| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A  (Прочетена 2177 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Здравейте приятели и колеги
Представям Ви реставрирания радиоприевмник PHILIPS 830A, който придобих през месец април.
Прилагам снимки на състоянието в което го получих и как изглежда след моята намеса.
Работих  по него около 30 часа.
Радиоприемника имаше следните проблеми:
1.Липсващо парче от бакелитовия орнамент:възстановен е чрез формоване с епоксидна смола.
2.Скъсан плат пред говорителя:-възстановен  е с нов план според мен му отива.
3.Нарушено станичното покритие на кутиятана две места. Липсваше парче около 30 см2.Шарката е много специална. Реших да го облепя с подходящо РВС фолио. Изглежда по-светло,както е на снимките. Шарките са подобни на оригинала .Очаквам идеи и помощ, как да го направя по-тъмно, както на лицевия панел,който не съм пипал.
4.Ръжда по шасито и металния обков.Почистени са  с преобразувател и вълна №1,обкова е боядисан с черна боя.Несъм боядисвал шасито.Само го намазах след третирането леко с вазелин.
5.Отчайващ вид на говорителя.Скъсана бе мембарана на говоритела. Липсваше около 1/3 от нея.От стар говорител изрязах мембрана придадох конусен вид и я залепих върху остатъците.Получи се според мен добре.Който е работил по този модел филипс знае как се разглобява тази мембарана и след това се запоява към електромагнита.
6.Беше прекъснат на 3 места   потенциометъра ,който е жичен. Включен е в аминусовата верига -вижте схемата и така  се регулира силата на звука. След като пробвах няколко флюса успях с мъка да запоя скъсаните нишки, но се наложи със спойките да шунтирам около 5 % от съпротивлението.Нямаше друг начин.
7.Липсваше ключът за включване на мрежовото напрежение,който е отделна конструкция,със сложна механика за задействане от потенциометъра. Поставих ЦЕ-КА ключе, което много прилича на оригиналното и настроих механиката за включване и изключване.
8.Беше прекъснат междуламповия трансформатор.Голям проблем беше демонтажа,тъй като шасито е дълбоко около 100мм и трябваше да се демонтират други елементи. Трансформаторът е разглобен,изработена е нова макара и пренавит.Намотките бяха в съотношение 1:3.Навивките са 4000:12000.В схемата беше дадена информация за активното съпротивление.Навих го с проводни 0,1мм.
9.Лампите бяха изправни.
10.Подмених текстилните мрежови кабел и кабелите за говоритела с такива изработени от мен, като използвах връзки за обувка.
11.Блок кондензаторите за моя радост след измерване и проверка се оказаха здрави.
12.Помеднените елементи почистих с оцет и сода за хляб по съвет на Д.Зарев.
13.Радиото показа живот на ДВ и СВ,но в Пловдив не можах да хвана станция поради огромните смущения и вероятно поради недобрата ми антена.
 

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #1 -: 16 Август, 2018, 21:54:02 »
Браво Драгане,ювелирна работа!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #2 -: 16 Август, 2018, 21:57:57 »
Браво , супер е станал .Това фолио от самозалепващото ли е ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #3 -: 16 Август, 2018, 22:00:18 »
Чудесна реставрация. Браво  :good: :hi:

Понеже си попитал> ПВЦ фолиото как да го потъмниш- за съжаление не може а и няма място това пластмасово  фолио върху тоя чудесен  приемник, който си оправил.

Ето това е фурнира който е със същата шарка, фирмата е във враждебна:
само се залепва и се лакира,технически- лесен за употреба.
https://solarism.bg/product/california-burl-walnut/

Ако нямаш опит с фурнираоването, ще ти пратя една статия за начинаещи, и се учиш за 30 минути. Тоя детайл е прав, така че лесно ще стане.

ПП> Поздравления за бакелитовата отливка от епокси, помиислих си, че целия детайл е разпечатан на 3D принтер, толкова точно си го направил, нямам думи направо, респект.

