| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с касетофон Шарп  (Прочетена 2366 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Проблем с касетофон Шарп
« -: 17 Ноември, 2018, 18:53:18 »
Здравейте. Имам проблем с касетофон Шарп gf - 767. Машината е в отлично състояние и функционира отлично с изключение на единия говорител /мисля че се води субуфър, който е без никакъв звук. Всички говорители са 4 ома и измерени с уреда стойностите са коректни, като отделно също съм тествал говорителите и функционират отлично. Преместих двата говорителя също на касетофона, отново няма звук на десния субуфър, поставих друг говорител също няма звук. Измерих захранващите кабели на проблемия говорител, уреда показва 7.5 волта (без вързан говорител), но и на работещия ляв субуфър също имам 7.5 волта (без вързан говорител). На схемата не се чете добре, но мисля, че посочените напрежения са налични на 7 и 12 пин на чиповете.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #1 -: 17 Ноември, 2018, 20:28:44 »
Аз обикновено при такива случаи почвам от най-лесното - напръсквам с контактен спрей всички превключватели и потенциометри, включително и превключвателя запис - възпроивзеждане. Прещраквам и превъртам няколко пъти, и ако пак не тръгне, тогава започвам да ровя нататък.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #2 -: 17 Ноември, 2018, 20:41:22 »
Радко ти е написал от къде да почнеш.Касетофон имаш,схема имаш,почвай!Ние какво да ти помогнем!Принципа го знаеш-1.Захранване 2.Високоговорители 3.НЧУ 4Потенциометри и ключове и евентуално ВЧУ ама ти си още далеко от там.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #3 -: 17 Ноември, 2018, 20:56:10 »
Схемата, доколкото видях е отлична. Нискочестотното стъпало ти е изведено на стерео-чип. Търси/подай сигнал на входа, ако няма сигнал търси по ключовете и контактните елементи, ключове, потенциометри и т.н. ако пак няма - търси скапани електролити, в тая щайга друго за скапване няма. Всъщност - има, кабелите също обичат да правят номера, провери всички прехвърлящи кабели и спойките на куплунгите (където има) от 86-та до днес са бая години и може да има и сухи спойки.
п.п. Внимавай със скалния механизъм, че е архи-неприятен за правене.
Успех!
Омраз!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 603
  • Населено място: Попово
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #4 -: 17 Ноември, 2018, 22:16:40 »
Да погледнем 28 страница от сервизното. Проблемния ти говорител е SP-6, той е свързан с куплунг - SNs-803 и SNp-803, от там сигнала преминава през J-805 R-sh. Намира се на задната страна на касетофона. Вътре в тази букса има превключвател, който свърза изхода от чипа IC802. Обърни внимание точно на тази J-805 R-sh. Служи като включиш външна тонколона, вътрешния говорител на касетофона да се изключи. Също и ключето, което прави връзка с резистор R812-150к. За проба, както е свързана буксата SN-803, трети pin с едно кабелче правиш връзка на минуса на кондензатора C832 - 1000/16v.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #5 -: 17 Ноември, 2018, 22:40:32 »
Правилно! При условие, че двата канала за нормалните говорители свирят, няма причина да търсим повредата в превключватели, потенциометри и др. агрегати, които подлежат на пръскане с контактен спрей. Сигналите за събуфъра се взимат директно от изходите на нормалните кр. стъпала, а те работят. Или има прекъсване на сигнала в някое от гнездата за жакове за външните говорители, или за слушалките. Може да се прозвънят с уред. Ако там няма проблеми, значи не работи самото крайно стъпало, но при условие, че има 7.5V на изходите, вероятно самият чип е здрав. Провери дали няма прекъсване в гнездата и докладвай...

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #6 -: 18 Ноември, 2018, 10:45:39 »
На снимката посочвам ''неработещия'' говорител, надявам се тези вътрешните да наричат субуфъри.
Измерих с мултицет изходите MAIN EXT SP( ляв и десен 4 ома), SUPER WOOFER( ляв и десен 4 ома), по същия начин имам на изходите на гърба на касетофона на MAIN EXT SP/SUPER WOOFER по 7.5 волта.

При закачане на външни тонколони на изходите отзад, предните говорители продължават да свирят ( без посочения като неработещ).
Другото което мисля е по-важно, при закачени външни тонколони на R MAIN EXT SP и R SUPER WOOFER нямам никакъв звук.
При поставяне на кабелче на 3 пин на буксата вързано към минуса на C832 измервам на говорителя 0.04 ома. При поставени слушалки имам звук на самите тях.
« Последна редакция: 18 Ноември, 2018, 10:53:15 от Петър Драганов »
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #7 -: 18 Ноември, 2018, 11:10:23 »
Здравей, вероятно проблема се крие в буксите за външни woofers G804 и G805. От тях се превключва входа на НЧУ на тези говорители. Виж им по схемата вътрешните ключове и ги измери с мултицета дали има верига. Ако са на жакове, може леко да ги пръснеш вътре с контактен спрей и да с един жак да ги пораздвижиш.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #8 -: 18 Ноември, 2018, 11:56:02 »
Здравей. Имам верига. Опитах да ги пръсна, но няма отново резултат.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #9 -: 18 Ноември, 2018, 18:06:48 »
На снимката посочвам ''неработещия'' говорител, надявам се тези вътрешните да наричат субуфъри.
Измерих с мултицет изходите MAIN EXT SP( ляв и десен 4 ома), SUPER WOOFER( ляв и десен 4 ома), по същия начин имам на изходите на гърба на касетофона на MAIN EXT SP/SUPER WOOFER по 7.5 волта.

При закачане на външни тонколони на изходите отзад, предните говорители продължават да свирят ( без посочения като неработещ).
Другото което мисля е по-важно, при закачени външни тонколони на R MAIN EXT SP и R SUPER WOOFER нямам никакъв звук.
При поставяне на кабелче на 3 пин на буксата вързано към минуса на C832 измервам на говорителя 0.04 ома. При поставени слушалки имам звук на самите тях.

Здрасти,
Откриването на причината за проблема е елементарно, но все пак изисква някаква представа и познания по схемотехника. Данните от измерванията които съобщаваш, показват само, че нямаш представа какво измерваш...
Прикачвам изрезка от схемата, на която съм нарисувал две сини и две червени точки. Между сините точки трябва да има верига (0 Ом), и между червените също (0 Ом) когато в гнездата за жакове няма поставени жакове. Провери дали е така и напиши. Ако между някоя от двойките точки няма верига, значи има прекъсване/лош контакт в пластините на гнездата. Можеш да проследиш с уреда в кое точно от гнездата е прекъсването.
Ако има верига и между двете двойки, значи има някакъв дефект. Тогава искам на първо време да измериш напрежението на крак 12 на IC 802 спрямо земя.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #10 -: 18 Ноември, 2018, 18:31:14 »
Между червените кръгчета маркирани от вас имам 0 ома, между сините уредът не отчита нищо.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #11 -: 18 Ноември, 2018, 18:45:42 »
Ами тогава, търси къде е прекъсната веригата. Виж 6-7 на J801, виж J803 - двата крака, които не са свързани на маса, виж J805 двата втори и трети отляво надясно.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #12 -: 18 Ноември, 2018, 19:01:45 »
Благодаря за коректно отношение и търпение. Всичко е наред вече. Сравнявах измерванията с левия канал. J805 двата крака.
 :drinks: :drinks: :drinks:
JVC AX-1100 I love u

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 609
Re: Проблем с касетофон Шарп
« Отговор #13 -: 18 Ноември, 2018, 19:07:39 »
Какво двата крака?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |