| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: вълшебната музика на Орфей  (Прочетена 948 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
вълшебната музика на Орфей
« -: 28 Януари, 2020, 08:13:25 »
Казват, че вълшебната музика на Орфей лекувала,
та реших да пробвам и аз, с това което разполагам. Така се получи
лечебния състав на моята чудесна противогрипна рецепта.
Лично изпробвана, работи без грешка.

Rp./
Parov Stellar, 3,0 g
SIA, (не CIA), 2,0 g
Zuccherro, (не на бучки, насипна или кафява),  1,0 g
Григорий Лепс, (Висоцки от по-ново време), quantum satis ad 100,0

M.F. плейлист за нощно слушане дълги часове на лампа.
(Не на нещо друго, щото не става, тоже изпробвано.)

Приятно слушане и бързо възстановяване!
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2020, 12:25:36 »
Вълшебната музика на Орфей, трябва задължително да се слуша на добре реставриран и профилактиран радиоприемник Орфей, иначе няма необходимите качества. На всякаква друга лампова свирка само се доближава до истината, защото е лампова, но истинското чудо става с Орфей. Изпробвано :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #2 -: 30 Януари, 2020, 09:54:19 »
М-да, музиката лекува, това са го разбирали хората от край време, когато са слушали музика само на живо и от истински музикални инструменти. Откакто се слуша рехава, замазана, безплътна, неестествена музика от транзисторни усилватели, хората са забравили за вълшебната сила на музиката. Защото тази сила просто е изчезнала. 
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #3 -: 30 Януари, 2020, 11:53:32 »
Намесването на полупроводници и вакуум в тази тема е силно неуместно, тъй като става въпрос за лични предпочитания а не за реални факти. Фактите са, че полупроводниковите усилватели отдавна са задминали поне стократно изискванията за звукови честоти. Виж, от другата страна на кабела за тонколоните стои един герой, който не се сещам да си е променял конструкцията в последните 100 години. Да, това е динамичният високоговорител. Този добре познат на всички герой, по модерному наричан драйвер е едно стряскащо несъвършено устройство с доста лоши параметри, например нелинейните изкривявания за съвременен драйвер рядко падат под 1%.
Интересният факт в случая е, че както честотната лента на драйвера вкаран в конструкцията на озвучителното тяло, така и нелинейните му изкривявания силно зависят от начина по който той се управлява. Там е цяла наука, не по-малко сложна от електрониката. Основната причина, ламповите усилватели да звучат така вълшебно в някои случаи с някои тонколони и стилове музика е не във вълшебните и неповторими параметри на електронната лампа, а във спецификата на изходния импеданс в зависимост от честотата на ламповият усилвател. При добре проектираният полупроводников усилвател изходното съпротивление е постоянно като стойност в целия диапазон от звукови честоти и клони към 0. При ламповия му събрат, изходният импеданс не само, че е доста по-висок от 0, но и за по-високите честоти продължава да нараства. Получава се така, че за ниски честоти той управлява озвучителното тяло предимно по напрежение, докато с повишаване на честотата, все повече управлението става по ток (изходното напрежение по-силно зависи от товара). Това е правилна практика за управление на много озвучителни тела - при ниски честоти индуктивната съставка на високоговорителя е пренебрежима, и най-правилно е да се управлява по напрежение. Защото и в нискочестотния диапазон най-често се провявават резонансни явления в озвучителното тяло които при управление по ток ще доведат до неадекватно големи амплитуди на разтрептяване на мембраната на високоговорителя. Това освен, че е вредно за високоговорителя, води и до неравномерност и изкривявания в ниските честоти, които водят до един разплут, бумтящ бас който на някои хора се харесва и създава измамното усещане за мощ в звука, но реално при по-продължително слушане се осъзнава, че нещо не звучи точно както трябва. При високи честоти обаче, индуктивната съставка вече става значителна, и тогава управлението по напрежение води до понижаване на тока през намотката и респективно завал във високите честоти. Там управлението от източник на ток (схема с високо изходно съпротивление) е по-правилния подход и води до по-ниски нелинейни изкривявания и по-равномерна АЧХ. Ето тук е неизменното предимство на ламповият усилвател, въпреки иначе чисто електрически по-високите му изкривявания.
Това нещо вече е известно, и доста хора проектират полупроводникови усилватели със изходно съпротивление зависимо от честотата. Чрез този подход, както и чрез някои по-простички методи от "гадно", "полупроводниково", "пясъчно" стъпало, което "замазва" звука, се изкарва провисващ ченето звук, за който ако стъпалото е зад перде, ще кажеш - ето това е ламповият звук!
Така, че в същност достойнствата на ламповите усилватели се свеждат до специфичната зависимост на изходният им импеданс от честотата на сигнала.
За повече информация прочети тази:
https://bgaudioclub.org/showthread.php?42133-%D0%A1%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%9D%D0%A7%D0%A3-%D0%9E%D0%A2&highlight=%D0%B8%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD+%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80
и тази тема:
https://bgaudioclub.org/showthread.php?33498-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5
Вътре има много полезни измервания и изследвания, и ако успееш да отделиш полезните мнения от плявата, ще си направиш някои много полезни изводи, включително се подхвърля и идея, как с изходен трансформатор свързан по специфичен начин в изхода на транзисторен усилвател, може да извадиш страшно близък до ламповия звук.
Та приятно четене. Дано те накара да се замислиш, а не за пореден път да се убедиш, как ламповият звук е несравним с транзисторните усилватели и, че още от 70-те това е известно. Тук те цитирам теб, и искам само да ти припомня, че транзисторните усилватели от 70-те години до днес са изминали много дълъг път.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #4 -: 30 Януари, 2020, 14:11:32 »
В цитирания бг аудио сайт мненията са пълна трагедия, убедил съм се и въобще не влизам, просто операторите на сайта са съвсем скарани с темата за лампите, някакви продавачи на стара западна аудио техника, отдавна изхвърлена от собствениците на боклука, и на всичко отгоре имат железна цензура, особено спрямо всяко мнение, дето не им изнася, а за лампите направо трият, въобще пълни нещастници отвсякъде.