Относно Потенциометъра с ключ, може да свалиш ключа от някой такъв и ако снадиш остта, може да го въстановиш напълно функционално

https://vikiwat.com/potenciometri-specialni.html

https://panda-bg.com/bg/product/%D0%9F%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80-%D1%81-%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87-%D0%A416-%D0%9C7-%D0%BC%D0%BC-47-Kohm/106280/

https://store.comet.bg/Catalogue/Product/23681/
« Последна редакция: 16 Август, 2018, 22:15:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #4 -: 17 Август, 2018, 07:05:22 »
Благодаря на всички колеги за отзивите
Ще направя съответните корекции по дадените препоръки

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #5 -: 17 Август, 2018, 07:22:52 »
Браво Драгане! Страхотна работа! Подкрепям пичагата, това фолио трябва да си ходи. С Фурнира ще стане просто едно бижу. Ако имаш път към София от средата на Септември може да се разберем да му отделим време заедно за една настройка с уреди.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1197
  • Населено място: Пловдив
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #6 -: 17 Август, 2018, 07:44:06 »
ЗДравейте
Благодаря за интереса и се извинявам ,че не направих снимки при разглобяването и възстановяването.
Отново разгледах кутията на радиото.
Страничния панел върху който съм залепил РВС фолиото е направен от изкуствен материал за време си. Прилича на гетинакс с дебелина 0,8мм, който е формован за да се получи формата на кутията .Отначало го помислих за огъната ламарина 0,8 мм ,но дефектите които имаше и отсъствието на магнитни свойства ми помогнаха да го идентифицирам.
За укрепването му  отпред и отзад на кутията  са  поставени метални орнаменти-кантове, които се стягат с планки и болтове М4 от вътрешната страна ,и му  придават устойчивост на конструкцията.Долната основа на кутията е от бакелит .
Предният панел е направен от същия материал ,но с дебелина 3мм.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #7 -: 17 Август, 2018, 09:50:51 »
Пиоздрави за вложения труд.
Може и плата да пипнеш, стои на криво - нишките, от които е изтъкан плата, "вървят" на вереф. Дребен детайл, но поне на мен, ми "вади" очите.
Материала, от който е изработена кутията, е бакелит, като е имитиран фладер. Трудно ще ти бъде с естествен фурнир, но не е невъзможно - по тази технология, за която вече ти говорих.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #8 -: 17 Август, 2018, 17:05:29 »
Ако това отпред което виждам е шарката на бакелита, с епокси +2-3 оцветителя може да я докараш за парчетата от страни, аз мислех , че е фурнир....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #9 -: 17 Август, 2018, 18:11:29 »
        На мен  фурнира ми приличаше на така наречения "птичи явор", а се оказва бакелит. Чудесно е станало радиото! :bravo:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #10 -: 17 Август, 2018, 18:22:49 »
Страхотно радио Драгане!  :bravo:
Според мен недей да го пипаш повече. Не споменаваш какво е било това покритие, което е паднало, да не е било боя направена като фладер?
По отношение на автентичността не виждам разлика между фолиото и техническия фурнир, и двете са изкуствени съвременни материали. Няма смисъл да  замениш едното с друго.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #11 -: 17 Август, 2018, 20:38:18 »
Страхотно радио Драгане!  :bravo: Според мен недей да го пипаш повече...
:drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Възстановяване на радиоприемник PHILIPS 830A
« Отговор #12 -: 17 Август, 2018, 23:33:39 »
И според мен, не пипай повече. До тук много труд си хвърлил и си го докарал до много приемлив, почти автентичен вид. Единствено може да барнеш страниците към потъмняване за да е още по-истинско.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4317 Прегледи
Последна публикация 06 Август, 2013, 11:13:24
от Pichaga933
26 Отговора
12957 Прегледи
Последна публикация 10 Февруари, 2020, 19:00:07
от Валери
1 Отговора
3221 Прегледи
Последна публикация 14 Април, 2016, 10:20:10
от origo
7 Отговора
3996 Прегледи
Последна публикация 23 Декември, 2018, 16:24:03
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |