Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: ontheroad в 16 Февруари, 2017, 19:47:46
-
Колеги, някой да е срещал елемент, като този на снимката? Не мога да го индентифицирам.
-
Съпротивления,кондензатори и стойностите са написани върху тях.Какво чудно има :)
-
Посмях се добре :D Имах в предвид кафявите елементи. Съпротивленията ги познавам вече :)
Това кондензатори ли са? Не бях виждал такива. Стойностите в микрофаради ли са?
-
На дългите да,в микрофаради.
-
Има ли вероятност да е в милифаради :unknown: , гледам надпис 0.01. Ако е в милифаради съответства на 10 микрофарада :unknown: .
-
Може в литри или килограми,или албански леки или виетнамски донги :) В случая е микрофаради, 0.01 мкф или 10 нанофарада.Кондензатор от старите хартиени на RFT.Германците са хора на реда и не маркират както дойде.Предполагам темата е фейк,не се указва точно за кой елемент се отнася.Поне снимките да бяха по ясни.
-
В тая техника едва ли става въпрос за такива големи капацитети. Предполагам че са хартиени и са за високо напрежение и са си по 10 нанофарада.
-
Опитвам се да разгадая проблема на един измервател на къси времена Clamann & Grahnert MT1. Съдържа 2 бр EF86, 1 бр ECF82 и стабилитрон.
Уреда показва безмислени индикации.
4те големите кафяви братя са включени като товар на анода на триода на ECF82 и са означени като GR2 на жълтата лепенка, която явно препраща към схемата. Тя, обаче не може да се намери в интернет.
Напреженията между катода и анода на триода и пентода на ECF82 бяха по-високи от максималните за лампата. На балона на лампата има огледален нагар. Смених я с нова. Напреженията се понижиха, но все още са съмнително високи и уреда продължава да дава безмислени резултати от измервания на синусоидално напрежение от сигнал генератора.
На въпросните кафяви кондензатори е написано RFT 4.64, Е 460/172,5 и има означения + и -. Стойността е 0,01. 460/172,5, е възможно да дефинира напрежението, но 460 волта променливо и 172.5 право е странна комбинация.
Някой да се е занимавал с подобен уред или да има идеи за действие?
Качвам по-близка снимка.
-
За напрежението е точно обратно 460 постоянно и 172.5 променливо.Някак си е нестандартно.Иначе са си обикновени хартиени кондензатори.Означението GR2 е някакъв монтажен номер,другото RFT 4.64 е април 1964 г.Тия кондензатори са неполярни,но имат означение +.Вероятно става дума за вътрешния слой фолио на единия електрод.Препоръчват как да се свързва за да се ограничи брум или други смущаващи сигнали.Възможно е да има разлика в режимите на лампите ако захранващото не е точно 220 в.Все пак е лампова схема и едва ли всички напрежения са стабилизирани.
-
Тези + и - са претеснителни за кондензатори с такава стойност. Освен това надписа Gr не ми прилича на означение на кондензатор. И накрая свързването на + със - от едната страна и + със + и - със - от другата ми говори повече за изправител схема Грец. Може би са селенови стълбчета, а 0,01 е токът им.
-
Да, напълно възможно е да са и селенови стълбчета, даже така е най-логично! И означението и надписите говорят за това. Но разгледай по-добре свързването, дали са като товар в анода или отива от тях към анода (т.е. захранва анодното напрежение). Има ли филтров кондензатор нейде там около тях
-
RFT 4.64, Е 460/172,5 по ред:производител ,месец на производство последните две цифри на годината ,еднопътен изправител,максимално напрежение,номинален ток.По свързване-в мостов изправител Грец.По конструкция:хартиена шпула пружина парички от селенови клетки с необходимия брой/обикновенно се дава на клетка по 25 волта/.Нещо подобно е КЦ109 само че в керамика.Няма да можеш да го измериш с мултицет!Допускам това да е изправителя за захранване на устройството.Това е от мен. :empathy2:
-
Такова е,объркал съм :drinks:
-
:drinks:
И аз в началото мислех, че са кондензатори, но това странно свързване на 4те и директната връзка към анода на триода ме накараха да се усъмня. Викам си, да питам. То с питане и до Цариград се стига, казват старите хора. И пак излязоха прави...
Та извода на колегите, че това са селенови пръчки в Грец схема ми даде нов тласък на ентусиазма, иначе бях затворил уреда за "по-добри времена".
Някой да има представа за принипа на работа на лампов измервател на къси времена? Аз имам и един български, (с EL34!!!), който също показва безмислени резултати. И на него му нямам схемата и чака по-добри времена, когато ми се подреди пъзела в главата или от някъде изкочи информация по която да открия проблемите му.
Качвам снимка на която се виждат цоклите и връзките на ECF82 (бял) и STR85/10 (кафяв) и чертеж на връзките на въпросните две лампи.
Ако някой има идея къде да търся проблема, да сподели.