Честито! Много се радвам когато видя такова хубаво радио да се възстанови добре и да заживее нов живот!
Относно точността на часовници използващи мрежовото напрежение като честотен еталон. Винаги е нормално да има отклонение - един път в + друг път в - тъй като честотата на ел. мрежата, макар и поддържана в много тесни граници си има отклонения. Друг фактор обаче е, че има специален алгоритъм за поддържане на отклонението на часовници захранвани от мрежата в достатъчно тесни граници. Това се следи, и когато се натрупа по-голямо отклонение на хипотетичния часовник свързан към мрежата се прави умишлена корекция, като до компенсиране на отклонението честотата се поддържа по задание с 10 милихерца под или над точната стойност. Така се стремят да няма дългосрочно постоянно отклонение което да се трупа в една или друга посока.
Ето тук може да следиш както честотата на мрежата в реално време, така и отклонението на часовник захранван от мрежата към момента:
https://www.swissgrid.ch/en/home/operation/regulation/grid-stability.htmlАко свържеш твоя часовник трябва да сметнеш неговото отклонение като промяна на отклонението спрямо това което е било към момента на сверяване.
Ако все пак обаче, часовника системно избързва винаги, и то с по-голяма стойност, то трябва да се разгледа внимателно конструкцията на този часовник - дали наистина е реализиран със синхронен мотор, или се използва асинхронен мотор и някакъв тип регулируема "спирачка" с която да се регулира прецизно неговия ход. В случай че е синхронен, няма основания да се тревожиш за неговата точност в дългосрочен план.
По въпроса, дали е възможно да се осигурят точно 50 херца към часовника - отговорът е, че няма невъзможни неща, но е съмнително дали си заслужава да се прави такова нещо. Може да се направи инверторче с кварцова стабилизация и малка мощност за захранване само на моторчето на часовника, но все си мисля, че такова устройство не би имало място в такъв ретро радиоприемник с лампи. Поздрави!