Самоделка идва от руските думи сам делал. Направил самостоятелно. Предполага се и да го е измислил самостоятелно. Обичайно е в един екземпляр. След това друг заимства идеята и прави своя самоделка. И така нататък.
Самоделка в руския език е с позитивен уклон, за разлика от самопал, който е с негативен, освен когато не се отнася за самостоятелно направено оръжие, което всъщност и означава думата. Бившото СССР се гордееше и с това, че всеки от индивидите му се изхитряше да си прави някакви неща, които да са му полезни. Партията не позволяваше да се правят годни за масово производство продукти, че току виж робите въстанали. Те им разрешаваха и по две ябълкови дървета на семейство да си имат...
В българския език, по времето на соца, самоделка винаги се използваше с пренебрежителни нотки в гласа. Спиращият дъха израз беше "западно" в обичайното общуване и "по второ направление" в партийно-номеклатурната полемика. За нещо с неясно предназначение се ползваше думата "инджиктопляктор" и нейни производни. По-добрите инджиктопляктори бяха с двойни приплякване.
Реставрацията е друг процес. Самоделката по презумция е оригинал на себе си в какъвто и вид и стадий да е тя. Самоделка няма как да се нарече някой заводски продукт, без значение какви гаври и издевателства е преживял. Може в него да има самоделни компоненти, но той си остава стоков, заводски.