То за сравняването между транзисторните усилватели и за ламповите има много написано по аудиосписанията, руските форуми, други западни форуми, ама тука няма нищо, нали оня сайт е монополизирал и без това съвсем малкия ни форумен свят. Та в тая връзка ще кажа само, че е хубаво човек да не пише един ферман с едно собствено обобщаващо мнение. Както казват по бг медиите нещата са комплексни, или не са толкова прости, и по-рядко има и много други обяснения.

За мен определно фактите са си факти, не най-напоследно място и щото мога да сравнявам ad hoc над десет лампови усилвателя, собствена направа и поне пет транзисторни купешки усилвателя между, които Хитачи, Саньо и Филипс и др. Също мигновенно мога да сравня и разпозная лампов от транзисторен звук, та това е толкова лесно! Та в днешно време ужасен звук има навсякъде, по молове, събирания, тържества, сватби, в къщи, от телевизора, въбще от всякъде най-лош безплътен, нереалистичен, убит, замазан транзисторен звук.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #5 -: 31 Януари, 2020, 13:10:57 »
Тук не коментираме форумът в който са публикувани темите като цяло, а съдържащите се в тези теми доста правилни разсъждения!
Надявах се, че ще подходиш към материала който ти препоръчвам малко по-сериозно и ще вземеш да понаучиш нещо в тази област. Отново напомням - в сравнението на готов транзисторен фирмен усилвател с лампов няма никакъв смисъл - те всички се правят стандартно. Тук тънкостта е, да направиш някои ВЪНШНИ за транзисторния усилвател промени и да видиш как те се отразяват на звученето. Защото като специалист, ти казвам каква е истинската разлика между транзисторния и ламповия усилвател - изходния импеданс и взаимодействието му с високоговорителя. Подсказвам ти правилната посока, в която ако вървиш, ще разбереш, че за хубавия звук не е задължително необходимо да имаш стъкло.
За теб разбира се лампите са религия, и не очаквам да отстъпиш и на милиметър от позицията си, само ще ти кажа, че тази глупост със замазан транзисторен звук да не я разправяш защото някак не върви. А теми за лампи в аудио форума никога никой не е трил. Виж идиотски теми от хора които нищо не разбират, но имащи страшни претенции и държащи се без уважение към съфорумниците - да, трият се и така трябва да бъде. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #6 -: 31 Януари, 2020, 13:44:40 »
То само като им четнеш по диагонал тези сериозни постове от твоя любим и единствен за бг аудио форум, и какви глупости се обсъждат и прочие, и вече му става ясно на човек всичко, особено относно всякаква компетентост. Та трият мнения, дето не им харесват и още как - лично на мен не на един и два пъти, освен това едитът ми са го махнали и нещата ми излизат със закъснение от минути до часове, ако въобще излезнат, и въобще какво ли не правят, за да цензурират всичко, та затова и не може човек да прочете нищо друго освен пълни глупости и вечните обяви за продажби на транзисторни усилватели събирани от боклуците на европата, а и най-много някакво дежурно изказване, колко били неразличими транзисторните усилватели от ламповите при сляп тест. Въобще са пълна трагедия, горките. Накратко, аз мога да ти препоръчам повече да четеш от други места - руските сайтове, западните сайтове, световните аудио списания и много по-малко да пишеш. Затова има измислена една приказка, дето няма начин да не си я чувал: то и най-умният си е малко прост.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: вълшебната музика на Орфей
« Отговор #7 -: 31 Януари, 2020, 15:43:10 »
Явно ти убягва смисъла на това което ти казвам, а именно къде е разликата между транзисторния и ламповия усилвател. А за форума не ми се коментира, мен никога не са ме цензурирали там.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |