Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Bushman в 06 Юни, 2016, 15:04:36
-
Здравейте, разбирачи! Проблемът ми е следният:
Купих си един един стар касетофон Sharp GF-8686Z. Имам малка колекция от такива машини - някаква носталгия по ученическите години 1980 - 1985. Та касетофончето излезе много читаво - изключително запазено на външен вид, всички копчета и капачето за батериите са си на него, оригиналната антена и дори захранващият кабел си е неговият (Kawasaki)... При теста се оказа, че върти и свири касетите, записва от радиото и от микрофоните без проблеми,също свири чудесно с външен сигнал. Но няма пълно щастие...
Има някакъв проблем с радиото, само на FM (УКВ). Не "хваща" добре станциите, дори и най-силните локални такива. Има някакво шумене и станцията се чува много слабо, сякаш от оня свят... Има и разминаване с индикатора за тунинга - при "пълен" индикатор (уж най-силен сигнал?) не се чува нищо, а някакъв звук (слаб и със смущения) се появява когато няма почти нищо на индикатора. Веднъж нагласена, станцията скоро "се губи" и сигналът много се влияе като се движа из стаята. Дори забелязах, че направо мога да "угася" радиото, ако застана на определено място покрай касетофона. Светодиодът за FM stereo изобщо не светва, дори и на най-силните (местни) станции.
Закарах машината при един познат майстор. Той го погледна и се учуди колко просто е радиото - помислих си: ОК, значи по-лесно ще се оправи. После той го гледа и се усъмни в някаква интегрална схема ТА7303Р. Намерих я и купих две нови такива, но пак - греда, нищо не става... Моят майстор ми обясни, че "стерео - декодерът работел нормално", но "след междинния усилвател сигналът се губел" (ако съм го разбрал правилно)... Имало там някакъв филтър (?!?), който не можел да се провери дали работи правилно (?!?). С две думи - не успя да го оправи. Това е много странно, защото същият човек ремонтира телевизори колко вратата на хола ми, а сам каза, че това радио е много просто - чудна работа... Схема точно на този модел не успях да намеря из мрежата, но намерих за GF-8585, който (поне на външен вид) е много подобен.
Та се обръщам с молба за помощ - препоръчайте човек из Северопада, който да ми оправи радиото ... :flag_of_truce: :flag_of_truce:! Плащам си за труда и времето, разбира се. Касетофонът не беше отварян, откакто е сглобен в Япония преди 35 години, никакви махленски майстори не са ръчали из него. Все си мисля, че проблемът не може да е толкова голям, радиото е на отделна платка и според моя познат не е сложно, така че работата едва ли много за човек, който знае къде да пипне и как. Ще бъда много признателен, ако някой реши да се заеме с този проблем, защото наистина не познавам други спецове по електрониката и не знам към кого да се обърна. Благодаря ви предварително.
-
Наистина е проста работа но трябва да знае човек. Както и да има необходимата апаратура за настройка. Както казваш най вероятно е разтроено по междинна честота, или детекторния контур се дъни. Може и в кварцов филтър да е проблема. Но всичко това се мери и оправя много лесно. Дано намериш някой около тебе с подходяща техника да ти го оправи. Освен това щом е с интегрална схема то по името и в нета има бол схеми, за да се ориентира човек какво що. Но явно въпросния чиляк не разбира от този тип техника.
"Не става само с гнясане и клец, требе и акъл" Тъй да му предадеш на твоя чиляк:D Успех в ремонта!
-
Какво е състоянието на електролитните кондензатори?
-
Ммммм... електролитни кондензатори... нямам никаква идея, честно. Нали живеем в строго специализиран свят - всеки е някакъв професионалист / специалист / майстор в своята област. Та не е срамно да признаеш, че не разбираш от нещо, както в случая - аз от електроника... Затова казвам, че съм готов да си платя на съответния специалист. По професия съм стоителен конструктор и горе - долу се оправям със всякаква механика, например сам си обслужвам и ремонтирам колата и мотора. Но с електроника никога не съм се занимавал, а на 50 години ми е вече късно да започвам...
-
Ето малко нагледен материал - ако може да подскажете някакви насоки... Това е платката на радиото от предната страна:
[attach=1]
[attach=2]
Тук съм я снимал отгоре, въпреки, че тази (горната) платка май нямам никакво отношение към радиото:
[attach=3]
И тук е платката от задната страна:
[attach=4]
[attach=5]
-
Това е интегралната схема, която сменихме, но без положителен ефект:
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
Понеже купих две резервни, сега имам три от тези. На последната снимка едната трябва да е оригиналната на касетофона, а новата е от тези, които купих.
Ето я още веднъж платката на радиото, на три по-едри изгледа:
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
Ами това е... Трябва да оправя радиото, не мога да сглобя машината иначе...
-
Това си е междинночестотен усилвател с чм детектор,освен нея има още маса други детайли на платката.Така не става,посочваш един детайл решаваш че той е виновен и го сменяш.Никъде не пише нещо да е мерено по платката,примерно на 9 краче трябва да има някакво напрежение да го захранва.Те там изводите не са много.Взимаш сигнал генератор и го включваш на 1-во краче и гледаш 3-то краче изменя ли се нещо без и със сигнал на входа.Дискриминаторния кръг между 6-то и 7-мо здрав ли е,настроен ли е на честотата.На 4 краче има сигнал MUTE,има ли нещо там,няма ли...............да не говорим че повредата въобще може да не е там.Освен това на платката има много съпротивления от типа черна боя на платката.Намираш схема на радиото и мериш да няма прекъснало,тия прекъсват при невнимателно отношение.Надраскване или напукване на платката.Така с показване на снимки и сменяне на набедени детайли не става тая работа.
http://www.e-ele.net/DataSheet/TA7303P.pdf
-
Моля,колеги не караѝте човека да мери!Тоѝ е строителен конструктор и си разбира от неговата работа,не от радиотехника.Ако някоѝ иска да помогне-да помага.Иначе радиото на мене ми харесва,личи си старото производство-100 процента японско.Надявам се радиото някога да свирне нормално.Успех на набора от Северозапада!
-
....Успех на набора от Северозапада!
:hi: :hi:
-
Професията тук няма особено голямо значение,добре е да е технически профил обаче не е задължително.Аз примерно познавам човек който е автомонтьор и на почти 60 се научи да борави с мултицет.Сега е на 67 и сам може да си намери дефекта в лампов радиоапарат,е не особено сложен апарат разбира се.Така че никога не е късно.Въпроса е в желанието и кефа който последва при успех.Тука някой беше писал че кефа цена няма.Колегата Bushman няма защо да се сърди,той ремонта така се прави,ако имаш схема мериш напрежения и разсъждаваш кое как е.Ако нямаш на базата на предишен опит пак мериш и разсъждаваш :) И аз пожелавам успех в ремонта :drinks:
п.п. Към за огледа на платката го написах сериозно,вземи лупа и внимателно ги разгледай.Прекъсват :)
-
На първо място е важно желанието. И аз, например, все още се обучавам и не съм специалист. Това ми е хоби едва от няколко месеца, а на колегите тук - от много години. Нито образованието ми е такова, нито професията. Просто хоби. Ограмотявам се в тази насока чрез четене на литература, комуникиране със специалисти и практика (вече си имам собственоръчно изработени детекторен приемник и прост средновълнов предавател).
И на 5, и на 50, никога не е късно! Както казах, важно е да имаш желание и да правиш нещата с кеф, време има. Това хоби си иска много време опит и знания. Не става още от веднага! Това важи както за теб, мен, така и за всички други начинаещи. Всеки тук е минал през този голям път, докато е станал специалист. Никой не се е родил образован! Така че, колега, чети, практикувай и се кефи на хобито! Така действай с години! :)
-
Основен, стареещ елемент са електролитните кондензатори (синьо-жълто-черно-сивите „хлебарки").
Струват буквално „стотинки".
Предлагам да ги смениш и да видиш резултата.
Успех!
-
Аз бих проверил първо печатните резистори! С времето настъпват деформации, платката е гетинаксова и нищо чудно нейде някой от тези резистори да се пропукал! Имал съм подобни случаи преди години. Отделно от това, тия ИС които човекът е купил за мен със сигурност са ментета. Едва ли ще се намерят оригинални след толкова години. Така че оригиналната схема според мен трябва да се пази. Лошото е, че по платката печатните резистори са маркирани само с номера, а не със стойности. Трябва да се намери схема, да се проверят тия резистори. Аз поне бих постъпил така! Електролитите бих оставил за по-нататък.
