Зравейте сандъкчии!
Наскоро се сдобих с един RTL-SDR приемник, заедно с AirSpy SpyVerter. Пробите с външната антена с трансформаторите бяха повече от вълнуващи. Докато не реших да сравня с радиостанцията... Винаги съм имал смущения на приемане, но до голяма степен ги отдавах на моето външно смущение, което ми идва по мрежата. Не съм грешал, но не съм бил и съвсем прав. Оказа се, че въпреки всичките филтрации и проверки, импулсното ми захранване е бълвало немалко смущения. Има много противници на импулсните захранвания за тези цели и те имат право. Един хубав тороид и един параметричен стабилизатор с модерен дизайн, един изправител с управляеми мосфети за мост - идеално, тихо и мощно. Но скъпо и тежко.
Проблемът на повечето импулсни захранвания, като изключим технически неграмотните изпълнения, е не в изходния преобразувател, а в т.нар. Active PFC, или Power Factor Correction. Блокът представлява едно импулсно, което взима за вход изправеното мрежово напрежение и го преобразува в постоянни 310V, които от своя страна подава на същинското захранване, което ни дава, да речем 12 волта. По същество имаме две импулсни подред, като първото се управлява по такъв начин, че да консумира ток по закон, близък до синусоидалния, осигурявайки висок качествен фактор на консумираната енергия, т.е. давайки си вид на котлон. Ако се разровите в интернет ще видте една разпространена графика на тока, от която веднага ще ви стане ясно що за чудо е това. За съжаление, в последните години на "хармонизация" на стандартите и законите, се наложи правилото всички импулсни захранвания над 100W да бъдат задължително с активна корекция на фактора на мощността. И от там произлиза огромния проблем.
Честотите на превключване на коректора и на същинското импулсно винаги се разлчават. И докато би било относително лесна задача да се филтрира ефективно същинското импулсно, обикновенно работещо на около 60-90кХц, то е почти нерешим проблем да се филтрира ужасната харонична какафония, която се ражда от
биенето на двете работни честоти на двете половинки от захранващия блок!
И ако до преди 1-2 години беше лесно да се сдобиете с 300-350 ватово захранване без PFC - опитайте днес!
Ей, къде ли не търсих, къде ли не звънях - нищо на склад! Всеки ми казва - спряни са, няма. Само с PFC. И то вече и с пасивна корекция няма (един дебел дросел на входа).
След известно ровене в сайта на MeanWell намерих мнго примамлив нов модел без коректор - LRS-350-12, който освен това може да се зарегулира до 13.8 волта. Намерих го в Ибей, поръчах го и стиснах палци, че ще е стока. Оказа се стока, и то каква!
Лек, мощен, страхотни компоненти, GaN транзистори (малко жега и загуби), страхотна филтрация на изхода. Натоварих го със 7 ампера и го свързах към спектралния анализатор. Бях много приятно изненадан от резултатите!
На първата картинка може да видите сигнала на изхода в лента от 0-30МХц, 3кХц лента на детекция (като радиостанция горе-долу). Имайки пред вид, че на входа на анализатора има 30дБ атенюатор, можете да си извадите заключения за шумовите характеристики. За мен са просто идеални!
На втората картинка съм стеснил обхвата до 0-2МХц, за да се види сно нивото на честотата на преобразувателя и неговите хармонични. Пак значително добре!
За целите на филтрацията използвам филтър на DG0SA, а захранването монтирах в прекрасна алуминиева кутия от ISDN терминал. Смятам стана преивлекателно. Не съм го мерил след монтажа, но не се съмнявам, че с този филтър шумовете вече ще са паднали значително, подпомогнато и от добрата екранировка, осигурена от тази кутия. Не ми се слагаха винтови клеми, нямам читави под ръка, а и няма нужда.
Още тези дни ще го тествам отново на анализатор и пак ще пиша!
Хубава вечер, весели празници!
Кристалната амбразурка с крушката, която реално свети много по-червено и меко, апарата е слаб, ми е от микрофона Филипс, който преработих за радиостанцията. Много топло усещане дава!