| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Безполезни ли са тези кондензатори?  (Прочетена 1998 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SRankovski

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Габрово
Здравейте,
миналата седмица дядо ми разчистваше тавана и изхвърляше наред и понеже тръгнах да видя какви потенциометри и врътки мога да спася ми извади едни кутии и кутийки с резистори (нови) за военното произовдство от 60-80те години. Не се занимавам със силова електроника, но запазих всички (къде с моите микроконтролери ще ми потрябва 560кОм :D ). В една кутийка отрких тези кондензатори, в разни руски и украински сайтове ги намерих като обяви, та реших да видя биха ли били потребни на някой и струват ли нещо за да направя нов пост за продажба или просто да ги подаря. Цели 22 са :D ! Няма да си ходя по село скоро и не мога да питам дядо ми за тях.

П.П. Уж прочетох правилата (за това и не питам за цена  :) ), дано всичко е ок с поста ми.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #1 -: 30 Август, 2019, 21:01:05 »
Каквито и да са вече са много стари и никой не би рискувал да ги поставя някъде.Това са едни части в които има течност и тя с годините се изхитрява или да разяде нещо или да изтече.Затова голяма част от ремонтите на електроника се състои в подмяна на електр. кондензатори.Преди седмици купих от битака осцилоскоп,доста стар.Работеше някак си и стигнах до извода ,по признаците  ,че се налага масово смяна на електролити.Западняците и те имат слаби такива.Имаше по телевизорите едни оранжеви ,много калпави.Върха държаха арменците а сега китайците.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #2 -: 30 Август, 2019, 21:14:54 »
Останал съм с впечатлението, че този тип електролитни кондензатори са много калпави  :negative: .

Неактивен SRankovski

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Габрово
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #3 -: 31 Август, 2019, 17:04:24 »
Яснот, мерси. Сега като споменахте за течността и аз забелязах, че си пише на кутията "Електролитни" и за 30 години ще са по-скоро "Кухи"  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #4 -: 31 Август, 2019, 17:09:14 »
Електролитните кондензатори са деликатни елементи. Въпреки това не е изключение понякога да доживяват с перфектни параметри 40 - 60 години. Проблема обаче е, че зависи от технологията по която са произведени и от геометричните им размери. Като цяло по-големите с диаметър 2-3 сантиметра и дължина 10 сантиметра са много трайни. Тези малките обаче, особено ако са от арменското производство - уви най-вероятно вече не ги бива. Та, ако ги дариш на някой музей може и да са ценни. Може да проучиш.
Но като цяло - хубаво е да се прекъсне мисълта, че с няколко кутийки намерени на тавана може да се забогатее. Няма злато и платина в тези елементи я, пък и да има, количеството им трябва да бъде 1 или 2 ...... ТОНА! :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен SRankovski

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Габрово
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #5 -: 31 Август, 2019, 17:36:50 »
Беше ми ясно, че ако могат да се ползват ще ги подаря. В руските сайтове бяха по 2-5лв, викам тези хора са луди, ама да видя какво ще намеря. А за музея си нямам на идея къде има за техника. А пък как ме хвана яд, че отворих една кутия с резистори... 88 броя 100Ома, червени като петолъчка, не пише колко вата са, но са 1,5см дълги и 7-8мм в диаметър. Мислех че дядо ми ги е овързал с въженце и викам да ги видя, а после осъзнах, че са били нови и с хубава кутийка бяха... После едни 300кОм-а 200 бройки такива неотваряни.. ама кутийката грозна...

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #6 -: 31 Август, 2019, 19:28:33 »
Ясно ,че не си на ти с тая техника ама заради паметта на дядо ти/наш колега/ги пази известно време .

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #7 -: 31 Август, 2019, 22:41:32 »
пази ги, все пак са нови от 1968 година, в оригинална запазена кутия. Практическа полза от тях няма, негодни са, но са ценни като артефакт от минала епоха в радиотехниката, нещо като динозавър.  :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #8 -: 01 Септември, 2019, 09:15:32 »
Обаче вижте надписа на кутията за толеранса "+100%, -0%"  :unknown: !

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #9 -: 01 Септември, 2019, 15:37:32 »
Съвета ми е да не се опитваш да правиш бизнес в област в която нищо не разбираш.Иначе има опасност да стане като братчедите-"Работи бе ,бате,свети му лампичката" или "Само едно бушонче ша му сменяваш и ша стане"

Неактивен SRankovski

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Габрово
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #10 -: 01 Септември, 2019, 19:20:25 »
Не съм смятал да "правя бизнес" с нищо, попитах стават ли за нещо тези конд. и не съм смятал да лъжа и мажа особенно като "братчедите", благодаря за сравнението. Никъде не съм споменавал, че ще ги продавам на вас. Даже съм написал, че бих ги подарил. И да, не разбирам от тази стара техника, затова попитах тук. Не съм вижал такива и не знам дали могат да се заменят с нови (в радиа от 50те-70те и др. да речем) или не, оттам не знам биха ли били потребни на някой или не. Ще си запазя 2-3, но останалите ще са за кофата.

П.П. Извинявам се, че ви безпокоих и ви загубих времето. А-а и дядо ми си е жив, както бях написал ТОЙ тръгна да разтребва...

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #11 -: 01 Септември, 2019, 19:46:15 »
Извинявай!!!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #12 -: 01 Септември, 2019, 22:20:38 »
Електролитните кондезатори от бившия СССР бяха пословично проблемни. Особено от тази серия. Винаги се налага подманята им. Вероятно ще има някой който що-годе става от всичките бройки, но би ли рискувал да го изпозлваш? След като един нов подобен е 2 стотинки. Тези елементи са красиви, стари, в голяма оригинална кутия. Ако не ти представляват интерес подобни ретро елементи ги обяви за подаряване, тук има колеги кото събират и съхраняват такива неща, ще зарадваш някой:)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #13 -: 02 Септември, 2019, 09:59:38 »
Все пак хвани един всичкомер (electronic component tester) и премери какъв капацитет / ESR имат. Имай предвид, че дори да са нормални стойностите, ако случайно решиш да ги ползваш, ще трябва да се тренират преди това.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Безполезни ли са тези кондензатори?
« Отговор #14 -: 02 Септември, 2019, 15:00:47 »
Обаче вижте надписа на кутията за толеранса "+100%, -0%"  :unknown: !
Ами Валери, това е нормално нещо, и няма нищо чудно. Електролитните кондензатори попринцип се произвеждат трудно в тесен толеранс, капацитета им зависи от много фактори, за разлика от хартиените. Но освен това на електролитните кондензатори не им и трябва точен капацитет. Това най-често са прехвърлящи кондензатори, филтрови кондензатори и други подобни, при които капацитета трябва да е от определена стойност нагоре, без особено значение колко точно. Ако след изправителя кондензатора ти не е 100 микрофарада а 200 например, ти само ще имаш полза от това. Та по тази причина вместо да се борят да докарат точен толеранс, просто залагат целия толеранс при производството да бъде винаги в + и така винаги ще си изпълняват задачата. Точно по тази причина не е добре електролитни кондензатори да се използват във филтри, времезадаващи вериги и други, където капацитета им е критичен. Сещам се за едно такова място де - автоматите за стълбищно осветление :)
Пък за измерване - действително няма да бъде лошо да им измериш вътрешното съпротивление. То е много добър показател за състоянието на кондензатора. Няма да се изненадам ако повечето от тях се окажат даже все още годни, но действително трябва да се използват с внимание и задължително с предварително трениране, след такъв дълъг престой, ако ще да е бил Nichicon ще трябва да се тренира.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |