Тази грагфика е за нещо съвсем друго и няма отношение към измерването. Поне за конкретния случай.
Втора част по темата "как работи това чудо".
Имаме източник на светлина. Имаме и роговица на окото. Роговицата е пропусклива за видимия спектър и отразява близкия инфрачерверн спектър. В конкретния случай, за новите апарати, са приели 720 нанометра. При стандартното око роговицата е част от сфера и попадналата върху нея светлина се отразява условно "навън". Апаратът започва да "духа". По тази причина му казват и "пуф" апарат. Духането се извършва през дроселиращ механизъм (като се откажа да го ремонтирам, ще видя точно как работи, че иначе сега ще му разваля настройките, ако го отворя) като с времето се повишава и налягането на въздушната струя през соплото. Налягането може да се повишава до достигане на плоска форма на роговицата, което ще предизвика отражение в правилната посока или до някаква зададена стойност, като пак се следи яркостта на отразената светлина. Този май работи на втория принцип, защото има бутон за избор на максимална стойност. Самият филтър е с керемиденочервен цвят. Белите светодиоди в тази област почти нищо не излъчват. Лампите с нажежаема жичка си излъчват прекрасно.
За по-нататъшно изясняване на принципа на работа и взаимодействието с човешкото око ще си направя изкуствено око. По тази причина ми се иска да преборя апарата да заработи във видим спектър (без да го чупя, само обратими въздействия ще му прилагам) и да ползвам червен балон вместо око. Или ще стане или няма да стане.
Принципно тези апарати са вече минало, защото мерят само на очи, които са близки до стандарта. Едно око, което е болно от глаукома в по-продължителен период от време се деформира, появяват му се различни по твърдост зони ... и апаратът показва нещо, защото не е предвидено да си признава, че не знае. Новата концепция е с един осезател, който ти бърка в окото, но и там не всичко е ОК. Най-малкото, никой не отчита дебелината на роговицата и нейната твърдост. Технологията с "падащо топче" е отречена напълно, защото уврежда окото. Тази, с тонометър на Шиотц (Schiötz) дава правдиви резултати, но е трудна за изпълнение и изисква ловкост на оператора. Най-важното е, че не можеш сам да си премериш очното налягане, а това е важен параметър за страдащите от глаукома. Прилагането на медикаменти в момента е по часови график, а не по обективен показател, който следва да бъде коригиран.
Верният метод, който би следвало да се ползва, но не съм видял готов краен продукт, е ултразвукова дебелометрия, която да мери дебелината на роговицата, дълбочината на очната ябълка и след контрлирано въздействие, да сравни промените в дълбочината на ябълката и формата на роговицата.
Апаратът си го купих от Англия за 250 лева с доставката. Целта е да допринесе за изясняване на проблемите в тази област. Имам и други апарати по темата. Ще се мъча да комбинирам.
Ще докладвам за успехите и неуспехите. Няма задължителност да заработи, целта е да си поиграя. Социална изолация - време много, нека да не се пропилява.