Форум за любителите на Стара електроника

Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: stoi в 09 Декември, 2016, 21:20:09

Титла: фундаментално питане за дрънчене на стари лампи.
Публикувано от: stoi в 09 Декември, 2016, 21:20:09
Имам следния фундаментален въпрос.
Принципно на някой стари големи лампи , правени около 30-те нормално ли е да им дрънчат "карантиите" ? При все това примерно, че им е изправно и работещо отоплението.
Вътре не се забелязват никакви парчета, но при разтрисане дрънчат.
Евентуално си мисля, че това което дрънчи може да са вътре някакви керамични тръбички-изолации по проводниците....или ?
Или пък са наистина строшени и това не е нормално ?
Титла: Re: фундаментално питане за дрънчене на стари лампи.
Публикувано от: NKK в 09 Декември, 2016, 22:21:04
В повечето случаи дрънчат парчетии от "лепилото" с което е залепен цокъла. Не са вътре в балона, а в бакелитовия цокъл. Е понякога съм попадал и на отчупени части вътре в балона, но това се е случвало много рядко.
Титла: Re: фундаментално питане за дрънчене на стари лампи.
Публикувано от: lz2xl в 09 Декември, 2016, 22:35:24
Лампите от тоя период са ръчно изработени.Има понякога луфтове и хлабини,ако лампата работи не е проблем.Най често лепилото в цокъла на лампата се рони както писа NKK.Тогава трябва да се внимава да не се разхлаби цокъла и да се скъса проводник в него.
Титла: Re: фундаментално питане за дрънчене на стари лампи.
Публикувано от: stoi в 10 Декември, 2016, 13:06:14
Ясно ! Благодаря за информацията  :drinks:
Титла: Re: фундаментално питане за дрънчене на стари лампи.
Публикувано от: origo в 10 Декември, 2016, 15:04:39
Ако дрънчи като солница както са ти казали вероятно лепилото в цокъла или други парчета в балона примерно, може парчета слюда да има и т.н.
Другия вариант е когато просто се чува как елементите в балона (катод, отопление, решетки) тропат поради не добро уплътнение в слюдените държачи просто тая лампа колкото и да е запазена е работила в радиоприемник където високоговорителя я е тресъл и са се получили въпросните хлабини. Същата работа с лампите върху ПТК на телевизорите поради вибрациите по време на превключване, както и много други лампи от съвременните си дрънчат. Това при изработка на усилватели е голям проблем защото дрънчащите лампи в 90% от случаите микрофонят. Затова като купувам лампи за усилватели винаги ги доближавам до ухото си и почуквам с нокът балона и си подбирам такива които не дрънчат. За реставрация на стари уреди - радиа, телевизори а и особено ако лампата не е в НЧ тракта тези неща не са проблем, стига лампата да е функционална както са ти написали колегите.