-
Имал съм няколко случая с подобни апарати и с подобни симптоми, и причината бе във ВЧ транзистора на входното стъпало на УКВ-блока. При това положение, като подам антената директно на колектора му, приема по-силно, отколкото когато е подадена на базата му.
Разбира се може и друго да е, но трябва да го види човек, който е наясно.
-
Колеги, още съм в изходна позиция, вече повече от година... Успях да намеря много подробна схема, точно за този модел. Ако кача някъде снимките на платката и схемата, може ли някой да ме насочи какво да измеря и евентуално - да сменя? Разбирате, че ако имах друг вариант - не бих ви занимавал с глупости. Но нямам - касетофонът стои разглобен в гаража... Иначе е много запазен, няма драскотина, но това проклето радио... На никой не му се занимава, ходих при няколко майстори в града ни и... никой не иска дори да го погледне.
-
Имам такава платка от Sharp GF-8787Z от една серия са и предполагам е същата.Цената е 15лв.
Нямам идея дали работи или не. Ако ви интересува пищете на ЛС
-
15 лева е без пари и изобщо не бих се замислил, но платката не изглежда съвсем същата - селекторът за обхватите е на предния панел, а моят е отгоре... Може да стане, ако трябва само да сменя единия детайл с другия, но ако трябва да преправям нещо по платката - няма да се справя.
Ако е за въпрос - аз имам GF-6363Z с перфектно работещо радио, готов съм да го пожертвам за "донор" на по-скъпия модел, а платката му дори геометрично изглежда същата (врътката за тунинга и селекторът за обхватите са на същите места). Но този (8686) има отгоре ключ и букса за миксиране (микрофон), а 6363 няма. Значи, пак трябва да се преправя нещо (макар и малко) и пак съм в изходна позиция - никой не иска да се занимава, а аз няма да се справя. Значи - не става... ??? ???
-
Колко много се е изписало за едно просто радио...
По принцип радиото се състои от тунер и междинночестотен усилвател, като между тях има пиезокерамичен филтър за 10.7мHz. Тунерът е направен с 2-3 транзитора, а МЧУ - с въпросната интегрална схема...
За да се разбере точно в коя от тези части е проблемът, може да се подаде сигнал от тунера на друго радио към филтъра и МЧУ на това, а също може от тунера на това да се подаде към МЧУ на другото.
Аз залагам на тунера, но казвали ти някой...Първо определете в кой блок е проблемът, а идеи за по-точно диагностициране ще последват в зависимост от резултата...
-
Така е колега, нещата са прости но за човек който има понятие от тази схемотехника. Постави се на мястото на човека който да кажем няма никаква идея от суперхетеродинни радиоприемници. За него тези думи Тунер, МЧУ, ПКФ са просто термини без никакво значение и респективно шанса да се справи успешно с един такъв ремонт (настройка) е минимален.
По описанието на проблема на първо място бих обвинил кръга на дискриминатора. Качи схемата някъде за да я погледна и да ти кажа кое ядро да врътнеш внимателно като предварително бележиш положението му, за да можеш да го върнеш в изходна позиция. Поздрави!
-
Да, съгласен съм. Има логика в това да е разстроен кръга на дискриминатора, но не мога да повярвам, че го е гледал човек от телевизионен сервиз и не е проверил първо това. То и без схема е ясно:
кръгът на дискриминатора е ограден в червено. В жълто е първият кръг на МЧУ-товар на смесителя. В зелено са двата пиезокерамични филтъра.
Може авторът да опита да го завърти, но без фанатизъм, че феритът лесно може да се счупи. На слух се чува идеално правилното му положение. Няма нужда от снимки и белязки, всичко това се настройва елементарно, стига да има понятие човек от това как се настройва по принцип радиоприемник.
Има и друг, много по-прост вариант - изпращате ми платката по Еконт и я връщам работеща. Не че имам свободно време, но пък ще си пипомня младините... Е, стига да не са се намачкали ламелите на променливия кондензатор, че тогава става трудно.
-
Здравей, погледни тази схема е за Sharp GF-8686. От един английски форум казват, че са еднакви схемите на Z, H, HB. Разликата е била във външния вид, и стандарта на захранване. Дали е бил моделът за USA и Европа.
http://dox.bg/files/dw?a=d21e42211b
-
Мда, хубаво нещо е схемата. Има AFC и това усложнява настройката. И до някъде обяснява защо не са се справили в сервиза.... А може нищо да му няма на радиото, само да е разстроено.
Ще се опитам да дам указания като за американец.
Първо, разгледайте снимката. Оградих с жълто кондензатора С22. Той трябва да се окъси, само за настройката. Трябва да се сложи мост (жица), както съм показал с червено. Естествено, с поялник...
След това платката трябва да се свърже с останалата част от касетофона, да се включи на FM, да се хване силна станция, но да се гледа индикатора за нивото на сигнала, а не да се слуша звука. Индикаторът да е на максимум!
Тогава, с подходяща отвертка трябва да се завърти ферита на кръга на дискриминатора, докато звукът стане нормален. За индикатор може да се използва волтметър (DC), свързан на изхода 8 на интегралната схема и маса. Постоянната съставна на напрежението на изхода рязко ще се измени при преминаване през точното положение на настройката, заедно с появата на нормален звук. Стремим се напрежението да застане в средна стойност между минимума и максимума, които се достигат при въртенето на ферита в съседство с нормалния звук. Е, може и само на слух, ако това с уреда плаши...Добре е отвертката да е неметална, може да се издялка от бамбуково шишче например. И с метална става, но самото и присъствие до филтъра малко променя настройката и освен това феритът може лесно да се строши... Кръгът на дискриминатора е в съседство с интегралната схема която сте сменяли. В предното съобщение го показах. Платката не е тази, но разположението на нещата е същото. Ако проблемът е действително в разстроен кръг на дискриминатора, всичко ще си дойде на мястото. Остава само да се махне моста, за да се разреши работата на AFC. Пробвайте, пък ако не стане, пратете ми платката на радиото...
-
...
Има и друг, много по-прост вариант - изпращате ми платката по Еконт и я връщам работеща. Не че имам свободно време, но пък ще си припомня младините...
Колега, много благодаря за подробните и вероятно практични указания, но не се чувствам уверен в тази област. Определено предпочитам другия вариант... Не съм сигурен, че ще стане само с платката на радиото - индикаторът е на друга платка, няма антена, усилвател, говорители и изобщо... По-скоро бил изпратил целия касетофон (както е разглобен), за да стане работата както трябва.
Разбира се, поемам транспорта в двете посоки и ще си платя за услугата, но нямам представа колко време работа може да отнеме такъв ремонт и не мога да го оценя. Затова ще помоля да кажеш колко ще струва работата, да дадеш адрес за доставка и да задействам процедурата. Още веднъж - благодаря за съдействието!
Поздрави, Стефан.
-
Така е колега, нещата са прости но за човек който има понятие от тази схемотехника. Постави се на мястото на човека който да кажем няма никаква идея от суперхетеродинни радиоприемници. За него тези думи Тунер, МЧУ, ПКФ са просто термини без никакво значение и респективно шанса да се справи успешно с един такъв ремонт (настройка) е минимален.
Така е, за съжаление... Живеем в специализиран свят и няма как човек да разбира от всичко. Аз съм строителен конструктор и също бих могъл да ви обясня как да си построите къща, например:
Значи, избираш си място с подходяща почва (да може да поеме натоварването, да не е свлачищен района или друго), копаеш и изграждаш фундаментите, после нагоре - носещата конструкция (може да бъде стоманобетонна, стоманена, дървена или друга...), трябва да отчетеш всички възможни натоварвания (собствено тегло, полезен товар, сняг, вятър и каквото друго е приложимо), също и всички възможни комбинации от тях, в които всяко натоварване се отчита със съответния коефициент. А, важно е да осигуриш конструкцията и на земетръс, иначе нищо не правиш... Изграждаш фасадните и вътрешните преградни стени, монтираш покрива, прекарваш инсталациите, дограмата, настилки, мазилки и си готов!
Всичко казано е вярно, но дали ще бъде полезно на някой, който няма представа от строителни конструкции?
-
Да, така си е.
Варна, Еконт Аспарухово, Невен Бекриев
0885985209
Няма да струва нищо, това е дреболия.
-
Благодаря, ще опаковам щайгата добре и ще я изпратя при първа възможност. Малко ме затрудняваш, но ще намеря начин да се отблагодаря за съдействието... Поздрави и успех!
-
Според мен самата платка на радио тунера е достатъчно да му пратиш на колегата, той ще си я захрани външно и ще извърши настройката, но ти си преценяваш. Индикатора не му е необходим.
-
Както каже Колегата, на мен ми е по-лесно да изпратя само платката... Но се опасявам дали ще бъде достатъчно?
-
Само платката на радиото е достатъчна.
-
Здравей, погледни тази схема е за Sharp GF-8686. От един английски форум казват, че са еднакви схемите на Z, H, HB. Разликата е била във външния вид, и стандарта на захранване. Дали е бил моделът за USA и Европа.
Всъщност при GF моделите на Шарп "Z" се води най-скъпата (лукс) модификация с най-много "екстри" - обикновено има линеен вход (line-in), селектор за волтажа на захранването или е малко по-мощна от останалите. Този 8686 е интересен за мен именно с линейния си вход, защото малко Шарп-ове имат такъв - пускам му сигнал от лаптопа и си правя дискотека у дома.
Благодаря за схемата - не че мога да я ползвам, но на Колегата ще му бъде полезна за ремонта на радиото. Аз я намерих същата, от някакъв сайт HiFi Engine. :reader:
-
Пичове, аз... нямам думи, направо. Колегата Бекриев ми върна платката, монтирах я, сглобих всичко и тая щайга свирна без грешка, като в онзи далечен ден преди 35 години, когато е напуснала завода в Осака. Просто няма какво да кажеш - всичко се получи пер-фект-но! Направо не мога да повярвам, че всичко се оказа толкова просто и лесно... Този Шарп от година и нещо ми стоеше разглобен, влачил съм го по всякакви "майстори", стоял е при тях месеци наред без никакъв положителен ефект и вече бях на път да се откажа от него. Явно проблемът е да попаднеш на Точния човек, после нещата се нареждат от самосебе си.
Искам публично да благодаря на колегата Бекриев за огромната и напълно безкористна услуга. Дори нещо повече - изпратил ми е платката за НЕГОВА сметка от Варна... Радвам се, че все още се срещат такива хора, но и малко ми е кофти - не съм свикнал да ми правят жестове и да получавам подаръци. Но ще намеря начин да му се отблагодаря, във всеки случай...
Вчера пуснах касетофона да свири и ми стана голям кеф, пих две бири (на радио, разбира се...). Когато се сетих да го снимам, беше вече тъмно, а и батериите на фотоапарата бяха паднали, затова сега съм ги включил да се зареждат и довечера след работа ще го щракна - да видите какъв красавец е. Още веднъж - благодаря на Колегата и на целия форум за съдействието... :hi: :hi: :hi:
-
Ей, много благодаря за добрите думи!
Знаеш ли, през осемдесетте баща ми намери някакви долари и купи от Кореком едим такъв Шарп и много е вероятно да е точно този модел, покажи го на снимка да го погледна. Ама тогава на УКВ нищо не можеше да се приема на този обхват, а на СВ според баща ми се чуваше много глухо (без "високи") и след известно време го продаде на някакъв човек и купи някакво Сони със сваляеми тонколони.
То в онова време ги пренастройвахме на нашенския обхват... Пренастроил съм после много на съучениците, но баща ми ми нямаше тогава доверие и не ми даде да пипам!
-
Ето я щайгата, голям зор видях, докато докарам снимките на изкуствена светлина. Тук свири на радио - вижда се индикаторът за FM Stereo:
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
А тук върти на касетка - вижда се как свети едно от копчетата на APLD (системата за избиране на песни):
[attach=4]
Ето и отзад как изглежда - има си капак на батериите, антената си е неговата и е без дефекти, няма превъртели или липсващи болтове на капака, всички входове / изходи работят:
[attach=5]
[attach=6]
Този не е най-скъпия и атрактивен модел, който имам, но МНОГО му се кефя, защото почти бях изгубил надежда за него. Може да се каже, че колегата Бекриев го върна към живот... Имам и още един от 8-мата серия на Шарп, GF-8585, буквата след номера не помня. И онзи е много запазен и работи перфектно, та двата ще вървят добре. Изобщо, офоми ми се доста добра... хайде да не е колекция, но да кажем - тематична сбирка на касетофони Шарп. Ако има интерес - мога да снимам и да ги покажа.
-
Ето и малко детайли. Табелката отзад - истинска японска техника, няма грешка:
[attach=1]
Индикаторите:
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
И предния панел - този модел свири и метални касети:
[attach=5]
Както казах, не е нищо особено, но от два дни не мога да му се накефя, сериозно.
-
Честито колега,чудесна машина, много да те радва и с кеф да си го слушаш :)
Аз лично с удоволствие бих разгледал и останалите,даже ако прецениш направи си отделна тема.
Поздрави.
-
Ще го направя. Имам снимки на всички машини, но са правени по различно време и при различни условия. Би било интересно да ги събера всички заедно и да ги снимам. В момента се намират на няколко места, ще започна да ги събирам.
Значи Шарпове имам 5 от моделите GF - "осмици" са този 8686Z и един 8585 (H или X май беше). От деветата серия също имам два - 9494Х и 9696Z. Тези двата съм ги смимал заедно и съм ги показвал във форума, ето:
(https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=7273.0;attach=44314;image)
(https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=7273.0;attach=44324;image)
И разбира се - перлата в короната, един 777Z:
(https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=7273.0;attach=44316;image)
Освен тези 5 шарпа, имам една Aiwa TPR-955, едно Hitachi TRK-8081, JVC RC-838 и едно малко, но доста интересно Sony CF-515S. Това последното е доста стар (1978-ма година) и рядък модел, едва ли сте виждали такъв. Ще трябва да му направя една фотосесия...
Изобщо - купувал съм модели, които ми харесват, без някакви определени критерии. Само Шарповете следват някава моделна линия, другите са... каквото ми е попаднало през годините.
-
Браво колега :bravo:
Върна ме в ученическите години :)
Особено трите седмици :) :drinks:
-
Браво колега, да си жив и здрав много години да се кефиш на колекцията! Да, според мен, така се прави колекция, независимо от марката. Само препоръка, подреди ги хронологично в раздел Колекции. Така и на такива, като мен, ще им светне как се развивали дръжкофоните на Шарп, не че ако се заровиме из нета картината ще се изясни.
-
Като фен на дръжките от 80-те благородно ти завиждам :bad:
-
... Така и на такива, като мен, ще им светне как се развивали дръжкофоните на Шарп, не че ако се заровиме из нета картината ще се изясни.
Всъщност в нета има доста информация, стига човек да се интересува... Ето този сайт ползвам понякога за справки по отношение на касетофоните:
http://recallsharp.ru/ (http://recallsharp.ru/)
В него има каталог на марките, по години: http://recallsharp.ru/catalog/ (http://recallsharp.ru/catalog/)
Ето конкретно за моделите на Шарп: http://recallsharp.ru/catalog/section.php?SECTION_ID=3418 (http://recallsharp.ru/catalog/section.php?SECTION_ID=3418)
А ето го в каталога моя GF-8686: http://recallsharp.ru/catalog/detail.php?ID=10470 (http://recallsharp.ru/catalog/detail.php?ID=10470)
-
Така... След като решихме (успешно - държа да подчертая) проблема с този Sharp, имам нови попълнения в колекцията, съответно - с подобни проблеми... ??? Дойдоха ми две "нови" щайги и диагнозата (по мое мнение) е същата - приемането на FM е някак неустойчиво и като се движа из стаята направо изчезва, а стерео - индикаторът не светва (или само примигва на най-силните локални станции). Машините са следните (снимките са от мрежата, само за илюстрация):
(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/d9/72/b3/d972b3bfe0880ecf1ef1812005673d9b.jpg)
Hitachi TRK-8180E
(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/9d/bc/63/9dbc63ccf5c5eca31853285cc78fc072.jpg)
Crown CSC-980L.
"Короната" ми е по-важен и за него успях да намеря схема. Хитачи-то също е интересно, но горе-долу свири на радио, така че... ако стане.
Втори път няма да допусна грешката да се занимавам с измислени махленски майстори и смятам да заложа на сигурно. Офертата е - поемам всички разходи за транспорт и плащам за работата по предварителна уговорка. Ако някой се притеснява да говорим за пари - мога да дам едно бакелитово радио Тelefunken сравнително запазено в напълно оригинален вид (само захранващият кабел е сменяван някога през годините), вътре си е с оригиналните "железни" лампи, задната кора е здрава, до последно работеше, а сега... не знам как е. Или някаква друга вещ, стига да е налична и да предствлява интерес. Но все пак парите са за предопочитане - чисти сметки... Не съм авантаджия и никога не бих ощетил човек, особено който ми е направил услуга.
Та това е, ако на някой му се занимава - моля да предложи нещо. В краен случай ще бъда признателен и за съвет за ефективно решаване на проблема. Благодаря предварително!
-
Ами, нали знаеш къде, изпращай го.
-
И още една (може би последна) молба... Попадна ми едно едно доста интересно касетофонче Sanyo M7900K с подобен проблем - няма FM Stereo. Иначе лови станциите, но индикаторът за "stereo" не светва. Като щракна на "mono" - двата канала свирят еднакво. Като включа на "stereo" - единият канал почти се губи (чува се много слабо).
Ако на някой му се занимава - плащам за услугата (ремонта) по предварителна уговорка. Искам само да работи като радио, за механикатра нямам претенции, а външния вид и механичните проблеми ще си оправям сам. Успях да намеря ремонтно ръководство за модела със схеми. Та... това е, чакам някой да предложи нещо... :flag_of_truce: :flag_of_truce:
-
Тези дни заминавам за чужбина и се очаква да се върна в началото на октомври. Та евентуално чак тогава ще мога...
-
Колега, вече ми става неудобно да те занимавам с проблемите си... Успешно пътуване ти желая, а за останалото ще се разберем на Л.С. Поздрави!
-
Аз дълги години имах SHARP GF-8787z и ме е много яд че му загубих следите , работеше до последно ,японски беше купуван от кореком за много голяма сума навремето.
След това вуйчо ми , ми подари неговия усилвател техникс SU-Z 15 пак от кореком но STK то беше заминало и му бяха направили заместител.
Имам само кутията от него и част от платката без STK-то
-
Здравейте и ЧНГ.
От къде да си взема стара работеща машина.
Bushman пише ли в форума още или не.
-
Здравейте отново! Да изровя от нафталина тази много полезна тема, отпреди повече от 5 години. Колекцията получи нови и доста интересни попълнения, някои от тях са в добро състояние, други - не чак толкова... С други думи, отново имам проблем, този път с 2 (два) шарпа. Интересно е, че моделите са различни (9090 и 9191), обаче проблемът е абсолютно идентичен при двата. За какво става въпрос:
Значи машината свири, индикаторът за "FM stereo" свети, стрелковите индикатори работят, но единият канал се губи. На режими "mono" и "wide" липсващият канал се чува много слабо, на "stereo" изобщо го няма. Като включа "loudness", се чува малко по-силно, но пак е доста по-слабо от другия канал, който работи нормално.
Рових из мрежата и май намерих нещо подобно:
http://www.stereo2go.com/topic/index.php?content_oid=441106786463209204&board_oid=193392314111653319 (http://www.stereo2go.com/topic/index.php?content_oid=441106786463209204&board_oid=193392314111653319)
Още не съм прочел темата подробно, Service manual намерих за модела.
Това е, ако някой е навит да помогне - поемам всички разноски и плащам колкото трябва. Поздрави и успех на всички!
-
Провери работата на двата канала като го включиш на PHONO или CD- каквото има- за да се увериш че НЧУ е изправен.
-
Да, това е добра идея. Ще тествам и ще докладвам.
Тези модели нямат линеен вход, но имат "phono", а аз съм си приготвил един кабел със съпротивления за такива случаи...