Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: plant в 28 Май, 2017, 03:49:42
-
Някой знае ли колко е µ-то на феритните антени във ВЕФ и Селена или на ламповите Ригонда.
Намерих калкулатор но като не знам µ на пръчката няма ка да изчисля правилно навивките.
Идеята ми е да направя антена приемаща на 10-12 kHz с малки размери.
Може ли да се направи да приема само от една посока.
-
Обикновено са маркирани антените, но поради възрастта не винаги се вижда добре. Масово мисля са М400
http://www.rusgates.ru/company/soft_magnetic/rod/s_10x200/index.php (http://www.rusgates.ru/company/soft_magnetic/rod/s_10x200/index.php)
-
Феритната антена попринцип има съответна диаграма на насоченост с изразени нули по оста на пръчката, но иначе няма по-нататъшна насоченост, и честно да ти кажа нямам представа дали и как може да се получи такава. По-скоро не може.
-
Ферита е 400НН ако е 10 мм.Изчисляването винаги е относително неточно спрямо крайния резултат.Причината е че една и съща бобина с еднакви размери навита с различна стъпка спрямо друга такава има друга индуктивност.Сметките са хубаво нещо,но накрая се мери с LC метър.Насоченост на такава бобина в една посока става,това е отдавна познато и реализирано на практика в приемниците за радиозасичане.Имаше по рано такъв спорт Лов на лисици.Там с помощта на малка вертикална антена се променя кардиоидата на рамковата/феритна антена.Как ще се получи на 10-12 кхц не знам,трябва да се пробва.На обхватите 3.5 и 28 мхц има много писано в нета.За по ниски честоти няма да е по различно.
[attach=1]
-
антена приемаща на 10-12 kHz с малки размери
Дали няма някоя печатна грешка ?
Например едно ТХО от телевизор работи на около 15 Кхц
-
Рядко работят на основната честота,обикновено е 3-та или 5-та хармонична.
-
Попринцип в тези обхвати вероятно се осъществява комуникация с подводници тоест е възможно да не е печатна грешка. До колко ще е ефективен приема на тази честота не знам. Попринцип това е магнитна антена и е възможно да приема и много дълги вълни независимо от собствените си размери, но дали по тези обхвати у нас ще има достатъчно силен сигнал за да бъде приет не знаем.
-
Не, не е грешка точно тоя обвхат ми трябва. Светкавицата се чува най-добре на тая честота, имам рамкова антена но е голяма, проверих в нета и има детектори на светкавици с феритна антена но няма никакви данни за самата антена. Искам да сложа 4 броя екранирани да хващат само в една посока, и така по-лесно ще се ориентирам от къде иде буря.
-
Това ако не е за металотърсач пък на :D
-
Искам да сложа 4 броя екранирани да хващат само в една посока,
Това ми се струва невъзможно.
Ако имаш по-конкретна идея - сподели я.
Имам приемник на 150 Нz (третата хармонична на 50 Нz )
Антената е феритна , от транзистор "ЕХО"
Навивките -колкото хване.
Резонанса се гласи с кондезатори.
следва резонансен усилвател.
Детектор , стрелкови индикатор.
Ееех...ТНТМ.... Къде си?
P.S. Tова се използваше в енергото за определяне
на мястото на паднал проводник.
В близост третия хармоник е много голям.
И 20 лева за разработката.
-
Слагат се две рамкови антени една в друга под 90 градуса и отдолу гониометър.Насочеността е около няколко градуса.
-
Да с рамкова става но е голяма и трябва да се върти, аз искам малка и без да въртя нищо, на всяка антена брояч и светодиод и като гръмне в някоя посока свети още един диод.
-
Тук ги има светкавиците в реално време: http://www.lightningmaps.org/?lang=en#m=sat;r=0;t=3;s=0;o=0;b=;n=0;y=50.9924;x=13.219;z=4;d=2;dl=2;dc=0;
-
Мълниите образуват радиовълни от 5Hz до 5 GHz, като по- интересното е че всяка от тях е с индивидуален спектър на излъчване на радиовълни. Сторм детекторите обикновено имат няколко канални приемника за да обхванат този честотен обхват. Не знам защо колегата иска да следи точно около 15 КHz, но ако иска сериозно да се занимава с това то професионалният подход е http://terra-air.avko.bg/%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B8-stormonitor/. :)
-
А не е сериозно, в тоя линк нямат цени, що ли е така, а този сайт е по-добър за светкавици в реално време, даже продават и детектор със софтуер за няма и 300 евра.
http://en.blitzortung.org/live_dynamic_maps.php
http://en.blitzortung.org/cover_your_area.php
Идеята ми е да спретна нещо сравнително лесно което да показва горе долу от куде иде буря, ей така за спорта, не че има голямо значение от къде ще дойде.
Ся тая седмица го дават да има доста светкавици та ще видим какво ще сътворя.
-
Малка и без въртене - щир, прътче.
http://www.techlib.com/electronics/lightning.html (http://www.techlib.com/electronics/lightning.html)
http://www.techlib.com/electronics/lightningnew.htm (http://www.techlib.com/electronics/lightningnew.htm)
-
Да де ама това не отчита посока, а платката е супер, бакърни пирончета, яко.
-
Искам да ти кажа че дори да направиш постановката с две насочени антени, обработката на информацията от двата сигнала за точно определяне на посоката ще е изключително трудна. Разработката така както я описваш е с достойнства подобаващи за дисертация. Мисълта ми е че целта която си си поставил никак не е лесна, и реализацията ѝ далеч няма да е проста, особено ако се очаква и да показва верната посока.