиза захранващият кабел, щото го нямам и да си изработя ?  :master2:
Това чудо може да върви на 12V и на 220V


Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 603
  • Населено място: Попово
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #1 -: 26 Януари, 2020, 15:21:19 »
Привет, гледай номерата на изводите.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #2 -: 26 Януари, 2020, 15:32:06 »
Благодаря, значи 1 и 2  за за 12 волта захранване , а 5 и 6 за фаза и нула за контакта така ли? :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #3 -: 26 Януари, 2020, 15:42:45 »
Така изглежда, естествено проследи пистите, и виж как са поставени предпазителите, от тях зависи за колко волта е конфигурирано захранването. Също внимавай да няма експлозии, пускай ако трябва през ограничител на тока. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #4 -: 26 Януари, 2020, 16:15:55 »
Реших да поема безопасният вариянт и го подкарах на 12 волта :)
Ще го отворя да го мия и ще разбера къде се връзва и контакта.
През RFа лови да не кажа перфектно, за сега без звук, ама ще пробвам и с други  по-качествени игри дето предават на  стандартен канал със звук щото този фамиклонинг предава на UHF , но екранът не е на фокус в краищата и е леко изместен  :flag_of_truce:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #5 -: 27 Януари, 2020, 12:11:10 »
Ето разучих как са пиновете, ако на някой друг му трябва :)
Впрочем телевизорчето лови перфектно на 10ти канал менташките конзоли (като цяло те са настроени на 10ти)
Телевизорчето им обхвати 1-5, 6-12, 21-60 канал
За жалост няма звук, а само пръщене, пробвах на всичките стандарти със сателитният приемник ,който има настройки на RF модулатора от 21рви канал до 69ти и смяна на носещата на звука 4.5 , 5.0, 5.5, 6.0, 6.5 (телевизорчето лови най-добър образ на 58ми канал) Но уви на нието еидн стандарт не вади звук, явно нещо е разбазикано в модулатора на телевизорчето .
Ако забележиоте вижда се и лъчът в горният крах разтера е разчекнат, това как се коригира?  :flag_of_truce:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #6 -: 27 Януари, 2020, 15:00:42 »
Трябва да се прегледа канала за звука от зад напред, като се започне с високоговорител и връзка с НЧУ, НЧУ, потенциометър за усилване, дробен детектор и накрая канал за звук в МЧУ. Ако нямаш опит обаче трябва да пипаш внимателно.
За развивката - вертикална линейност може да помогне ако има такъв тример или потенциометър, иначе може и да се причинява от неизправност в някой от елементите в схемата. Добре е да се прегледат електролитните кондензатори в какво състояние са.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #7 -: 27 Януари, 2020, 15:15:40 »
Говорителчето бръмчи, тоест не е проблемът в него.
За развивката въртях квото имаше за въртене, но уви.
Ако някой ден ти се занимава можем, да го поръчкаме заедно  :master2: , понеже не съм толкоз навътре в нещата и нито смея нито знам кво да пипам   :hi:
Вечеко измих и ще го сглобя :)

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #8 -: 27 Януари, 2020, 16:33:56 »
Говорителчето бръмчи, тоест не е проблемът в него.
За развивката въртях квото имаше за въртене, но уви.
Ако някой ден ти се занимава можем, да го поръчкаме заедно  :master2: , понеже не съм толкоз навътре в нещата и нито смея нито знам кво да пипам   :hi:
Вечеко измих и ще го сглобя :)
Отзад има два регулатора , за кадри , и синхронизация .

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #9 -: 27 Януари, 2020, 19:29:30 »
Благодаря , този от страни на корпуса лявата свърши раобта, но трябваше на отворена кутия да го настроя, че с отверка трудно се бърничка. (тези от задната част съвсем леко коригират общо взето не вършат много работа).  Сега остава, да разбера как може да се позиционирам образа по вертикала  :flag_of_truce:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #10 -: 28 Януари, 2020, 19:30:41 »
Въртях струвах що годе нагласих картината, звукът също работи и се чуда добре, но несъвпада с картинката ето вижте видеото
/>
Или имам перфектна картина с пръщене, или имам идеален звук без картина.
Ето и няколко снимки от любимата ми игра :)


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #11 -: 28 Януари, 2020, 20:20:03 »
Разминаването на изображението и звука е класика предизвикана от разстройка на МЧУ. За съжаление повечето стари телевизори без ПАВ филтър в МЧУ вече страдат от този проблем. И моят Юность 603 страдаше от същото, но беше забележимо само на по-слабите канали от ДМВ. Уви коригирането е сложно, трябват добри познания и съответната апаратура. Не, че аз не позавъртях няколко сърцевини и се оправи, но не го препоръчвам да се прави, даже ме е яд, че аз ги въртях така на сляпо, ама то така се учи :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #12 -: 28 Януари, 2020, 20:32:41 »
Ахам, а врочем, възможо ли е да се направи A/V mod на туй телевизорче и изопщо на тия дъртите телевизори?
Иначе ето още една снимчица обобщаваща идилията  :D

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #13 -: 29 Януари, 2020, 13:51:38 »
Не виждам добре платката. Един съвет,ако имаш бял конденсатор (прилича на дебел резистор залят от страни) от старите съветски 0,1 (0,01) mf/160в на платката за хоризонтално отклонение,смени го! Сменя си стойноста и става весело...
Казвам по памет,бая ядове ми създаде.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 405Д
« Отговор #14 -: 31 Май, 2020, 21:46:13 »
Онзи ден го пускам и за мое огромно разочарование вече неще да лови нищо :( дори сняг няма по екрана! Не знам кво му стана , а така добре ловече образ и звук, нищо че се разминаваха.
Някой иска ли го за къси пари или трампа за нещо друго малко, че нямам идея кво му стана и как да го оправя ?
Имам още едно мънинчко някакво японско мисля дето е 3 в 1 телевизорче, радио и касетофонче, но за жалост телевизорчето не пали, касетофонната част също нещо не й е у ред, само радиото работи нормално, който го иска върви в комплект към Шилялиса като бонус :)  ако има интерес ще го снимам но е разглобено .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |