Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: stoi в 17 Юни, 2016, 21:34:26
-
Взех си едни VU индикатори от Казанлък битака с идеята да ги вържа паралелно на едни колони.
Прилагам схемата която пробвах.
Работи добре , с едно малко изключение. Стрелката има някаква инертност когато се връща назад и подминава скалата , което не ми се нрави много.
Може да се види на клипчето.
някакви идея за отстраняване на "дефекта" С промяна на стойностите на кондензатора не става....
-
За тази схема не знам, но ако искаш можеш да опиташ тази. Работи идеално, изпробвал съм я.
-
Здравей, на твоята схема има подобрен вариант, ето ти схемата. Сравнена с твоята, която си направил е с по добри показатели в малките входящи нива и в крайното положение на стрелката. Резистора R1, увеличава съпротивлението на системата и ограничава натоварването на високоговорителя. Кондензатора C1, интегрира входящия сигнал с времева константа от 50 милисекунди за да не се забави системата. Диодите D2, D3, D4, силициеви диоди с спад 0.6V на всеки. Тример потенциометъра R4, от него се задава пълното показание на системата. Диода D1, бърз шотки диод с малък пад върху него, за реално отчитане на входящия сигнал, а не "провлачване". От графиката, идеалното положение на логаритмичната скала, сравнена с дадената схема. Има и читави схеми като схемата на ian, но при тях се изисква допълнително захранване.
-
Благодаря ! Ще пробвам и двете и ще видим разликата ! :drinks:
-
Гласувам за схемата на didov тя е най-подходяща заради логаритмичната си реакция а точно такава ти трябва за линейа скала в децибели така ще имаш „жива“ реакция на стрелката и при ниски и при високи нива на звука. Проблама с обратния отскок на стрелката се лекува само с увеличаване на стойността на кондензатора след удвоителя в твоята схема или с кондензатора след изправителя в схемата на didov и ако малко увеличение не помага то по-голямо следва вече да помогне. Така или иначе отскока на стрелката при рязко спадане в обратна посока зависи изцяло от конструкцията на самата система и няма да можеш да го излекуваш напълно, вариант е системата да е свързана към по-нискоомен изход който да демпферира движението на стрелката (както руските системки пристигат с окъсени изводи). Може в схемата на didov да опиташ да заковеш един кондензатор с определена стойност паралелно на самата система да видиш дали ще се укроти малко (пък и в твойта схема също, директно на изводите на системата, а не преди тримера) Успех!
-
Ето резултата по втората схема.
обече стойността на R1 я намалих на 2кOm защото с 10к нямаше никаква чувствителност и изобщо не работи схемата.
видеата под ред
-Винъшен вид
-Работа с втората схема
-Работа с втората схема и друг индикатор
-
Браво! Отличен резултат! Винаги съм я мислил тази схема дали да не я направя, определено си заслужава! Реакцията на стрелката кефи уникално много просто! Точно както трябва плавно и динамично движение по скалата със задържане на определени нива. А не както при линейната реакция при която или при ниски нива стрелката е „мъртва“ в началото на скалата или при високи нива „забива“ в крайно положение. Някъде посредата на диапазона подскача рязко и неравномерно само на пиковете, тук определено имаме голямо спокойствие в движението и скалата може да бъде разграфена линейно в децибели, но за да отчита нещо трябва да е съобразено с конкретните озвучителни тела и чувствителността им, така че най-добре да си остане само като ефект.
-
Да, добре работи схемата. Само това не ми харесва, че стана с малко входно съпротивление и принципно може да "вреди" да звука.
-
Няма да вреди на звука, спокойно :) хубавия НЧУ е с нискоомен изход и обратната връзка компенсира всякакви нелинейности в товара, освен това 2 килоома към 4 или 8 ома си е пренебрежимо. Наложило ти се е да намалиш стойността на резистора защото вероятно усилвателя на който я ползваш е относително маломощен <20W докато схемата е разчетена оригинално за доста по-големи изходни мощности и респективно амплитуди. Ако преоразмериш другите резистори които са към диодите мисля че може да запазиш входното съпротивление 10 килоома. Може ако имам време тия дни да седна и да ги сметна но трябва да кажеш колко вата е усилвателя и колко точно е максималната амплитуда в товара. Иначе ако мислиш да свържеш това към някой лампов усилвател наистина не е добра идея и ще вреди на звука особено ако ламповия е без обща ООВ защото изхода му е относително високоомен и наистина ще вкараш някакви нелинейни изкривявания с този нелинеен товар.
-
Браво, това е перфектната реакция за VU метър! :good: