| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца  (Прочетена 3123 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #15 -: 31 Август, 2018, 07:39:25 »
Пусни го тук тоз дъмп да го видим и ние де , може пък да измислим нещо.

Ето го дъмпа. Единия е от едната карта, другия от втората, защото има вероятност единия да е изветрял. Тази карта обаче не е U-LAN, а е тази от снимката.
LZ1VKI

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #16 -: 31 Август, 2018, 09:05:47 »
Аз все пак залагам на MIDI интерфейс за първата платка.

Човекът, който е възможно да е правил/проектирал тази платка, се казва Димитър Динчев. Издирете и попитайте ;) Ако считате, че си заслужава засилването де...
73 de LZ2VL

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #17 -: 31 Август, 2018, 10:33:25 »
Аз все пак залагам на MIDI интерфейс за първата платка.

Човекът, който е възможно да е правил/проектирал тази платка, се казва Димитър Динчев. Издирете и попитайте ;) Ако считате, че си заслужава засилването де...

Твърде вероятно да е... Единия чип е буфер. Аз знам, че епъл са имали такива миди карти, ама ме съмнява в България да са били популярни. Интересното е, че не ги срещам никъде по каталозите на правец.
« Последна редакция: 31 Август, 2018, 10:39:42 от vkirov »
LZ1VKI

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #18 -: 31 Август, 2018, 10:42:06 »
Не съм казал, че е U-Lan. Просто дадох пример за използване на 603 в мрежова карта.
Тази карта е доста по-проста. Мисля, че съм попадал на подобни (не същите) окастрени мрежови карти, но нямам снимка под ръка.

Картата определено не е правешки продукт и е нормално да не се споменава в техните каталози/документи.

Интересно ми е какви каталози на Правец имате? Аз съм виждал само един от 1989 и няколко листовки.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #19 -: 31 Август, 2018, 11:43:09 »
Не съм казал, че е U-Lan. Просто дадох пример за използване на 603 в мрежова карта.
Тази карта е доста по-проста. Мисля, че съм попадал на подобни (не същите) окастрени мрежови карти, но нямам снимка под ръка.

Картата определено не е правешки продукт и е нормално да не се споменава в техните каталози/документи.

Интересно ми е какви каталози на Правец имате? Аз съм виждал само един от 1989 и няколко листовки.

Имам едни 4 тома със синя корица, намерени някъде из руските сайтове. "Ръководство на купувача"
LZ1VKI

Неактивен zdimitrov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Шумен
Re: Помощ с разпознаване на периферия за 8-ца
« Отговор #20 -: 08 Февруари, 2019, 15:40:40 »
Относно контролера с надпис "ВНВАУ" - мога със сигурност да потвърдя, че означава точно това - Висше Народно Военно Артилерийско Училище.

Моят баща беше преподавател по земна артилерия във военното училище. Още около 82-83 година видях за първи път ИМКО 2 в училището. До колкото помня (по това време съм бил 6-7 годишен) беше един единствен компютър за цялата катедра "Артилерия". Нямаше флопи. Беше с касетофон и касети.

По-късно, може би около 84-85 година, Правците (82) станаха доста, част (повечето) от тях окомплектовани с флопита. Бяха изградени компютърни зали (2 или 3, не помня точно) с по 10-15 (може би) работни места. Залите бяха и с "мини полигони" - т.е. макет на местност, върху който макет се симулираше артилерийска стрелба. Първоначално се е "стреляло" с малък пневматичен "пистолет", по-късно заменен от лазер, закрепени в специално разработена механична система, която го насочва към точка от макет-полигона и извършва "изстрел". Всичко това се управляваше от един Правец 82 (вероятно го е играл нещо като сървър). В последствие компютрите в залата бяха свързани в мрежа и симулацията на стрелбата можеше да се извършва от всеки един от компютрите в залата. Освен управлението на стрелбата, мисля, че можеше да се зарежда и ДОС през мрежата от компютъра-сървър (компютър окомплектован с 2 флопита).
Симулация на стрелбата съм виждал един път, но имам много бегъл спомен от демонстрацията, която е правил баща ми. Също така от ползването на мрежата почти нямам спомен - практически всички дискети и програми свързани с работата в тази система по онова време вероятно са били секретни или нещо близо до това - дискетите се пазеха в метална запечатана каса в залата. Бил съм в залите често - нямах собствен компютър и през известно време аз и брат ми "врънкахме" баща ни, да ни вземе със себе си за да можем да поиграем. Ползвахме си наши дискети записвани там или по-късно вече и в училище (в математическата гимназия на Шумен, след 86-87та години имахме компютърна зала, съответно и кръжоци по информатика).
К21 най-вероятно означава катедра 21 - "Автоматизация ....", не помня цялото име.
Спомням си, че покрай тази мрежа се спрягаше името проф. Станимир Станев (в момента преподавател във ФМИ на Шуменския университет, http://shu.bg/faculties/fmi/prepodavateli?faculty=fmi&teacherId=301#biography ), но също така знам, че са участвали и курсанти в разработката.

За съжаление вероятността да се е запазил някакъв софтуер свързан с тази мрежа, клони към нула до колкото познавам военните порядки.
Все пак ще поразпитам дали нещо някъде не се е запазило, но нямам големи надежди.

Артилерийският комплекс с полигоните (в Шумен) беше в тази сграда: https://www.google.bg/maps/@43.2677889,26.9323901,3a,90y,13.36h,91.5t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2wxqTs2OTJqYGfpiLymrMA!2e0!7i13312!8i6656


Не знам със сигурност каква е кртата, но бих заложил на мрежова карта (U-LAN също е с 603).
Доколкото мога да разчета надписа "ВНВАУ" - може да е Висше Народно Военно Артилерийско Училище и това да е някаква мрежа, правена там.

http://www.nvu.bg/node/440

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |