Форум за любителите на Стара електроника

НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Кръстан в 29 Май, 2017, 15:54:50

Титла: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: Кръстан в 29 Май, 2017, 15:54:50
Здравейте, наскоро запалих хоби усилвателя ми с една нова ГУ-50. Това ме кара да създам тема, в която всеки да може да сподели опита си с NOS (new old stock) радиолампи. Как трябва да се работи с тях? Трябва ли да се ''разработват'' преди употреба и как се прави това?
В моя случай сложих лампите в усилвател, който работеше допреди поставянето им. Едната лампа изгори катодния резистор и после гръмнаха бушоните. Всичко стана за 2-3 секунди.
Тука гледам един руснак как ''изгаря'' въздуха в лампите.
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: origo в 29 Май, 2017, 18:51:58
Ами в повечето случаи трябва всичко да е наред и да не се налага разработване. Някои обаче препоръчват известно време подгряване само без анодно. Ако обаче има съмнения за частично проникване на газ в балона може да се наложи и да се прогреят с индукционно нагряване за отделяне на нов гетер и след това да се приложи някакъв вид възстановителна процедура за катода. В твоя случай следва да провериш какво не е наред с тази лампа, може просто да е дефектен екземпляр в който да има отронена частица от катода която да окъсява между някои електроди или друг вид неизправност. Това също е поправимо в някои случаи ако се идентифицира.
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: ONZI в 29 Май, 2017, 18:54:04
Пускаш я за известно време на поне 2-пъти по малък ток .
Следиш да не се зачервява анода.
Чувал съм че някой ги нагряват на индукционен котлон но аз не съм пробвал.
Целта е гетера да погълне газовите молекули.
А в твоят случай може да е била дефектна лампата-вероятно междуелектродно късо.
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: Кръстан в 29 Май, 2017, 19:29:44
Мерих с мултицет на 2МОм и нищо не показа между електродите. Утре ще я включа тая лампа в опитна остановка да видим. Няма късмет тоя усилвател и това си е. Мъча го да го пусна с 4 лампи по 2 в паралел и всеки път нещо се прецаква. Но това няма да ме откаже. Предния път чсупих лампата заради тъпите китайски цокли. Сега пък едната лампа върти  номера...
Между другото от клипчето се вижда колко лесно се поставят лампите в руските цокли. С китайските е голяма мъка.
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: lz2xl в 29 Май, 2017, 19:43:52
Нищо няма да покаже с мултицет,за това е нужно да има пълно късо между електроди.Не означава че не може да се случи но е по скоро рядкост.Проблема със стари не използвани лампи е че понякога вакума се влошава поради частично проникване на въздух през местата където изводите преминават през балона на лампата.Колкото е по дебел извода и колкото по дълго е стояла на склад толкова е по голяма вероятността.Освен това има и друго,гетерирането е обратим процес.С течение на времето химията на гетера се променя,ако е стоял студен.Както каза origo препоръчва се индукционно гетериране.Обаче тук има един проблем,там е много важно да се спази технологията по която се прави иначе може да се разруши катода.Получава се отлепване на активния слой.Масово се ползва подгряване на окомер :) Пускаш на отоплението номиналното напрежение според каталога на лампата.Оставяш я на отопление без никакви напрежения по нея,за ГУ50 около 12 часа опитно.Възможно е и по малко да стига,но и да е повече времето не е проблем.Включваш вечерта на отопление на другия ден със сигурност си готов.Това не работи при металокерамичните лампи с плоски катоди като ГИ7Б примерно.Там технологията е друга.Пекат ги в термостатирана пещ.Успех!
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: Кръстан в 29 Май, 2017, 23:34:40
Еми стари са си лампите. Тая дето ми направи проблем е от 84 година. 33 години стоене не са малко. Като сравня проблемната лампа с другата, която купих се вижда едва осезаема разлика. На проблемната лампа по ръбовете на огледалния слой едва доловимо се вижда отенък. Цвета на отенъка е бял, подобно на цвета на спукана, разхерметизирана лампа. Утре ще пробвам схемата с 12ч. отопление и после ще докладвам резултата. Ноо все пак ще включа лампата в опитна остановка. Да видим там дали ще протекат токове по-големи от 3 ампера дето горят катодни резистори от 10Ома  8) Да не ми изгори пак рожбата  8)
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: lz2xl в 29 Май, 2017, 23:58:53
Ако е побеляла вътре забрави,в кофата и търси друга.
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: Кръстан в 30 Май, 2017, 18:09:18
Не е за боклука. Работи си ламбата. Направих оптина постановка днеска и мерих катодни токове на дветер нови лампи. Проверката не показа нищо анормално. И почнах да търся други причини за повредата. Нищо не открих. Ако първата решетка остане без преднапрежение няма какво да ограничава аноодния ток. Може пък да е имало лош контакт на пина на първата решетка. Зачистих изводите налампите и поставих лампите в цолките. Преди да подам анодното провеерих отрицателното преднапрежение, всичко си беше точно. Подадох възможно най-отрицателно напрежение (-76В). Почнах плавно да увеличавам анодния ток чрез тримерите за преднапрежението. Като постепенно един след друг се настройват токовете на двете рамена. Не става да се настрой тока на едното  рамо и после на другото. Малко се увеличава тока на едното рамо, после малко на другото. И така докато се достигне необходимата стойност. Иначе почват генерации.
Както и да е. Сега вече ми харесва мощта  8) :bravo: :crazy: :hi: :master2:
Титла: Re: Първо включване на NOS радиолампи
Публикувано от: lz2xl в 30 Май, 2017, 19:05:14
Успех :drinks: